Leki potrzebne na wakacjach
Wiele czynników wpływa na to co może być nam potrzebne lub niezbędne podczas wakacyjnego wyjazdu. A temperatura, kierunek wyjazdu, planowana aktywność, środek transportu, wiek i problemy zdrowotne naszych współtowarzyszy to najważniejsze z nich. Ważne aby zabezpieczyć się w kilka specyfików oraz profilaktycznie sprawdzić lokalizację najbliższej apteki.
Po pierwsze należy spakować leki zażywane przewlekle jednocześnie wyliczając czy posiadamy odpowiednią ich ilość na cały okres urlopu. Wygodniej będzie je przewieźć bez papierowych pudełek ale zachowując ulotki lub w specjalnym opakowaniu, w którym posegregujemy sobie leki na poszczególne dni. Zadbajmy też o odpowiednią temperaturę przechowywania danego leku, łatwo ją znaleźć na opakowaniu.
Leki na chorobę lokomocyjną
Mdłości i wymioty podczas jazdy samochodem, pociągiem, autobusem mogą świadczyć o chorobie lokomocyjnej. Aby jej uniknąć lepiej zrezygnować ze słodyczy i gazowanych napojów i zastąpić je wodą. Przydatne okazują się również preparaty dostępne w aptece, które często zwiększają naszą senność dlatego nie mogą ich zażywać kierowcy. Najpopularniejszy
lek na chorobę lokomocyjną to
Aviomarin. Dostępne są też suplementy diety z wyciągiem z kłącza imbiru:
Lokomotiv w syropie dla dzieci od 3 r.ż. , Lokomotiv w tabletkach do ssania lub drażetkach, oraz Amarin.
Podróż samolotem oraz długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji
Różnica ciśnień powstająca podczas lotu samolotem powoduje ból zatok i uszu. Kto to przeżył ten wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Najprostszy sposób na ból uszu podczas lotu to ssanie cukierków, żucie gumy i lizaki dla dzieciaków. Skuteczne jest również wymuszone ziewanie oraz dmuchanie nosa w chusteczkę.
Problemem długich podróży jest również przebywanie w tej samej pozycji co negatywnie wpływa na krążenie, w wyniku czego powstaje mrowienie nóg, opuchnięcia łydek i ogólne uczucie ciężkości nóg. Jeżeli ten problem nas dotyczy warto zakupić lek bez recepty na obrzęki np: Lioton 1000, Rutoven żel , Heparin żel i Esceven żel .
Dolegliwości żołądkowe i pokarmowe
Najbardziej obawiamy się tu oczywiście biegunki podróżnych i zatruć pokarmowych ale niestrawności oraz
zaparcia występują równie często i skutecznie potrafią popsuć urlop.
- Smecta w saszetkach zajmujących mało miejsca, którą możemy podać już dziecku od 1 r.ż.
- Stoperan, który jest skuteczny ale zatrzymuje toksyny w jelitach, więc należy uważać w przypadku zatruć pokarmowych
- Laremid, czyli lek przeciwbiegunkowy
- Nifuroksazyd, czyli lek przeciwbakteryjny na biegunki
Uzupełnieniem mogą być suplementy diety i środki dietetyczne, które przyspieszą powrót do zdrowia:
- probiotyki, które uzupełnią mikroflorę jelitową niezbędną do prawidłowego trawienia, np: Sanprobi IBS
- elektrolity, które wzmocnią odwodniony organizm, np: Litorsal biegunka
Leki na zaparcia mają za zadanie pobudzić perystaltykę jelit oraz zwiększyć objętość treści jelitowej poprzez hamowanie wchłaniania wody. Przykładowe to:
- Lactulosum Polfarmex syrop na zaparcia
- Alax, tabletki przeczyszczające
- Bisacodyl, lek przeczyszczający i wiatropędny
Kolejną dolegliwością podróżną ze strony układu pokarmowego są niestrawności objawiające się poprzez wzdęcia, uczucie ciężkości, ból brzucha. Pomocne mogą być:
- ESPUMISAN - lek przeciw wzdęciom
- Raphacholin C na niestrawność i dolegliwości trawienne
- Sylimarol Vita - lek na problemy z wątrobą i trawieniem
- Ranigast MAX - leczenie objawów zgagi i niestrawności
Materiały opatrunkowe i odkażające
Podczas całodziennego zwiedzania, uprawiania sportów wodnych lub trekingu nie trudno o otarcia, zadrapania, drobne skaleczenia, stłuczenia i odciski, w szczególności gdy podróżują z nami dzieci. Must have jaki musimy zabrać to:
- plastry opatrunkowe, których wybór jest ogromny. Mamy do wyboru: klasyczny plaster do cięcia, plastry wodoodporne, zestaw plastrów w różnych kształtach i rozmiarach, plastry żelowe na odciski i pęcherze, plastry na opryszczkę, plastry na ukąszenia owadów, plastry okulistyczne na oko i wiele innych, ale niestety wszystkie pewnie nam się nie zmieszczą do apteczki podróżnej
- bandaż, gaza
- preparat do dezynfekcji, np: woda utleniona, Octenisept, jodyna, spirytus salicylowy oraz maść z antybiotykiem w saszetkach Tribiotic.
Repelenty i środki na ukąszenia owadów
Odpowiednia ochrona przed owadami może nam oszczędzić wielu nieprzyjemności takich jak: ból, świąd, obrzęk, zaczerwienienie a nawet ochronią nas przed boreliozą przenoszoną przez kleszcze.
Skuteczne preparaty odstraszające komary, meszki, kleszcze i inne owady to repelenty np: MUGGA Spray na komary i kleszcze z 50% DEET lub 20% DEET, MOSBITO Spray odstraszający komary i meszki, MOSQUITERUM Spray ochronny przeciwko owadom i ZIAJA ANTYBZZZ płyn przeciwko insektom. Gdy nie uda nam się uciec przez atakiem owadów można zastosować
łagodzące preparaty na ukąszenia owadów w formie żelu (Dapis, Entil Ukąszenia żel), sprayu (Allertec Ukąszenia) lub plasterków ( Entil Ukąszenia plasterki, Xarasan Kids plastry na ukąszenia).
Co zabrać na plażę?
Krem przeciwsłoneczny z odpowiednio dobranym faktorem UV to podstawa.
Ochrona przeciwsłoneczna to konieczność gdy wyjeżdżamy do ciepłych krajów, a krem z filtrem należy nakładać zawsze gdy wychodzimy na słońce czy to na wycieczki, spacery czy na plażę. Im wyższy współczynnik SPF (zazwyczaj wartości od 8 do 50) tym większa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem powodującym oparzenia i choroby skóry, w tym nowotwory. Jeżeli zastosowany filtr przeciwsłoneczny okaże się zbyt niski na tropikalne upały warto mieć w pogotowiu preparat na oparzenia słoneczne np: PANTHENOL Pianka 5% lub ALANTAN DERMOLINE Krem z witaminą A + E.
A co jeżeli wpadnie nam piasek do oka, a co gorsza naszemu dziecku? Warto mieć przy sobie izotoniczny roztwór NaCl 0,9% w ampułkach, którym przemyjemy oko, krople do oczu w ampułkach jednorazowych HYABAK UD lub Blephaclean Chusteczki do higieny powiek, które ułatwią usunięcie zabrudzeń z oka.
Ból, gorączka, przeziębienie
Tabletki na ból głowy z paracetamolem, ibuprofenem lub aspiryną okażą się skuteczne też na przeziębienie, gdyż działają przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. A spadek odporności organizmu przy wycieńczającej podróży, zmianach temperatury, kąpielach wodnych i słonecznych to częsta przypadłość urlopowiczów. Tabletki przeciwbólowe muszą się znaleźć w każdej wakacyjnej apteczce.
Infekcje intymne i urologiczne
Kobiety dodatkowo powinny się zabezpieczyć w leki stosowane przy infekcjach intymnych, najlepiej sprawdzi się tu lek przeciwgrzybiczy Clotrimazolum oraz lek zapobiegający infekcjom dróg moczowych Urosept lub Urofuraginum na leczenie infekcji dróg moczowych.
Jest tego dużo więc warto zadbać o odpowiednie spakowanie apteczki, zabranie pojedynczych blistrów i zrezygnowanie z kartoników, ale właśnie te preparaty mogą nam się przydać i uratować niejedną wycieczkę. Jednak pamiętajmy, że nawet tak przygotowani możemy okazać się bezradni wobec urazów takich jak złamania, głębokie rany oraz inne sytuacje wymagające interwencji lekarza. Dlatego każdemu polecamy wykupienie ubezpieczenia medycznego dla podróżnych, które może nas zabezpieczyć nawet w przypadku urazów powstałych podczas uprawiania sportów ekstremalnych albo jeżeli podróżujemy po Europie wystarczająca może być karta EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna i dotyczy osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Warto zadbać wcześniej o jej wyrobienie, które niestety chwilę trwa.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.