Nareszcie nadeszły upragnione słoneczne dni, które w naszej szerokości geograficznej przypadają jedynie w okresie od maja do września. Jest to idealna pora na naturalne uzupełnienie witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak warto mieć w tym umiar. Zaledwie kilkanaście minut dziennie w pełnym słońcu w zupełności wystarczy, a nadmiar może mieć swoje konsekwencje. Na samym początku musimy podkreślić, że opalanie się jest niezdrowe, a u małych dzieci wręcz niewskazane.
Typy promieniowania UV
Można wyróżnić trzy rodzaje promieniowania słonecznego:
- UVC, które pochłaniane jest przez atmosferę, dzięki czemu nie dociera do ziemi i nie ma wpływu na naszą skórę.
- UVB, które stanowi ok. 5% promieniowania ultrafioletowego jakie dociera na powierzchnię Ziemi. Promieniowanie UVB penetruje głębsze warstwy skóry i powoduje uszkodzenia jej komórek. Powoduje to powstawanie stanu zapalnego, rumienia na skórze oraz oparzeń słonecznych ale ma też pozytywny wpływ, gdyż odpowiada za syntezę witaminy D.
- UVA, które stanowi pozostałe 95% promieniowania słonecznego na Ziemi. Promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry niż UVB, gdzie niszczy włókna kolagenowe i elastynowe skóry. W związku z tym odpowiada za fotostarzenie się skóry ale powoduje również przebarwienia posłoneczne.
Oparzenia słoneczne
Prawdopodobnie każdy kto ma jasną karnację doświadczył na własnej skórze efektów zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęściej zgłaszane objawy oparzenia słonecznego to:
- rumień, zaczerwienienie
- pieczenie skóry
- bolesne napięcie skóry
- pęcherze
- wyprysk fotoalergiczny wywołany przemianą substancji tolerowanej w czynnik alergizujący pod wpływem promieniowania UV
- wyprysk fototoksyczny wywołany przez substancje fototoksyczne, które pod wpływem promieni słonecznych uwalniają wolne rodniki (reaktywne formy tlenu i azotu) co prowadzi do uszkadzania komórek i reakcji zapalnej
- w niektórych przypadkach bóle głowy, złe samopoczucie, gorączka , wymioty, biegunka.
Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?
Jak donoszą badacze z University of California, mechanizm powstawania oparzeń na skutek zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, polega na uszkodzeniu RNA komórek skóry pod wpływem promieniowania UVB. Komórki te uwalniają zmienione RNA i stymulują przyległe komórki do zainicjowania procesu zapalnego. To właśnie proces zapalny objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem ale ma bardzo istotną rolę: usuwa uszkodzone komórki, zanim przekształcą się w komórki nowotworowe.
Leczenie oparzenia słonecznego
W zależności od typu skóry, mocy światła oraz czasu ekspozycji może dojść do uszkodzenia skóry w różnym stopniu. W lżejszych przypadkach (oparzenia pierwszego stopnia) domowe sposoby mogą być wystarczające i obejmują: wilgotne, zimne okłady zmieniane co pół godziny oraz nakładanie na naskórek emulsji o działaniu chłodzącym, regenerującym, nawilżającym. Leczenie trwa kilka dni i nie pozostają po nim blizny. Największy wybór środków na oparzenia słoneczne znajdziemy w aptece i najczęściej zawierają one z składzie alantoinę i
D-pantenol, które działają kojąco, przeciwzapalnie, wspierają odbudowę płaszcza lipidowego oraz regenerację naskórka.
Przykładowe kosmetyki apteczne po opalaniu:
- ZIAJA SOPOT SUN chłodzące mleczko po opalaniu z wapniem do pielęgnacji każdego rodzaju skóry po opalaniu, również w solarium
- VICHY IDEAL SOLEIL mleczko po opalaniu do codziennego stosowania do skóry wrażliwej
- BIODERMA PHOTODERM mgiełka SOS po opalaniu
- LA ROCHE POSTHELIOS kojący żel po opalaniu z wodą termalną z La Roche-Posay
- PHARMACERIS S After Sun Protect hydrolipidowy balsam łagodzący po opalaniu do ciała
- AVENE SUN After kremowy żel po opalaniu do skóry wrażliwej.
W cięższych przypadkach (oparzenia słoneczne I i II stopnia), gdy problem dotyczy dużych obszarów oraz głębszych warstw skóry, gdy pojawiają się sączące się pęcherze oraz problemy z krążeniem należy skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach często przepisywane są kremy lub żele o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym, chłodzącym i zmniejszającym wysięk.