Kosmetyki do opalania i kosmetyki po opalaniu

Arykuł banner - Kosmetyki do opalania i kosmetyki po opalaniu

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Nareszcie nadeszły upragnione słoneczne dni, które w naszej szerokości geograficznej przypadają jedynie w okresie od maja do września. Jest to idealna pora na naturalne uzupełnienie witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak warto mieć w tym umiar. Zaledwie kilkanaście minut dziennie w pełnym słońcu w zupełności wystarczy, a nadmiar może mieć swoje konsekwencje. Na samym początku musimy podkreślić, że opalanie się jest niezdrowe, a u małych dzieci wręcz niewskazane.

Typy promieniowania UV

Można wyróżnić trzy rodzaje promieniowania słonecznego:
 • UVC, które pochłaniane jest przez atmosferę, dzięki czemu nie dociera do ziemi i nie ma wpływu na naszą skórę.
 • UVB, które stanowi ok. 5% promieniowania ultrafioletowego jakie dociera na powierzchnię Ziemi. Promieniowanie UVB penetruje głębsze warstwy skóry i powoduje uszkodzenia jej komórek. Powoduje to powstawanie stanu zapalnego, rumienia na skórze oraz oparzeń słonecznych ale ma też pozytywny wpływ, gdyż odpowiada za syntezę witaminy D.
 • UVA, które stanowi pozostałe 95% promieniowania słonecznego na Ziemi. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry niż UVB, gdzie niszczy włókna kolagenowe i elastynowe skóry. W związku z tym odpowiada za fotostarzenie się skóry ale powoduje również przebarwienia posłoneczne.

Oparzenia słoneczne

Prawdopodobnie każdy kto ma jasną karnację doświadczył na własnej skórze efektów zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęściej zgłaszane objawy oparzenia słonecznego to:
 • rumień, zaczerwienienie
 • pieczenie skóry
 • bolesne napięcie skóry
 • pęcherze
 • wyprysk fotoalergiczny wywołany przemianą substancji tolerowanej w czynnik alergizujący pod wpływem promieniowania UV
 • wyprysk fototoksyczny wywołany przez substancje fototoksyczne, które pod wpływem promieni słonecznych uwalniają wolne rodniki (reaktywne formy tlenu i azotu) co prowadzi do uszkadzania komórek i reakcji zapalnej
 • w niektórych przypadkach bóle głowy, złe samopoczucie, gorączka , wymioty, biegunka.

Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?

Jak donoszą badacze z University of California, mechanizm powstawania oparzeń na skutek zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, polega na uszkodzeniu RNA komórek skóry pod wpływem promieniowania UVB. Komórki te uwalniają zmienione RNA i stymulują przyległe komórki do zainicjowania procesu zapalnego. To właśnie proces zapalny objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem ale ma bardzo istotną rolę: usuwa uszkodzone komórki, zanim przekształcą się w komórki nowotworowe.

Leczenie oparzenia słonecznego

W zależności od typu skóry, mocy światła oraz czasu ekspozycji może dojść do uszkodzenia skóry w różnym stopniu. W lżejszych przypadkach (oparzenia pierwszego stopnia) domowe sposoby mogą być wystarczające i obejmują: wilgotne, zimne okłady zmieniane co pół godziny oraz nakładanie na naskórek emulsji o działaniu chłodzącym, regenerującym, nawilżającym. Leczenie trwa kilka dni i nie pozostają po nim blizny. Największy wybór środków na oparzenia słoneczne znajdziemy w aptece i najczęściej zawierają one z składzie alantoinę i D-pantenol, które działają kojąco, przeciwzapalnie, wspierają odbudowę płaszcza lipidowego oraz regenerację naskórka.
Przykładowe kosmetyki apteczne po opalaniu:
 • ZIAJA SOPOT SUN chłodzące mleczko po opalaniu z wapniem do pielęgnacji każdego rodzaju skóry po opalaniu, również w solarium
 • VICHY IDEAL SOLEIL mleczko po opalaniu do codziennego stosowania do skóry wrażliwej
 • BIODERMA PHOTODERM mgiełka SOS po opalaniu
 • LA ROCHE POSTHELIOS kojący żel po opalaniu z wodą termalną z La Roche-Posay
 • PHARMACERIS S After Sun Protect hydrolipidowy balsam łagodzący po opalaniu do ciała
 • AVENE SUN After kremowy żel po opalaniu do skóry wrażliwej.
W cięższych przypadkach (oparzenia słoneczne I i II stopnia), gdy problem dotyczy dużych obszarów oraz głębszych warstw skóry, gdy pojawiają się sączące się pęcherze oraz problemy z krążeniem należy skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach często przepisywane są kremy lub żele o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym, chłodzącym i zmniejszającym wysięk.
Fotoprotekcja
Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu jest wytwarzanie melaniny, czyli pigmentu w skórze, który jest naturalnym filtrem UV. Im ciemniejsza karnacja tym melaniny więcej, a skóra jest bardziej odporna na działanie promieni słonecznych. Dla osób z niską ilością tego pigmentu zalecane jest stosowanie zewnętrznych filtrów UV z odpowiednim faktorem SPF, IPD, PPD itp.

Co to jest SPF?

Jest to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB (z ang. sun protection factor) i określa zdolność danego kosmetyku do wydłużenia czasu bezpiecznego przebywania na słońcu. Wysokość faktora przeciwsłonecznego oznacza wielokrotność czasu po jakim nasza skóra uległaby poparzeniu bez stosowania jakiejkolwiek ochrony. Np. jeżeli jest to 15 minut to filtr przeciwsłoneczny SPF 10 pozwoli na bezpieczne opalanie się przez około 150 minut. Warto jednak ponawiać nakładanie kremu z filtrem co 2-3 godziny, gdyż zarówno grubość nałożonej warstwy, jak i zmywanie preparatu w wodzie mają duży wpływ na jego skuteczność.

Co to jest IPD/PPD?

Wskaźnik IPD określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. IPD (Immediate Pigmentation Darkening) określa w procentach stopień ochrony przed UVA, przykładowo IPD = 50 oznacza 50% ochrony anty-UVA. Wylicza się go porównując pomiar opalenizny natychmiastowej uzyskanej po ekspozycji skóry bez ochrony oraz po nałożeniu kosmetyku z filtrem. W praktyce nie istnieją preparaty o wartości IPD = 100, maksymalny, możliwy do osiągnięcia stopień ochrony wynosi obecnie 90%.PPD (Persistant Pigmentation Darkening) określa wielokrotność zmniejszenia dawki promieniowania UVA pochłoniętego przez skórę po zastosowaniu kosmetyku z filtrem UVA. Do wyliczenia wykorzystuje się stosunek ilości promieniowania UVA potrzebnej do wywołania widocznej trwałej reakcji na skórze bez ochrony i na skórze chronionej filtrem anty-UVA. Np. PPD 30 znaczy, że skóra pochłonęła 30 razy mniej promieniowania niż bez nałożenia filtra.

Jak dobrać krem do opalania?

Dobry filtr przeciwsłoneczny chroni nas przed promieniowaniem UVA i UVB oraz przed wolnymi rodnikami. Na rynku dostępne są filtry mineralne, chemiczne oraz mieszane. Przeciwsłoneczny filtr mineralny zawiera najczęściej tlenek cynku, ditlenek tytanu, a także tlenki żelaza czyli substancje ekranizujące. Jak działa filtr mineralny? Na powierzchni skóry tworzy warstwę, która odbija promieniowanie UV. Filtry mineralne bardzo dobrze blokują działanie promieniowania UVB słabiej radząc sobie z UVA. Dzięki wysokiej stabilności nie trzeba zbyt często ponawiać aplikacji. Filtry mineralne przeznaczone są przede wszystkim do skóry wrażliwej i alergicznej, gdyż są to kosmetyki dobrze tolerowane przez alergików. Działanie przeciwsłonecznego filtra chemicznego polega na absorbowaniu promieniowania z zakresu UV. Substancje chemiczne o takich właściwościach to m.in. octocrylen, benzophenone-3, benzophenone-4, butyl methoxydibenzoylmethane. Filtry chemiczne są lubiane za lekką konsystencję i dobrą wchłanialność. Jednak częściej niż filtry mineralne powodują alergie i nadwrażliwość oraz mają mniejszą stabilność, dlatego należy co dwie godziny ponawiać nakładanie.
Aby zwiększyć ochronę przeciwsłoneczną stosuje się filtry mieszane, które zarówno odbijają promieniowanie UVA i UVB jak i adsorbują promienie, które przedostały się przez filtr mineralny. Takie podwójne działanie zapewnia najwyższą ochronę przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na słońce.
Kremy z filtrem UV najbezpieczniej zakupić w aptece, gdyż mamy wtedy pewność, że był przechowywany w odpowiednich warunkach i jego działanie będzie skuteczne. Jest to szczególnie istotne, gdy szukamy kosmetyku do skóry wrażliwej i podatnej na oparzenia słoneczne. Przykładowe apteczne kosmetyki z filtrem SPF, jakie zakupisz w aptece: Kremy z filtrem UV do twarzy:
 • AVENE SUN Emulsja SPF50 - krem do opalania z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną
 • AVENE HYDRANCE OPTIMALE UV LEGERE BB - koloryzujący krem nawilżający o lekkiej konsystencji z filtrem SPF 30
 • AVENE HYDRANCE OPTIMALE UV RICHE BB Krem - koloryzujący krem z filtrem o bogatej konsystencji SPF 30
 • BIODERMA PHOTODERM AKN - matujący krem SPF30 do skóry tłustej i mieszanej
 • VICHY CAPITAL SOLEIL - przeciwsłoneczna emulsja ochronno-matująca do twarzy SPF30
 • VICHY IDEAL SOLEIL - aksamitny krem do twarzy z filtrem SPF50 o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej UVA+UVB
Kosmetyki do opalania :
 • BIODERMA PHOTODERM Mineral - spray z filtrem mineralnym SPF 50+ / UVA 26
 • PHARMACERIS S SUN PROTECT - suchy olejek ochronny do ciała SPF50+ na morką i suchą skórę
 • ZIAJA SOPOT SUN SPF15 - wodoodporna emulsja do opalania do twarzy i ciała
 • LA ROCHE ANTHELIOS Wodoodporne mleczko do ciała z filtrem SPF 30.
Kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci:
 • AVENE SUN Spray dla dzieci SPF50 - wysoka ochrona dla skóry wrażliwej dziecka
 • BIODERMA PHOTODERM KID Mousse - ochronna pianka dla dzieci SPF50+ / UVA39
 • BIODERMA PHOTODERM KID Spray ochronny dla dzieci SPF50+
Kosmetyki na słońce na usta, znamiona, pieprzyki lub inne wrażliwe miejsca:
 • LA ROCHE ANTHELIOS XL Sztyft na miejsca wrażliwe SPF 50+
 • OEPAROL SUNNYDAY Pomadka ochronna do ust z filtrami UVA/UVB SPF25
 • LIPS SUN sztyft na słońce do ust, na znamiona i pieprzyki SPF 30.

Opalanie a choroby skóry

Długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może spowodować zmianę wyglądu, funkcji i struktury skóry. Nieuniknione jest starzenie się skóry spowodowane promieniowaniem słonecznym UVA, które uszkadza włókna kolagenowe w skórze właściwej oraz modyfikuje funkcje naskórka, co osłabia mechanizmy odpornościowe. W wyniku tego procesu skóra staje się szorstka, mało elastyczna, pomarszczona, szpecą ją bruzdy oraz przebarwienia. Nadmierna ekspozycja na słońce również inicjuje powstawanie wolnych rodników przez co ma wpływ na rozwój nowotworów skóry. Modyfikacja materiału genetycznego komórki skutkuje mutacjami prowadzącymi do powstania nowotworu takiego jak czerniak złośliwy. Aby zapobiec poparzeniom słonecznym, należy:
 • unikać opalania się między 12.00 a 16.00;
 • stopniowo zwiększać ekspozycję na słońce (20 do 30 minut dziennie);
 • stosować kremy zabezpieczające przed promieniowaniem słonecznym z wysokim filtrem (anty-UVB i anty-UVA);
 • regularnie nakładać krem, gdy jest się na dworze wiosną i latem, najlepiej co dwie godziny.


mgr farm. Aleksandra Żucheńska

Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną. 

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno