Topinambur (słonecznik bulwiasty) – właściwości, zastosowanie, pomysł na przepis

Arykuł banner - Topinambur (słonecznik bulwiasty) – właściwości, zastosowanie, pomysł na przepis

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Topinambur, czyli inaczej słonecznik bulwiasty jest rośliną jadalną podobną do ziemniaka. To warzywo nie tylko jest bogatym źródłem składników odżywczych i błonnika, ale także znajduje zastosowanie w fitoterapii. Bulwa topinamburu zawiera między innymi inulinę, niacynę, potas. Jest doskonałym warzywem do przygotowywania zupy krem, gotowania, pieczenia. Jakie właściwości ma topinambur i jak go przygotować?

Topinambur (słonecznik bulwiasty) - co to jest?

Topinambur (łac. Helianthus tuberosus L.), inaczej nazywany słonecznikiem bulwiastym, karczochem jerozolimskim lub ziemniakiem kanadyjskim, jest rośliną z rodziny Astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uprawiany był przez rdzenne plemiona Indian. Trafił do Europy wraz z odkryciami geograficznymi. Obecnie, uprawia się go również w Polsce. Jest cennym źródłem licznych składników odżywczych. Znany jest ze swoich właściwości hipoglikemizujących oraz regulujących pracę układu pokarmowego. Stanowi popularny składnik diety osób odchudzających się i diabetyków.

Topinambur wartości odżywcze

Bulwy topinambura zawierają fruktozę, sacharozę, celulozę, maltozę, pektyny, inulinę oraz niskocząsteczkowe fruktooligosacharydy, a także aminokwasy, kwasy tłuszczowe, krzemionkę, witaminę C, B1, K oraz makro i mikroelementy, m.in. potas, magnez, cynk, żelazo i fosfor. W 100 g topinamburu ma około 73kcal, 2g białka, 15,8g węglowodanów przyswajalnych i 1,6g błonnika.

Tabela 1. Zawartość składników odżywczych w 100g topinamburu.

Składnik

Zawartość w 100g

Kcal

73

Błonnik [g]

1,6

Białko [g]

15,8

Węglowodany przyswajalne [g]

2,0

Potas [mg]

429

Fosfor [mg]

78

Wapń [mg]

14

Niacyna [mg]

1,6

Żelazo [mg]

3,4

 

Topinambur - właściwości lecznicze

Dzięki zawartości inuliny, warzywo to normalizuje glikemię. Ze względu na obecność błonnika pokarmowego oraz pektyn, pomaga w wiązaniu szkodliwych substancji i usuwaniu ich z organizmu, a także wspomaga perystaltykę jelit. Topinambur stanowi dobre uzupełnienie diety u osób, mających problemy z zaparciami. Związki aktywne słonecznika bulwiastego zapobiegają zakażeniom dróg moczowych i wykazują właściwości hepatoprotekcyjne (ochronne na wątrobę) oraz immunostymulujące. Ponadto, usprawnia metabolizm tłuszczów. W ziołolecznictwie wykorzystywany jest głównie w terapii cukrzycy i otyłości, a także chorobach serca i naczyń krwionośnych. Dzięki niskiej kaloryczności i dużej zawartości błonnika, daje uczucie sytości na długo, stanowiąc idealny produkt dla osób odchudzających się. Warzywo to używane jest nie tylko jako roślina spożywcza, ale także przemysłowa - do produkcji między innymi słodzików dla osób z cukrzycą. Topinambur wykazuje działanie

  • przeciwgrzybicze
  • antyoksydacyjne
  • immunostymulujące
  • odtruwające
  • obniża kwas moczowy we krwi
  • obniża stężenie glukozy we krwi
  • obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
  • poprawia metabolizm w zaburzeniach lipidowych
  • ułatwia odchudzanie
  • przyspiesza perystaltykę jelit
  • wspiera działanie układu nerwowego
  • korzystnie działa na prawidłową bakteryjną mikroflorę jelitową

Topinambur - odmiany

Uprawa topinamburu odbywa się w wielu krajach na świecie. Ten ziemniak jadalny występuje w pięciu głównych odmianach:

  • Rubik - fioletowe bulwy
  • Boston Red - duże, czerwonawe bulwy
  • Golden Nugget - pomarańczowe, stożkowate bulwy
  • Albik - białe, maczugowate bulwy
  • Fuseau - wydłużone, białe, gładkie bulwy

Topinambur w kuchni

Topinambur ma wygląd i konsystencję ziemniaka, jednak w smaku jest bardziej orzechowy, smakuje podobnie do słonecznika. Można go spożywać w postaci gotowanej, pieczonej w piekarniku, frytek, zupy krem. Przepis na zupę krem z topinamburu

Składniki:

  • 500g topinamburu
  • 300ml mleczka kokosowego
  • 300ml zimnej wody
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 50ml oleju rzepakowego
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu

Jak przygotować topinambur: Topinambur myjemy szczoteczką, przekładamy do miski, zalewamy wodą i zostawiamy na 5 minut. Odsączamy, bulwy przekrawamy na połówki. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Skrapiamy wolejem, solą, pieprzem i wkładamy do naczynia żaroodpornego lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy około 30 minut. W garnku smażymy posiekaną cebulę i czosnek, następnie dodajemy upieczony topinambur, wodę i mleko kokosowe. Gotujemy 10 minut na średnim ogniu, a następnie blendujemy na gładką masę.

 

Przypisy:

  1. Lamer-Zarawska E. Fitoterapia i leki roślinne. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
  2. Sawicka, Barbara, et al. "Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.) as a medicinal plant and its natural products." Cellular and Molecular Biology4 (2020): 160-177.
  3. Rubel, Irene A., et al. "Inulin from Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.): From its biosynthesis to its application as bioactive ingredient." Bioactive Carbohydrates and Dietary Fibre26 (2021): 100281.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł