Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Świecowanie uszu (określane również jako konchowanie uszu) to zabieg który wywodzi się z medycyny niekonwencjonalnej (medycyny ludowej). Miał być znany ludzkości od czasów starożytnych - zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Europie oraz w Afryce (w tym w starożytnym Egipcie, Grecji, Chinach i innych krajach). Świecowanie uszu ma na celu usunięcie nadmiaru woskowiny usznej (a także - w razie takiej potrzeby - usunięcie czopu woskowinowego). Zwolennicy i praktycy tego rytuału twierdzą również, że pozwoli nie tylko pozbyć się woskowiny, ale także złagodzi inne dolegliwości - w tym niedosłuch, szumy uszne, różnego rodzaju zapalenia i infekcje, stany zapalne zatok, zawroty głowy. Jak jest naprawdę? Czy świecowanie uszu jest bezpieczne? Czy można wykonać je w domu i jakie są bezwzględne przeciwwskazania do konchowania uszu? Co daje świecowanie uszu i czy świece można zakupić w aptece? Sprawdź, z czego wykonane są specjalne świece Indian Hopi, w jaki sposób - krok po kroku - wygląda zabieg i co na jego temat sądzą lekarze oraz przedstawiciele medycyny konwencjonalnej!
Świecowanie uszu (konchowanie uszu, nazywane czasem także woskowaniem uszu) to jedna z metod oczyszczania kanału słuchowego z zalegającej wydzieliny. Polega na umieszczeniu specjalnej świecy do przewodu słuchowego (dla bezpieczeństwa głowę przykrywa się papierowym pokrowcem) oraz na jej podpaleniu - zwolennicy rytuału przekonują, że połączenie różnych czynników - podciśnienia, ciepła oraz składników świecy (w tym wosku pszczelego i olejków eterycznych) pozwala stopić i „wyciągnąć” nadmiar woskowiny w uszach, której resztki gromadzą się w niespalonej końcówce świecy. Oprócz tego, wedle propagatorów i praktyków świecowania uszu, zabieg ten:
Jak więc widać, w teorii regularne wykonywanie świecowania uszu pozwala nie tylko pozbyć się nadmiaru woskowiny (jako alternatywa dla patyczków do uszu), ale również wzmocnić odporność. W praktyce oznacza to, że zabieg można wykonać nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach, ale także w przypadku różnych dolegliwości czy w sezonie grypowym. Dodatkowo zwolennicy konchowania zalecają sięgać po to rozwiązanie w przebiegu infekcji ucha czy infekcji górnych dróg oddechowych. Świecowanie ucha można wykonać w domu, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie udanie się do specjalisty - jak przekonują jego zwolennicy, aby pozbyć się zalegającej w uchu woskowiny dokładnie i bezpiecznie, warto skorzystać z usług osoby doświadczonej - inaczej konchowanie może nie przynieść spodziewanych efektów w postaci usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z ucha, oczyszczenia zatok czy złagodzenia kataru podczas przeziębienia.
Na czym dokładnie polega świecowanie uszu i jak wygląda zabieg? Jeśli odbywa się on w gabinecie kosmetycznym, kosmetologicznym, odnowy biologicznej lub w miejscu świadczącym usługi z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, będzie on miał następujący przebieg:
Świeca stosowana do zabiegu wykonana jest zwykle z wosku pszczelego, a jej ścianki mogą pokrywać różnego rodzaju olejki lub ekstrakty roślinne (dla uprzyjemnienia całego zabiegu oraz dla wzmocnienia osiąganych efektów). Świeczki są określane świecami Indian Hopi, świecami do konchowania czy po prostu - do świecowania uszu i mają charakterystyczny, stożkowaty kształt. W ich wnętrzu może znajdować się element, na którym zbierają się zanieczyszczenia oraz woskowina z uszu (często jest to specyficzna, metalowa płytka). Na świecy producent zwykle oznacza wysokość, po osiągnięciu której należy zgasić płomień.
Świece do świecowania uszu, jak i inne akcesoria do zabiegu konchowania (w tym zestawy do świecowania) można kupić w aptekach lub w sklepach zielarskich, a niekiedy nawet w drogeriach. Cena zabiegu w gabinecie zwykle kształtuje się w okolicach kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych - zależy to oczywiście od użytych świeczek do uszu, doświadczenia specjalisty oraz innych czynników.
Niestety, świecowanie uszu w świetle informacji opierających się na EBM (Evidence Based Medicine) - a więc na medycynie opartej na dowodach - nie jest zabiegiem przynoszącym wymierne korzyści, a dodatkowo może być niebezpieczne - zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Przede wszystkim skóra może ulec poparzeniom (zwłaszcza podczas wykonywania świecowania uszu w domu, przez niedoświadczoną osobę), a przy utracie kontroli poparzenie może dotknąć nawet małżowin czy wnętrza kanału słuchowego!
Oprócz poparzeń, kanał słuchowy może ulec podrażnieniu, zanieczyszczeniu czy nawet zatkaniu (zwłaszcza, jeśli topiący się wosk spłynie w sposób niekontrolowany do kanału). Znane są także przypadki uszkodzenia błony bębenkowej czy częściowej utraty słuchu. Przy niezachowaniu standardów higieny, może dojść do infekcji ucha - w tym do zapalenia ucha środkowego. W przypadku wątpliwości, osoby chorujące przed świecowaniem uszu powinny zgłosić się do lekarza i zapytać go o poradę.
Bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu świecowania uszu obejmują:
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej - mimo, iż niektóre przeciwwskazania oparte o informacje i zalecenia EBM pokrywają się ze wskazaniami zwolenników świecowania uszu do wykonania zabiegu, to lepszym wyborem w takiej sytuacji będzie rezygnacja z konchowania i uniknięcie ewentualnych powikłań zabiegu lub pogorszenia się stanu pacjenta.
Jak prawidłowo czyścić uszy na co dzień, by korzystanie z zabiegu świecowania nie było w ogóle konieczne? Na początku należy zaznaczyć, że obecność wydzieliny woskowej (wosku usznego, woskowiny usznej) w optymalnej ilości jest konieczne dla zachowania zdrowia uszu i prawidłowego funkcjonowania kanału słuchowego. Woskowina odpowiada bowiem za nawilżenie tego kanału, za oczyszczanie go ze złuszczonych komórek martwego naskórka, za ochronę przed zanieczyszczeniami (czy raczej przedostaniem się tych zanieczyszczeń wgłąb kanału słuchowego) oraz przed drobnoustrojami - bakteriami i grzybami.
Nadmiar woskowiny także nie jest dobry - może on przyczyniać się do niedosłuchu, zatkania kanału słuchowego, rozwoju infekcji i innych powikłań - właśnie dlatego należy dbać o higienę uszu na co dzień. Zabiegi te powinny uwzględniać mycie małżowiny usznej wodą z detergentem kosmetycznym, a także usuwanie woskowiny, która wydostała się na zewnątrz kanału słuchowego - za pomocą patyczków kosmetycznych lub wacików (patyczków nie należy jednak wprowadzać do wnętrza kanału słuchowego). Jeśli doszło już do zgromadzenia się nadmiaru woskowiny lub do utworzenia czopu woskowinowego, najlepiej będzie udać się do laryngologa. Podczas wizyty lekarz sam oczyści ucho lub zaleci stosowanie preparatów upłynniających wydzielinę i ułatwiających jej ewakuację na zewnątrz kanału słuchowego.
Więcej informacji o prawidłowym oczyszczaniu uszu oraz o problemach związanych z zablokowaniem kanału słuchowego znajduje się w tekście Zatkane ucho - co stosować? Jak odetkać zatkane ucho?.
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.