Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dobra kondycja bariery hydrolipidowej jest jednym z najważniejszych aspektów zdrowia dermatologicznego skóry. Dzięki jej prawidłowemu funkcjonowaniu, cera jest chroniona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (takich jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiskowe czy wolne rodniki), a oprócz tego - przed utratą właściwego poziomu nawilżenia z naskórka w wyniku procesów odparowywania cząsteczek wody. W niektórych sytuacjach dochodzi jednak do naruszenia bariery hydrolipidowej. Taki stan pociąga za sobą wystąpienie konkretnych objawów w postaci wysuszenia skóry, zwiększenia jej reaktywności, zaczerwienienia i szeregu innych, nieprzyjemnych symptomów. Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową i w jaki sposób odbudowywać płaszcz ochronny skóry, by znów cieszyć się nawilżoną i promienną cerą?
Warstwa hydrolipidowa to naturalny płaszcz ochronny skóry, składający się z cząsteczek lipidów (tłuszczów) oraz z cząsteczek wody. Oba te elementy są wytwarzane przez samą skórę, która produkuje sebum (fazę tłuszczową) oraz pot (fazę wodną). Współistniejąc w synergii, cząsteczki lipidów i wody pomagają także utrzymać właściwy poziom pH skóry.
Wśród najważniejszych funkcji bariery hydrolipidowej można wyróżnić trzy aspekty:
Niestety, bariera hydrolipidowa może ulec uszkodzeniom i osłabieniu na skutek działania różnych czynników. Wśród nich wyróżnia się:
Oczywiście oprócz powyższych czynników, na kondycję płaszcza hydrolipidowego może wpływać także nadmierne, nieświadome przesuszanie skóry (wbrew pozorom, często dotyczy to posiadaczy i posiadaczek cer trądzikowych i tłustych), ciągłe testowanie nowych produktów i rotowanie składnikami aktywnymi, a także brak leczenia chorób i dolegliwości przewlekłych oraz niewłaściwa dieta i nieodpowiedni poziom nawodnienia organizmu „od środka”.
Uszkodzenie bariery hydrolipidowej może objawiać się u każdej osoby inaczej - mniej lub bardziej intensywnie, z dużym podrażnieniem i zaczerwienieniem lub z krostkami i odstającymi skórkami. Niemniej, wśród symptomów wskazujących na zaburzoną barierę hydrolipidową można wyróżnić m.in:
Oprócz powyższych, osoba z zaburzoną barierą hydrolipidową może doświadczać także zwiększonego wydzielania sebum (to mechanizm kompensacyjny skóry), szorstkości, swędzenia i nierównej powierzchni cery. Buzia staje się ziemista, ma szary koloryt i jest „bez życia”.
Pierwszym krokiem w odbudowie bariery hydrolipidowej powinien być kosmetyczny powrót do podstaw - „back to basic”. W okresie, w którym skóra ma się regenerować, należy zrezygnować ze stosowania silnych substancji aktywnych - w tym oczywiście retinoidów i kwasów, ale również witaminy C, a u niektórych osób nawet niacynamidu.
Oprócz dostosowania się do powyższego zalecenia, istotne będzie także:
Warto pamiętać o tym, że pielęgnacja mająca na celu odbudowę bariery hydrolipidowej powinna być bogata w konkretne składniki - regenerujące, nawilżające i łagodzące - piszemy o nich poniżej.
W kosmetykach, które będą stosowane w okresie odbudowywania naruszonej bariery hydrolipidowej powinny znajdować się konkretne składniki, a w tym:
Oprócz powyższych składników, w pielęgnacji cery z zaburzoną barierą hydrolipidową może sprawdzić się niacynamid (z uwagi na silne działanie przeciwzapalne), jednak warto pamiętać o tym, że niektóre osoby mogą na niego źle reagować. Z tego względu należy wybierać kosmetyki z niskim stężeniem tego składnika, a przed jego zastosowaniem zrobić próbę uczuleniową. Skóra już po kilku dniach takiej pielęgnacji będzie ukojona, zaczerwienienia - zmniejszone, a reaktywność opanowania. Z dnia na dzień stanie się również bardziej elastyczna, "gęstsza", miękka w dotyku i gładka.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.