Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Olej z wiesiołka jest niezwykle wszechstronnym składnikiem. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji suplementów diety, ale również jako substancję czynną w kosmetykach pielęgnacyjnych. Oprócz tego olej wiesiołkowy jest także dodatkiem kulinarnym - sprawdza się zwłaszcza jako składnik sosów sałatkowych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wszechstronnym możliwościom zastosowania, ale również swoim właściwościom zdrowotnym. Preparaty z olejem z wiesiołka działają ogólnie prozdrowotnie, natomiast szczególnie zaleca się ich stosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, wspomagająco w leczeniu różnych dermatoz (chorób skóry) czy też w okresach menopauzy i podczas miesiączki. Dlaczego tak się dzieje? Jakie właściwości ma olej z nasion wiesiołka i kto powinien zainteresować się jego suplementacją? Poznaj najważniejsze informacje o tym składniku i sprawdź, czy warto włączyć go do swojej diety!
Olej z wiesiołka zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne składnikom, które się w nim znajdują. Chodzi tu przede wszystkim o kwas linolowy oraz kwas gamma-linolenowy (GLA), należące do grupy kwasów omega-6 oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Oprócz tego olej z wiesiołka zawiera witaminę E, niektóre minerały (w tym magnez, selen czy wapń) oraz fitosterole (sterole roślinne). Niemniej, to właśnie kwasy omega-6 są głównym i najcenniejszym składnikiem zawartym w oleju pozyskiwanym z nasion wiesiołka i to właśnie w ich kontekście warto rozpatrywać właściwości oleju wiesiołkowego. Więcej ogólnych informacji o źródłach i właściwościach kwasów omega-6 znajduje się w artykule Kwasy tłuszczowe omega-6 - działanie i źródła występowania.
Ogólnie rzecz biorąc, wiesiołek jest rośliną występującą niemalże na całym świecie. Olej pozyskiwany jest z nasion rośliny - zwykle z gatunku Oenothera biennis (wiesiołek dwuletni), ale również z Oenothera paradoxa (wiesiołek dziwny) i innych rodzajów tej samej rośliny.
Tak, jak zostało to już wspomniane we wstępie, olej z wiesiołka ma bardzo szerokie zastosowanie. W formie do podawania doustnego (pod postacią kapsułek, ale również oleju surowego) ma służyć przede wszystkim:
Olej z wiesiołka w formie suplementu warto więc stosować we wszystkich wymienionych powyżej sytuacjach - oczywiście po konsultacji z lekarzem. Decyzję o przyjmowaniu oleju wiesiołkowego, wraz ze specjalistą powinny rozważyć w szczególności osoby chorujące przewlekle (w tym na nadciśnienie i cukrzycę), a także kobiety w ciąży i pacjenci przyjmujący inne leki na stałe (w celu wykluczenia interakcji).
Warto tutaj dodać, że suplementację preparatami z olejem z wiesiołka (lub olejem surowym) w celu pielęgnacji skóry lub złagodzenia objawów dermatoz warto uzupełnić także kosmetykami zawierającymi ten olej.
Aby suplementacja kwasów omega-6 dała pożądane efekty, należy prowadzić ją zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz zaleceniami producenta, umieszczonych na opakowaniu. Dotyczy to zarówno oleju z wiesiołka w płynie (do picia), jak i oleju w kapsułkach.
Rozpoczynając suplementację kapsułkami, warto zwrócić szczególną uwagę na ich skład - w niektórych przypadkach olej z wiesiołka występuje bowiem w towarzystwie konkretnych substancji aktywnych - takich jak witaminy, minerały lub inne składniki - mogących kolidować i wchodzić w interakcje z już przyjmowanymi preparatami. W takich sytuacjach najlepiej będzie zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Każdy konsument decydujący się na zakup oleju z wiesiołka (lub niemal każdego innego oleju do suplementacji) stanie przed kilkoma dylematami dotyczącymi wyboru konkretnego rodzaju oleju. Producenci oferują bowiem oleje rafinowane i nierafinowane, tłoczone na zimno lub na gorąco, a także w różnych formułach - w tym surowego oleju do picia i bardzo popularnych kapsułek. Który z nich wybrać?
Podobnie jak wszystkie inne suplementy diety, również te zawierające olej z wiesiołka mają swoje przeciwwskazania. Wśród nich wyróżnia się przyjmowanie konkretnych leków - zwłaszcza przeciwpsychotycznych i przeciwpadaczkowych, zażywanych w przebiegu schizofrenii czy epilepsji. Ostrożność zaleca się także u pacjentów przyjmujących na co dzień leki zmieniające krzepliwość krwi (na przykład w nadciśnieniu czy zakrzepicy). Przed rozpoczęciem suplementacji olejem z wiesiołka, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zasięgnąć porady lekarza. Oczywiście bezwzględnym przeciwwskazaniem będzie także nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu.
Wiele osób przed rozpoczęciem suplementacji olejami zastanawia się, który z nich będzie dla nich najlepszy. Czasem mogłoby się wydawać, że wszystkie są do siebie podobne, jednak nie jest to prawdą. Jednym z popularniejszych olejów, wybieranych w ramach suplementacji, jest olej lniany - nie jest on jednak zamiennikiem oleju z wiesiołka, bowiem zawiera inne kwasy tłuszczowe - tym razem z grupy omega-3. Mają one nieco inne właściwości, przy czym niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy ilością przyjmowanych kwasów tłuszczowych z grup omega-3 oraz omega-6. Przyjmuje się, że właściwa proporcja, korzystna dla ludzkiego zdrowia to od 4:1 do 5:1 (z przewagą kwasów omega-3).
Preparaty z olejem wiesiołkowym, a także surowiec w formule do picia, może mieć tak naprawdę różne ceny - zależy to oczywiście od marki i producenta, ale także od jakości samego oleju, formy jego tłoczenia, formy podania czy dodatkowych składników aktywnych zawartych w suplemencie. Ceny produktów z olejem z wiesiołka kształtują się od kilku czy kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu złotych - rozpiętość jest więc naprawdę duża.
Opinie o produktach z olejem z wiesiołka są ogólnie pozytywne - obejmują przede wszystkim dobry wpływ surowca na włosy, skórę i paznokcie, a także na łagodzenie objawów PMS i menopauzy.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.