Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Globulki dopochwowe są preparatami przeznaczonymi dla kobiet. Mają one szerokie spektrum działania: od nawilżającego, poprzez regenerujące, aż po lecznicze - w przebiegu infekcji i chorób stref intymnych. Są stosunkowo łatwe w aplikacji i dawkowaniu, a dodatkowo przynoszą szybki efekt dzięki miejscowemu działaniu na dany problem. W aptekach dostępne są zarówno globulki dopochwowe bez recepty, pomocne w leczeniu niewielkich stanów zapalnych czy znoszeniu uczucia suchości, jak i globulki na receptę, zawierające silniejsze substancje czynne, niwelujące zakażenia grzybicze czy bakteryjne. Zazwyczaj ten rodzaj preparatu zalecany jest przez lekarza ginekologa, który wskazuje pacjentce konkretny typ globulek, dopasowany do jej problemu i indywidualnych potrzeb. Jak rozpoznać rodzaje globulek, w jaki sposób je aplikować, by zadziałały efektywnie i na jakie dolegliwości można je przyjmować? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z omawianym preparatem znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury i dzielenia się poniższymi informacjami z rodziną i najbliższymi!
Tak jak zostało to już wspomniane, w aptekach dostępne są różne rodzaje globulek dopochwowych - ich działanie każdorazowo powinno być dopasowane do dolegliwości i potrzeb pacjentki. Wśród nich możemy wyróżnić trzy podstawowe typy preparatu:
Oprócz globulek nawilżających, regenerujących i leczących infekcje intymne, na rynku do niedawna dostępne były globulki antykoncepcyjne, zawierające środki plemnikobójcze. Ze względu na swoją stosunkowo niską skuteczność, dyskomfort stosowania występujący u niektórych kobiet oraz z uwagi na obecność wygodniejszych i skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, globulki antykoncepcyjne praktycznie wyszły już z użytku oraz obiegu.
Jak powinna przebiegać aplikacja globulek dopochwowych, by zadziałały efektywnie i nie powodowały dyskomfortu? Przede wszystkim należy pamiętać o higienie - przed aplikacją globulki trzeba umyć ręce oraz okolice intymne - najlepiej więc robić to wieczorem, po kąpieli lub prysznicu (jest to szczególnie ważne w kontekście aplikacji globulek dopochwowych na infekcje, ponieważ nie oczyszczając dokładnie dłoni lub atomu możemy przenieść patogeny (wirusy, grzyby czy bakterie) na inne okolice, a także na ręczniki i przybory higieniczne domowników). Obecnie często producenci dodają do opakowania jałowe rękawiczki do aplikacji globulek - warto więc z nich skorzystać.
Najwygodniejszą pozycją do aplikacji globulek jest pozycja kucająca, leżąca lub z uniesioną jedną nogą (może być ona oparta o łóżko czy toaletę) - ważne, by sama globulka trafiła jak najgłębiej (choć nie powinno się wciskać jej oczywiście na siłę). Pamiętajmy o tym, że globulka po aplikacji, pod wpływem ciepłoty ciała i pH pochwy, zaczyna się powoli rozpuszczać - wówczas może brudzić bieliznę lub piżamę. Na tę okoliczność warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne, które zapobiegną wsiąkaniu preparatu w materiał i zapewnią długotrwałe uczucie suchości.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.