Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Częstą przyczyną uczucia suchości w gardle jest odwodnienie organizmu wynikające z picia zbyt małej ilości płynów, z gorączki, biegunki lub wymiotów. Innym powodem jest przebywanie w suchych, przegrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Przy odwodnieniu zmniejsza się produkcja śliny i wysychają błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku. Podobnie zmniejszenie ilości śliny normalnie nawilżającej jamę ustną i gardło jest spowodowane przez oddychanie ustami, czy to przy intensywnym wysiłku, czy przy niedrożności nosa. Palenie papierosów również jest czynnikiem sprzyjającym wysuszeniu gardła. Gdy problem ten pojawia się tylko rano, jest skutkiem spania z otwartymi ustami lub chrapania. Chorobami powodującymi suchość gardła i przełyku mogą być refluks, cukrzyca, stany zapalne śluzówki, a także niedobory żelaza i witamin z grupy B. Dolegliwość ta występuje ponadto jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków lub być wynikiem interakcji między nimi. Inna przyczyna to alergia, przy której organizm uwalnia duże ilości histaminy. Jednym z objawów jej działania może być suchość w gardle. Również przeciążenie strun głosowych u nauczycieli, piosenkarzy ,aktorów, komentatorów sportowych lub dziennikarzy skutkuje powstaniem tej przykrej dolegliwości. Powietrze zanieczyszczone smogiem jest bardzo częstą przyczyną suchości gardła.
Najczęstszym objawem jest ból gardła, trudności z przełykaniem i mówieniem. Suchości w gardle często towarzyszy pieczenie i drapanie, częste pochrząkiwanie a nawet kaszel.
Najważniejsze jest dbanie o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Pomaga w tym stosowanie nawilżaczy powietrza. Ponadto należy spożywać odpowiednie ilości płynów, najlepiej wody. Mocna kawa i herbata mogą nasilić problem suchości gardła. Kofeina i garbniki znajdujące się w tych napojach mogą stanowić czynnik sprzyjający podrażnieniom gardła. W czasie problemów z gardłem nie jest wskazane jedzenie słonych i ostrych posiłków.
Jest wiele domowych sposobów radzenia sobie z suchością gardła i przełyku. Herbata z miodem złagodzi kaszel i nawilży gardło. Herbatki z rumianku lub kozieradki mają działanie przeciwzapalne i mogą zmniejszać dolegliwości bólowe. Płukanie gardła wodą z połową łyżeczki soli emskiej, posiadającej właściwości nawilżające, ograniczy suchość gardła. Sól emska posiada dodatkowo właściwości wykrztuśne. Przy problemach z przełykaniem znakomicie pomaga len w postaci oleju lnianego i kleiku z siemienia lnianego. Ma on działanie powlekające i bardzo dobrze nawilża gardło, ponieważ zawarty w lnie śluz długi czas utrzymuje się na błonie śluzowej. Zwiększone wytwarzanie śliny powoduje mięta pieprzowa i imbir oraz żucie gum bez cukru. Złagodzenie suchości gardła możemy uzyskać także poprzez inhalacje nawilżające drogi oddechowe. Do przeprowadzania nebulizacji świetnie sprawdza się rozwór soli fizjologicznej – standardowy lub z dodatkiem kwasu hialuronowego. Ten domowy zabieg polega na podawaniu roztworu drogą wziewną za pomocą specjalnego urządzenia (nebulizator).
W asortymencie aptecznym możemy wybierać spośród syropów, sprayów płukanek czy pastylek do ssania. Wszystkie te preparaty zawierają w swoim składzie zioła przynoszące ulgę przy suchości gardła. Najczęściej używane są:
Rumianek pospolity i lekarski używany w postaci płukanki działa przeciwbakteryjnie i regeneracyjnie. Wiele produktów przeciwdziałających suchości gardła oparte jest na oliwie z oliwek zawierającej sterole o działaniu przeciwzapalnym i działającej powlekająco i nawilżająco na błonę śluzową. Aloes, kwas hialuronowy oraz witaminy A i E wspomagają regenerację nabłonka. Z wszystkich tych sposobów możemy korzystać tylko przez określony czas. W przypadku braku poprawy stanu gardła i przełyku powinniśmy udać się do lekarza, bo podobne objawy mogą dawać poważniejsze infekcje bakteryjne i wirusowe.
Przypisy
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.