Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego zawiera niemalże 100 składników aktywnych, z których większość to monoterpeny. Mają one silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Terpinen-4-ol, główny składnik olejku z drzewa herbacianego powoduje obniżenie produkcji interleukin prozapalnych takich jak czynnik martwicy nowotworu alfa (TNF-α), interleukiny-1, 8, 10 oraz prostaglandyny E2. Jest silnym przeciwutleniaczem. Olejek z drzewa herbacianego ceniony jest ze względu na swoje właściwości:
Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego wykorzystywane są w leczeniu zakażeń gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA). Jako dodatek do produktów do higieny jamy ustnej, nie tylko hamuje rozwój bakterii, ale także zmniejsza ilość płytki nazębnej. Łagodzi także stany zapalne dziąseł. Ponadto, wykazuje silną aktywność wirusobójczą przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej (HSV-1 i HSV-2) i ma potencjalne zastosowanie w leczeniu nawracającej opryszczki wargowej. Jest skutecznym środkiem w terapii brodawek na dłoniach wywołanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Według badań, można go również stosować w przebiegu międzypalcowej grzybicy stóp. Dodatek olejku do szamponu jest polecany dla osób z łojotokowym zapaleniem skóry, którego głównymi przyczynami jest kolonizacja skóry przez drożdżaki Malassezia furfur oraz następczą reakcję zapalną. Zastosowanie 5% olejku z drzewa herbacianego jest skuteczne w leczeniu łagodnego i umiarkowanego łupieżu. Potencjalnie, olejek ten jako dodatek do opatrunków hydrożelowych może chłodzić rany oparzeniowe i przyspieszać ich gojenie. Właściwości olejku herbacianego znane są również w aromaterapii.
Olejek z drzewa herbacianego, ze względu na swoją aktywność przeciwbakteryjną i przeciwzapalną jest wykorzystywany w terapii trądziku pospolitego. Stosowany miejscowo na zmiany, łagodzi stan zapalny i stymuluje proces gojenia. Dodatkowo normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie:
Stosowany punktowo jest doskonałym sposobem na zmiany trądzikowe. Można go nakładać za pomocą patyczka higienicznego na ropnie skórne na plecach, twarzy, ramionach i w innych lokalizacjach, a także na opryszczkę jako środek przeciwwirusowy. Jako dodatek do kosmetyków wykorzystywany jest w szamponach przeciwłupieżowych oraz kremach do skóry trądzikowej. Dodanie kilku kropli olejku do maseczki oczyszczającej np. z szarą glinką będzie redukował wytwarzanie łoju przez skórę, stąd jest chętnie wykorzystywany przez osoby z cerą tłustą lub mieszaną. Można go także dodawać do spłukiwanych wcierek do skóry głowy lub szamponu (pozostawiając na 2 minuty), by zredukować przetłuszczanie się skóry głowy i przeciwdziałać łupieżowi. Jako dodatek do kremu do stóp stanowi dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z grzybicą stóp. Olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się także do inhalacji z parą wodą w celu łagodzenia kaszlu, kataru, zapalenia zatok. Rozcieńczony z wodą może być stosowany jako płukanka do jamy ustnej.
Podczas stosowania olejku bezpośrednio na skórę, przy wyższych stężeniach mogą wystąpić reakcje niepożądane takie jak podrażnienie, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, układowe kontaktowe zapalenie skóry, reakcje nadwrażliwości ogólnoustrojowej. Ze względu na łatwe przenikanie jego substancji aktywnych przez skórę, nie jest polecany kobietom w ciąży oraz u małych dzieci.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.