Cynk na włosy i paznokcie w kapsułkach lub tabletkach - jakie daje efekty? Czy niedobór cynku może powodować wypadanie włosów?

Arykuł banner - Cynk na włosy i paznokcie w kapsułkach lub tabletkach - jakie daje efekty? Czy niedobór cynku może powodować wypadanie włosów?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czy cynk jest dobry na włosy? Suplementacja cynku a wypadanie włosów. O czym warto pamiętać przyjmując cynk w tabletkach lub kapsułkach?

Cynk jest substancją, która występuje w organizmie ilościach śladowych - nie oznacza jednak, że jest obojętna dla zdrowia - wręcz przeciwnie! Właściwy poziom cynku jest niezbędny do zachodzenia wielu przemian i procesów, a także do utrzymania dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. W niektórych sytuacjach może niestety dochodzić do niedoboru tego pierwiastka - wówczas konieczna jest modyfikacja diety i/lub suplementacja preparatami zawierającymi cynk. Jakie konkretnie role odgrywa on w organizmie? Jak rozpoznać objawy niedoboru cynku i kiedy zgłosić się z tym problemem do lekarza? Czy warto suplementować cynk na własną rękę i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego preparatu? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące omawianego pierwiastka i sprawdź, jakie są konsekwencje zbyt małej ilości cynku w diecie.

Funkcje cynku w organizmie człowieka. Na co cynk pomaga i w jakich procesach bierze udział?

Tak, jak zostało to już wspomniane, cynk - mimo występowania u ludzi w śladowych ilościach - jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełnia bowiem wiele ról: przede wszystkim bierze udział w przemianach metabolicznych (w tym w metabolizmie tłuszczy, białek oraz węglowodanów), a oprócz tego stanowi składnik kilkudziesięciu enzymów. To oczywiście nie wszystko - cynk jest niezbędny w procesie rozwoju nowych komórek(a szczególnie w powstawaniu ścian komórkowych), bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w syntezie hormonów, a pośrednio wpływa także na prawidłowe działanie układu immunologicznego. Dzięki cynkowi w sposób prawidłowy odczuwamy smak oraz zapach, a także jesteśmy lepiej chronieni przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

Cynk dodatkowo wspiera płodność męską i żeńską (zwłaszcza w kontekście produkcji plemników u panów), a także wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Więcej informacji o ogólnym oddziaływaniu omawianego pierwiastka na dobrostan organizmu znajduje się w tekście: Cynk - funkcje w organizmie, źródła, suplementacja cynku.

Źródła cynku w diecie - jak uniknąć niedoboru cynku?

Cynk w organizmie człowieka obecny jest w ilości od 2,5 do 5 gramów. Aby osiągnąć taki poziom (a więc poziom prawidłowy), zaleca się spożywanie 15-20 mg omawianego pierwiastka dziennie (są to zalecenia dla osoby dorosłej - kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby na co dzień podejmujące duży wysiłek fizyczny, powinny przyjmować nieco więcej cynku).

Podstawowym źródłem cynku powinna być na co dzień dieta. Wśród produktów, które są bogate w ten pierwiastek, wyróżnić można przede wszystkim:

  • mięso - w tym wątroba wołowa i cielęca oraz karkówka;
  • pestki, nasiona, orzechy - w tym migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika;
  • owoce morza - najwięcej cynku zawierają ostrygi;
  • produkty zawierające kakao - w tym ziarna surowego kakao czy gorzka czekolada;
  • produkty zbożowe, takie jak otręby pszenne czy chleb żytni razowy;
  • warzywa strączkowe, a zwłaszcza biała fasola;
  • kasza gryczana, tofu, jajka, suszony imbir i inne.

Nadmiar i niedobór cynku w organizmie - czynniki ryzyka niedoboru pierwiastka i zagrożenia związane z nadmiarem cynku

U człowieka, w niektórych okolicznościach, może pojawić się zarówno niedobór, jak i nadmiar cynku. Obie te sytuacje są niepożądane i zazwyczaj mają negatywny wpływ na zdrowie. Kiedy mogą się wydarzyć?

  • Niedobór cynku pojawia się zazwyczaj przy niedoborowej diecie, w której brakuje źródeł tego pierwiastka. Może dotyczyć to zarówno osób, które w ogóle nie dbają o jakość swojego jadłospisu, ale również u pacjentów, którzy na co dzień, z uwagi na różne schorzenia, muszą stosować dietę eliminacyjną. Niedoborem cynku zagrożeni są także weganie i wegetarianie (z uwagi na rezygnację z produktów odzwierzęcych, będących najbogatszymi źródłami żywieniowymi tego pierwiastka). Ryzyko niedoborów pojawia się również u kobiet w ciąży i w połogu, u osób starszych, pacjentów podejmujących aktywność fizyczną o dużej intensywności i częstotliwości, a także pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego i z zaburzeniami wchłaniania (mowa tu między innymi o chorobie Leśniowskiego-Crohna). Warto także dodać, że na obniżenie poziomu cynku w organizmie wpływa nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.
  • Nadmiar cynku pojawia się głównie u tych osób, które zaspokajają zapotrzebowanie na ten pierwiastek z diety, natomiast dodatkowo stosują preparaty z cynkiem, doprowadzając tym samym do znacznego podwyższenia jego poziomu w organizmie.

