Nadmierna potliwość - przyczyny, objawy, leczenie i preparaty na pocenie

Arykuł banner - Nadmierna potliwość - przyczyny, objawy, leczenie i preparaty na pocenie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Antyperspiranty i inne sposoby na pocenie

Choć nadmierna potliwość nie jest uznawana w Polsce za chorobę to w znacznym stopniu wpływa na życie osób cierpiących na tą dolegliwość. Potrafi zaburzać pracę zawodową oraz relacje towarzyskie przez co negatywnie wpływa na samoocenę i stan psychiczny chorych. Ocenia się, że około 1% populacji dotyczy problem zwiększonej potliwości. Warto na samym początku podkreślić, że samo zjawisko wydzielania potu jest procesem fizjologicznym mającym swoją rolę w organizmie. Dlaczego się pocimy? Pocenie pełni rolę termoregulacyjną. W momencie gdy temperatura ciała jest podwyższona, np: w wyniku wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury powietrza, stanu zapalnego lub gorączki uruchamiają się mechanizmy mające na celu schłodzenie ciała i przywrócenie prawidłowej temperatury ciała.

Nadmierna potliwość - przyczyny pocenia

Problemy z potliwością mogą być związane ze stanem emocjonalnym, stresem, gospodarką hormonalną, ciążą oraz z zażywaniem niektórych leków i z niektórymi chorobami takimi jak: malaria, gruźlica, choroby tarczycy, cukrzyca, wirus HIV i nowotwory. Dlatego jeżeli zwiększona potliwość pojawiła się nagle i nie ustępuje po kilku tygodniach warto skonsultować nadmierne pocenie się z lekarzem aby wykluczyć czynnik chorobowy.

Sposoby na potliwość

W dużej mierze sposoby leczenia problemów z poceniem się ograniczają się do łagodzenia objawów tej przypadłości. Pomocne są tu preparaty dostępne w aptece bez recepty, w tym tzw. regulatory potliwości. Mogą to być np: reklamowane w telewizji tabletki na potliwość Perspiblock lub tabletki Antyperspirant. Oba preparaty zawierają wyciąg z szałwii i są przeznaczone dla osób z nadmierną potliwością stóp, dłoni, pleców itp. Szałwia nie znalazła się w ich składzie przypadkiem. W zielarstwie od lat uznawana jest za skuteczne zioło na nadmierne pocenie się. W aptece można zakupić ziele szałwii do zaparzania, do kąpieli, skoncentrowany wyciąg z szałwii w płynie oraz tabletki Szałwia Colfarm. Inne znane zioła na potliwość to: kora dębu, mięta, liście orzecha włoskiego, rumianek, kora brzozy. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się antyperspiranty zwane blokerami potu. Warto podkreślić różnice między dezodorantem a antyperspirantem, gdyż mają inne działanie i zastosowanie. Dezodoranty nie hamują pocenia a jedynie maskują przykry zapach oraz ograniczają rozkład bakterii, które za ten zapach odpowiadają.

Skąd się bierze przykry zapach potu?

Sam pot jest bezwonny a dopiero rozkład bakterii żywiących się potem jest źródłem substancji zapachowych. Natomiast antyperspiranty hamują pocenie poprzez blokowanie gruczołów pocenia. Aktualnie najskuteczniejsze antyperspiranty zawierają w składzie sole glinu (stosowane od 1947 roku), najczęściej chlorek glinu. Są to bardzo dobre preparaty ale mogą podrażniać wrażliwą skórę np: pod pachami, dlatego zazwyczaj nie należy ich stosować na skórę po depilacji lub skórę podrażnioną.

Nadmierna potliwość - antyperspiranty i inne kosmetyki na potliwość

Antyperspiranty można zakupić w formie płynu w różnych opakowaniach:

 1. antyperspiranty w kulce:
  • VICHY Antyperspirant kojący z wodą termalną z Vichy
  • IWOSTIN ASPIRIA Trój-aktywny nawilżający antyperspirant bez alkoholu do skóry wrażliwej i alergicznej
  • BIODERMA SENSIBIO DEO Antyperspirant do skóry wrażliwej i po depilacji z ekstraktem z alg morskich
  • ZIAJA Bloker Antyperspirant roll-on
  • ETIAXIL STRONG Silny antyperspirant roll-on działający nawet przez 5 dni
  • VICHY HOMME antyperspirant w kulce dla mężczyzn skuteczny przez 72h
  • ONI.SH czyli antyperspirant w kulce dla mężczyzn
 2. antyperspiranty w sprayu:
  • Odaban antyperspirant w sprayu
  • SVR SPIRIAL spray przeciw nadmiernej potliwości

Alternatywą są antyperspiranty i dezodoranty naturalne najczęściej zawierające ałun potasowy. Jest to naturalny kryształ o działaniu antybakteryjnym, antyseptycznym i ściągającym. Ałun można stosować na skórę po depilacji, jest hypoalergiczny oraz nie pozostawia śladów na ubraniach. Jeżeli interesuje cię naturalny antyperspirant bez alkoholu, aluminium, parabenów, silikonu, PEG i SLS to dezodorant w krysztale prawdopodobnie spełni twoje wymagania. Poniżej przykładowe antyperspiranty naturalne czyli np.: antyperspiranty bez aluminium i bez alkoholu:

 • Born to BIO Dezodorant Odczucie Zen z wyciągiem z szałwii lekarskiej i olejkami z drzewa różanego i herbacianego
 • ALVA Kristall-Deo Sensitiv Roll on na bazie ałunu potasowego
 • GP Naturalny dezodorant z quinoa, prebiotykami i cynkiem; odpowiedni dla wegan i wegetarian
 • Deo Naturell Roll on to produkt łączący w sobie właściwości zarówno antyperspirantu, jak i dezodorantu.

Nadmierna potliwość stóp - preparaty na pocenie stóp

Osobna kategoria to preparaty na nadmierną potliwość stóp czyli antyperspiranty i dezodoranty, które ograniczają pocenie, powstawanie przykrego zapachu i często zawierają substancje przeciwgrzybicze np:

 • Acerin Foot Protect Antyperspirant przeciw poceniu się stóp w sprayu
 • ETIAXIL NORMAL Lotion do stóp i dłoni regulujący zwiększoną potliwość
 • Ziołowy antyperspirant do stóp w kremie z chlorhydrolem
 • IWOSTIN PROPODIA Dezodorant do stóp na pocenie, na otarcia i odparzenia
 • GEHWOL Dezodorant do stóp i butów z recynooleinianem cynku (usuwa zapach potu) i substancjami przeciwgrzybiczymi
 • Podolight Dermo Skin Dezodorant do stóp o przedłużonym działaniu dla kobiet i mężczyzn
 • APERS Spray Reduktor potu do stóp i dłoni z chlorkiem glinu, allantoiną i pantenolem
 • OXEDERMIL Antyperspirant w kremie do stóp, który redukuje potliwość stóp i neutralizuje nieprzyjemny zapach
 • Pedipur puder leczniczy na nadmierną potliwość stóp i dłoni.

Problem potliwości pojawia się też w innych miejscach takich jak: fałdy skóry, skóra pod biustem, wewnętrzna strona ud oraz pachwiny, gdzie może prowadzić do odparzeń i podrażnień. W takich przypadkach z powodzeniem można zastosować zasypki i talki do ciała, np: Zasypka Antyperspiracyjna Ziołolek lub ALANTAN Zasypka.

Czy używanie antyperspirantów jest bezpieczne?

Teorie twierdzące, że nie wolno nieprzerwanie używać antyperspirantów bo trzeba się "czasem wypocić" nie mają większego poparcia medycznego. O ile wybieramy atestowany antyperspirant z apteki, stosujemy go zgodnie z instrukcją, a nasza skóra toleruje jego skład to nie zrobi nam krzywdy. A najczęściej spotykane skutki uboczne stosowania antyperspirantów to wyprysk, podrażnienie lub brak zamierzonego efektu. 

Leczenie nadmiernej potliwości - zabiegi

Jonoforeza na potliwość - potliwość rąk, stóp i dłoni leczy się również zabiegiem zwanym jonoforezą. Zabieg jonoforezy najczęściej przeprowadzany jest w gabinecie rehabilitacji i polega na rozrywaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem prądu. Jak wygląda jonoforeza? Obszar ciała dotknięty nadmierną potliwością, np: dłonie umieszcza się w kuwetach wypełnionych wodą lub wodą w dodatkiem preparatów cholinergicznych podłączonych do prądu. Czy jonoforeza boli? Zabieg nie jest bolesny a pacjent odczuwa jedynie mrowienie. Najczęściej stosuje się serie 10 zabiegów jonoforezy każdy po 10-15 minut w zależności od zaleceń lekarza.

W przypadkach, gdy potliwość negatywnie wpływa na życie pacjenta a antyperspiranty są nieskuteczne można zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia potliwości. Do najbardziej powszechnych należy wstrzykniecie podskórne toksyny botulinowej. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową nie jest refundowane przez NFZ i cały koszt zabiegu, sięgający nawet kilku tysięcy złotych, musi pokryć pacjent. Iniekcje niestety są bolesne, zabieg w zależności od obszaru ciała trwa 10-30 minut a efekt utrzymuje się od 4 do 12 miesięcy.

Innym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne potliwości czyli sympatektomia. Stosuje się ją w przypadku stwierdzonej przez lekarza nadpotliwości pierwotnej kończyn: nadmierna potliwość dłoni, przedramion, ramion i pach - sympatektomia piersiowa nadmierna potliwość stóp - sympatektomia lędźwiowa. Operacja przeprowadzana jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu fragmentu pnia współczulnego wraz ze zwojami nerwowymi współczulnymi. Sympatektomia w 90% jest skuteczną metodą leczenia nadpotliwości ale wiążą się z nią pewne zagrożenia. Poza niepowodzeniem samej operacji i uszkodzeniem, np: żył lub tętnic może wystąpić zespół posympatektomijny czyli piekący ból np. w okolicy pośladków, ud i stóp utrzymujący się do 2-4 tygodni po operacji. Inny częsty efekt uboczny sympatektomii to potliwość zastępcza. Kompensacyjne pocenie się innych okolic ciała czyli zwiększona potliwość twarzy, pleców, klatki piersiowej, czoła obserwuje się u około 50-90% pacjentów. Dlatego operacyjne leczenie potliwości powinno być traktowane jako ostateczność, gdy inne metody i leki na nadmierną potliwość zawodzą.

Nadmierna potliwość - domowe sposoby

Aby zmniejszyć pocenie się oraz powstawanie przykrego zapachu potu warto stosować się do kilku zasad:

 • unikać kawy, alkoholu i ostrych przypraw
 • dbać o regularną higienę,
 • robić kąpiele ziołowe dłoni i stóp z kory dębu, mięty, liści orzecha włoskiego, szałwii, rumianku, kory brzozy
 • nosić ubrania z włókien naturalnych, o luźnym fasonie
 • często zmieniać ubrania i obuwie
 • unikać stresu, napięcia i lęku
 • wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy.


mgr farm. Aleksandra Żucheńska

Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną. 

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno