Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Tonizacja twarzy to jeden z najważniejszych - choć jednocześnie często pomijanych - kroków w codziennej pielęgnacji cery. Dzięki niemu skóra lepiej przyjmuje składniki aktywne znajdujące się w pozostałych formułach kosmetycznych, a - co najważniejsze - zostaje wyrównany jej poziom pH (często zaburzony z uwagi na mycie twardą wodą lub jej oczyszczanie z wykorzystaniem produktów zawierających silne detergenty). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów toników, stworzonych dla różnych typów cery - od suchej i odwodnionej, aż po mieszaną, tłustą czy dojrzałą. Formuły te mogą zawierać różne składniki aktywne, co stanowi dodatkową zaletę ich stosowania. Jaki tonik do twarzy wybrać do pielęgnacji twarzy, by zaspokoić wszystkie potrzeby cery? Kiedy warto wymienić tonik na roślinny hydrolat i jakie właściwości wykazuje ten produkt? Poznaj najważniejsze informacje o tonizacji swojej skóry i wprowadź ten krok do własnej rutyny pielęgnacyjnej!
Mimo, iż tonik wydaje się niepozornym kosmetykiem, to jego stosowanie i działanie może przynieść naprawdę wiele korzyści w pielęgnacji skóry. Co robi tonik i dlaczego warto go stosować?
Jak stosować tonik? W jego włączaniu do pielęgnacji ważna jest kolejność. Produkt ten należy aplikować od razu po umyciu skóry twarzy (czyli po demakijażu oraz oczyszczaniu z wykorzystaniem wody oraz produktu myjącego - pianki, żelu, emulsji), a przed nałożeniem serum lub kremu. Niektóre osoby stosują tonik oczyszczający do twarzy jako produkt do demakijażu, jednak jest to błąd - tonik i płyn micelarny czy mleczko nie są tym samym - służą zupełnie innym celom i stosuje się na różnych etapach oczyszczenia twarzy oraz jej pielęgnacji. Nawet najlepsze toniki do twarzy nie nadają się do dokładnego demakijażu naszej skóry.
Wśród klasycznych i naturalnych toników do twarzy, które można znaleźć i zamówić w aptekach i drogeriach, wyróżnia się kilka rodzajów formuł - a właściwie ich opakowań, które determinują sposób aplikacji produktu tonizującego. Wśród nich można wyróżnić:
Oczywiście zarówno rano, jak i wieczorem, można aplikować tonik za pomocą dłoni - wklepując produkt delikatnie i dokładnie w skórę twarzy. Taki sposób będzie dobry dla osób o wrażliwej cerze lub tych, które nie lubią efektu mgiełki na twarzy.
Jeśli wiesz już, jak stosować tonik, warto również dowiedzieć się, czego poszukiwać w składach produktów dedykowanych różnym typom skóry. Inne formuły sprawdzą się w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, a inne - w dbaniu o skórę suchą czy dojrzałą. Zawierają one bowiem składniki o wielorakich właściwościach - ograniczających wydzielanie sebum, nawilżających, przeciwzmarszczkowych, rozjaśniających cerę i wielu, wielu innych. Jak dobrać tonik do typu cery? Poznaj praktyczne wskazówki!
Toniki do cery suchej powinny oczywiście zawierać substancje nawilżające - które mają zdolność do wiązania wody w naskórku. W składach tego typu produktów warto więc poszukiwać takich składników aktywnych, jak kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu, gliceryna oraz substancje cukrowe - miód lub trehaloza. Dzięki nim nawilżenie będzie bardziej intensywne, a dopełnione pielęgnacją okluzyjną, zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka - pozostanie w skórze na długo.
Toniki do cery trądzikowej oraz tłustej powinny z kolei zawierać zarówno substancje nawilżające, jak i ograniczające wydzielanie sebum i przywracające skórze równowagę. Skóra z takimi problemami wymaga regulacji pracy gruczołów łojowych oraz zadbania o barierę hydrolipidową, która - przy prawidłowym funkcjonowaniu - chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto wyrównywanie pH jest szczególnie ważne przy cerze z łojotokiem, ponieważ prawidłowy poziom pH z pewnością przywróci balans w wydzielaniu sebum. W tonikach do cery trądzikowej i tłustej warto więc poszukiwać takich substancji, jak nicynamid, olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z drożdży czy cynk (działające przeciwtrądzikowo, antybakteryjnie i seboregulująco, a dodatkowo zmniejszające pory), a także wymienionych powyżej składników nawilżających.
Cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej - na różnych obszarach twarzy. Najczęściej podział ten opiera się na „strefie T”, obejmującej nos, czoło oraz brodę - w tych miejscach skóra ma cechy cery tłustej, natomiast na policzkach i bokach twarzy pozostaje sucha. W związku z taką specyfiką, toniki do cery mieszanej powinny zawierać zarówno składniki nawilżające (kwas hialuronowy, aloes i inne), jak i regulujące wydzielanie sebum (niacynamid, cynk i pozostałe). Jednocześnie warto zaznaczyć, że w razie takiej potrzeby, można zastosować wyłącznie tonik nawilżający (tłuste sfery twarzy również potrzebują nawodnienia), natomiast składniki seboregulujące warto wówczas wprowadzić w dalszych krokach pielęgnacyjnych (kremach lub emulsjach).
Tonik do cery dojrzałej musi odpowiadać zarówno na potrzebę nawodnienia skóry, jak i na wymagania dotyczące działania anti-aging. W formułach toników do cery dojrzałej warto więc poszukiwać substancji o właściwościach nawilżających, jak i wpływających na poprawę kondycji skóry i jej jędrności. Wśród tego typu składników można wymienić między innymi peptydy, ceramidy, a także witaminę C (idealnie sprawdzająca się w rozjaśnianiu przebarwień i ujednolicaniu kolorytu skóry).
Wśród toników do różnych typów cery można wyróżnić również toniki kwasowe, zawierające - jak sama nazwa wskazuje - konkretne kwasy. Są to, przykładowo: kwas glikolowy, azelainowy, migdałowy, salicylowy i wiele innych. Z jednej strony tego typu produkty cechują się wyjątkowo skutecznym działaniem złuszczającym cerę, a co za tym idzie - również działaniem rozjaśniającym, redukującym wydzielanie sebum, a także przeciwstarzeniowym. Z drugiej jednak strony należy zachować ostrożność podczas stosowania zarówno toników kwasowych, jak i innych preparatów z kwasami. Proces złuszczania uwrażliwia bowiem skórę na działanie promieniowania słonecznego, co może być przyczyną powstawania przebarwień. Oprócz tego w trakcie etapu wprowadzania kwasów, skóra może być delikatnie wysuszona. Z tych właśnie względów, w momencie używania toników kwasowych, należy zadbać o codzienną ochronę przeciwsłoneczną oraz o wzmożone nawilżanie naskórka.
Posiadacze i posiadaczki cery wrażliwej, która na stosowanie klasycznych toników reaguje zaczerwienieniem lub innymi podrażnieniami, mogą zastosować hydrolaty - są to wody kwiatowe do twarzy na bazie wody, stworzone z wykorzystaniem naturalnych ekstraktów roślinnych oraz wyciągów. Ich składy są dodatkowo niezwykle proste - zazwyczaj jest to woda roślinna połączona z delikatnym konserwantem. Dzięki temu można dobrać hydrolat idealnie do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę właściwości konkretnej rośliny. I tak, hydrolat z mięty pieprzowej, z uwagi na swoje właściwości regulujące, będzie idealny dla cery mieszanej i tłustej, hydrolat różany sprawdzi się przy cerze dojrzałej i suchej (zadziała łagodząco na podrażnienia będące efektem wpływu czynników zewnętrznych), woda pomarańczowa sprawdzi przy skórze szarej, zmęczonej i wymagającej rozświetlenia, a hydrolat z melisy lub z aloesu jest uniwersalnym wyborem - niezależnie od rodzaju cery.
Warto na koniec wspomnieć o najbardziej neutralnej alternatywie dla klasycznych toników oraz roślinnych hydrolatów. Jest nią oczywiście woda termalna - nie zawiera alkoholu, substancji zapachowych czy też dodatkowych, syntetycznych składników. Sprawdzi się jako element codziennej pielęgnacji u osób z cerą alergiczną (u których stosowanie klasycznych produktów do tonizowania twarzy wywołuje odczyn alergiczny), a także wrażliwych na specyficzne aromaty kosmetyków.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.