Czym może skutkować nadmiar cynku? Jakie są objawy niedoboru cynku?

  • Nadmiar cynku w organizmie co prawda występuje dość rzadko, natomiast gdy taka sytuacja ma miejsce, to wraz z nią może pojawić się także niedobór miedzi i żelaza (zbyt duża ilość cynku zaburza bowiem wchłanianie tych pierwiastków). To z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka niedokrwistości oraz… do pogorszenia się stanu włosów, skóry i paznokci.
  • Niedobór cynku może powodować znacznie więcej różnych dolegliwości. Wśród nich wyróżnia się zwiększenie ryzyka niedokrwistości, spowolnienie wzrostu (u dzieci), wydłużenie i utrudnienie procesu gojenia się ran, złamań, owrzodzeń i uszkodzeń tkanek o innym charakterze, uporczywe biegunki, utratę apetytu, zwiększenie ryzyka wystąpienia insulinooporności, kurzej ślepoty, miażdżycy. Objawy niedoboru cynku to także objawy powiązane z kondycją skóry, włosów i paznokci. U pacjentów z niedostatecznym poziomem tego pierwiastka obserwuje się wypadanie włosów (w tym także łysienie androgenowe - typu męskiego), ich osłabienie, ogólne pogorszenie wyglądu włosów (włosy stają się matowe i szorstkie), rozdwajanie się i kruchość paznokci, zmiany skórne przypominające zmiany łuszczycowe lub te pojawiające się w przebiegu AZS.

Cynk na włosy i paznokcie - czy suplementacja cynku pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie, ograniczając wypadanie kosmyków?

Suplementacja cynku na włosy, skórę i paznokcie będzie zasadna jedynie w przypadku faktycznego wystąpienia niedoborów w tym zakresie. Gdy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na zbyt niski poziom tego pierwiastka (wypadanie włosów, pogorszenie się stanu skóry, kruchość i łamliwość paznokci), powinien udać się do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na oznaczenie poziomu cynku w surowicy krwi. Samo badanie przebiega podobnie, jak standardowa morfologia - krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym i oddawana do analizy, do laboratorium. Wyniki testu należy oczywiście skonsultować z lekarzem, który wraz z pacjentem zdecyduje, czy poziom jego niedoboru wymaga wdrożenia suplementacji, czy jedynie modyfikacji nawyków żywieniowych i zmiany postępowania dietetycznego.

Oczywiście przy niedoborze cynku, jego suplementacja będzie dawała wymierne efekty w postaci stopniowego zahamowania utraty włosów, wzmocnienia paznokci czy poprawy stanu skóry. Warto tutaj dodać, że mowa nie tylko o skórze na całym ciele, ale także na głowie - to właśnie jej dobra kondycja odpowiada w dużej mierze za satysfakcjonujący porost włosów i zapobieganie występowaniu dermatoz (takich jak grzybica owłosionej skóry głowy, łupież zwyczajny czy łupież pstry). Co istotne, dieta bogata w cynk i/lub suplementacja preparatów z jego zawartością może wpłynąć na ograniczenie przetłuszczania się włosów.

Suplement diety z cynkiem na wypadanie włosów i poprawę stanu paznokci i skóry - czym kierować się przy wyborze preparatu?

Przy wyborze preparatu z cynkiem najlepiej kierować się oczywiście poradą lekarza lub farmaceuty. Co do zasady, to właśnie opinia specjalisty powinna być najistotniejsza przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego produktu. Dodatkowo należy zwrócić także uwagę na to, czy suplement jest mono-, czy może wieloskładnikowy (typowe preparaty wspierające wzrost włosów, poprawę stanu skóry i paznokci mogą dodatkowo zawierać kolagen, biotynę, kwas hialuronowy czy witaminę C). Jeśli zawiera inne substancje aktywne w postaci minerałów i witamin, to należy rozważyć jego przyjmowanie zarówno w kontekście stanu zdrowia pacjenta, przewlekłych chorób, które mu towarzyszą oraz interakcji z lekami, które przyjmuje na co dzień. Pod rozwagę trzeba poddać także dawkę cynku - konieczne jest dobranie jej w taki sposób, by faktycznie uzupełniała niedobór, a jednocześnie nie spowodowała nadmiaru pierwiastka w organizmie.

 

Źródła:

  1. Cynk (glukonian cynku) (opis profesjonalny) [w:] Baza Leków Medycyny Praktycznej, dostęp online: 26.07.2024
  2. Cynk - tabletki [w:] Baza Leków Medycyny Praktycznej, dostęp online: 26.07.2024
  3. Prof. zw. dr hab. n. med. A. Woźniacka, Pacjent z niedoborem cynku [w:] Medycyna po Dyplomie 04/2021
  4. P. Chruściel, A. Kubasińska-Sajnóg, Charakterystyka oraz zastosowanie cynku w kosmetologii i dietetyce [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine 4/2021 vol. 10
  5. M. Szcześniak, B. Grimling, J. Meler, Cynk - pierwiastek zdrowia [w:] Farmakologia Polska 2014, 70(7)
  6. Mgr farm. P. Jakimik, Cynk na włosy - jak działa i jakie daje efekty? [w:] nowafarmacja.pl, dostęp online: 26.07.2024

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł