Komedogenność kosmetyków - jakie substancje wpływają na zapychanie porów i zmiany trądzikowe?

Arykuł banner - Komedogenność kosmetyków - jakie substancje wpływają na zapychanie porów i zmiany trądzikowe?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Komedogenność i aknegenność - co to takiego i jak wpływa na skórę?

Na pojawienie się zmian trądzikowych, wyprysków oraz zatkanych porów wpływa wiele różnych czynników - od diety i poziomu nawodnienia organizmu, poprzez predyspozycje genetyczne i sam typ cery, aż po działanie kosmetyków, stosowanych w codziennej pielęgnacji. W poniższym tekście zajmiemy się ostatnim z wymienionych aspektów - a więc składnikami kosmetycznymi, których właściwości przyczyniają się do powstawania „nieprzyjaciół” na skórze twarzy. Potocznie określa się je mianem substancji „zapychających” czy „zatykających” pory, natomiast w kosmetologii używa się pojęć komedogenności i aknegenności. Czym jest komedogenność oraz aknegenność? Jak rozpoznawać kosmetyki komedogenne oraz aknegenne i jakie mogą być konsekwencje ich codziennego używania? Co wywołuje trądzik i co zapycha pory - oraz jak sprawdzić obecność takich dodatków w składach INCI? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z negatywnym wpływem pielęgnacji na twoją skórę znajdują się poniżej - zapraszamy do lektury i dzielenia się najważniejszymi informacjami z najbliższymi!

Komedogenność i aknegenność kosmetyków - jedna z przyczyn zanieczyszczenia cery

Tak, jak zostało to wspomniane, zanieczyszczone i zatkane pory, wypryski, krostki, podskórne gule i inne zmiany trądzikowe mogą pojawiać się na skutek różnych czynników - w tym w wyniku stosowania niewłaściwej pielęgnacji. Warto od razu zaznaczyć, że tego typu „niespodzianki” są obecnie nie tylko u posiadaczy i posiadaczek skóry tłustej lub mieszanej, ale również skóry suchej, odwodnionej czy też dojrzałej - tak naprawdę każda osoba zmaga się (częściej lub rzadziej) z niespodziewanymi wypryskami. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest komedogenność oraz aknegenność konkretnych substancji, zawartych w kosmetykach. Co w praktyce oznaczają oba te określenia?

  • Komedogenność kosmetyków (czy raczej substancji w nich zawartych) to nic innego, jak skłonność do „zapychania” porów, a w rezultacie - do powstawania zaskórników. Efekt zastosowania takiego składnika widać już po kilku użyciach produktu. Na twarzy pojawiają się podskórne gulki oraz klasyczne pryszcze, zakończone białym punktem - a więc łojem gromadzącym się pod skórą. Mówi się wtedy, że kosmetyk „zapchał cerę”, co staje się impulsem do zaprzestania jego stosowania podczas pielęgnacji skóry.
  • Aknegenność kosmetyków, czyli ich zdolność do wywoływania zmian trądzikowych w dłuższej (niż kilkudniowa) perspektywie czasowej. Zazwyczaj aknegenność produktów pielęgnacyjnych opiera się na nadmiernym wysuszeniu skóry oraz pobudzeniu jej do kompensacyjnego wytwarzania sebum - a jego nadmiar z kolei prowadzi do pojawienia się wyprysków, krostek i innych, niechcianych zmian.

Rozróżnienie tych dwóch rodzajów składników - komedogennych i aknegennych - jest niezwykle ważne dla całej pielęgnacji, ponieważ pomoże zadbać zarówno o cerę tłustą i trądzikową, mającą skłonność do zapychania, jak i suchą czy dojrzałą. Poniżej przedstawiamy przykłady takich substancji oraz informacje o tym, jak rozpoznawać je w składach INCI.

Składniki komedogenne - działanie i przykłady substancji

Składnik komedogenny to taki, który ma zdolność do „zapychania” ujść gruczołów łojowych - a więc gruczołów odpowiedzialnych za produkcję sebum. Ujścia te są określane potocznie mianem porów. Zatkanie jednego z nich powoduje powstanie wyprysku - niekiedy niewielkiego, z białą „główką”, jednak czasem przybiera on postać dużej, bolącej guli, wyniesionej ponad powierzchnię skóry i gojącej się nawet prze kilka tygodni.

Jak rozpoznać substancje komedogenne w składach INCI kosmetyków? Oto ich najważniejsze przykłady:

  • wazelina (w składach kosmetyków funkcjonuje pod nazwą Petrolatum) oraz parafina (w składach można znaleź ją pod nazwami: Paraffinum, Parafinum Liquidum czy Mineral Oil). Parafina bywa nazywana olejem mineralnym, który wykazuje bardzo silne działanie komedogenne;
  • syntetyczne emolienty - są to odpowiedniki naturalnych substancji, które - podobnie jak oleje i masła roślinne, służą odbudowie bariery hydrolipidowej skóry oraz ochronie przed odparowywaniem wody z naskórka. Syntetyczne emolienty to między innymi: mirystynian oraz palmitynian izopropylu czy mirystynian mirycylu. Chcąc wprowadzić emolienty - naturalne oleje i masła - do swojej pielęgnacji, lepiej wybierać te roślinnego pochodzenia, pod postacią olejów niekomedogennych (tak zwane oleje schnące, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na cerze tłustej warstwy) lub ich mieszanek;
  • silikony - czyli substancje dodawane do kosmetyków w celu zwiększenia przyjemności korzystania z danej formuły. Silikony w kremach, podkładach i innych produktach sprawiają, że skóra jest maksymalnie wygładzona, ponieważ sama formuła szczelnie wchodzi w pory i prowadzi do ich optycznego zniwelowania. Substancje silikonowe w składach INCI można rozpoznać po ich charakterystycznych końcówkach, czyli -thicone, przykładowo - Dimethicone.

Czy ze składników komedogennych należy bezwzględnie rezygnować? Nie do końca - te wymienione powyżej pomagają bowiem stworzyć na skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wody z naskórka.Wazelina lub parafina może więc zdać egzamin u posiadaczy i posiadaczek cery suchej lub odwodnionej, jednak należy pamiętać o dokładnym zmyciu warstwy kosmetyku zawierającego substancje najbardziej komedogenne. Najlepiej w tym celu sprawdzają się produkty z mocnymi detergentami, takimi jak SLS czy SLES. Optymalnym wyborem będzie jednak zmiana preparatów zawierających składniki komedogenne na takie, które zawierają roślinne masła i oleje, bogate w łagodne kwasy tłuszczowe - również spełniają one rolę okluzyjną, a jednocześnie nie wykazują wysokiej komedogenności.

Warto tutaj wspomnieć, że niektóre źródła dotyczące kosmetologii oraz nauk o skórze mówią o tak zwanej skali komedogenności olejów i innych składników (zazwyczaj ma ona 5 stopni, gdzie 0 oznacza produkt niekomedogenny, a 5 – wysoce komedogenny). Wedle jej założeń można podzielić nawet substancje pochodzenia naturalnego na oleje niekomedogenne - w czystej postaci (olej z kiełków pszenicy, olej z wiesiołka, olej z pestek malin, olej konopny, olej z orzechów makadamia, olej lniany, olej ze słodkich migdałów i wiele innych) oraz na oleje komedogenne (najczęściej przytacza się tu olej kokosowy, a także masło kakaowe czy nawet glicerynę). I o ile w przypadku silikonów czy syntetycznych emolientów nie ma wątpliwości co do ich zdolności do zapychania porów, tak komedogenność olejów i maseł stoi pod znakiem zapytania. Obecnie uważa się, że aby uniknąć zaskórników, rozwoju bakterii i innych problemów skórnych, warto dobrać olej o "suchym" wykończeniu - są to oleje z nasion malin i truskawek, olej z czarnuszki czy olej tamanu i wiele innych propozycji. W kontekście produktów naturalnych najlepiej ocenić dany kosmetyk na podstawie własnej reakcji skóry - nawet oleje opisywane jako najmniej komedogenne mogą bowiem okazać się zapychającymi składnikami, nieodpowiednimi do pielęgnacji skóry suchej, mieszanej lub tłustej. Wszystko to dotyczy indywidualnych uwarunkowań skóry - dany olej i komedogenność składnika mogą być inne u wielu różnych osób.

Aknegenność składników kosmetycznych, czyli co wywołuje trądzik?

Znacznie mniej znane od substancji komedogennych są składniki wykazujące aknegenność - a więc zdolność do wywoływania zmian trądzikowych w dłuższej perspektywie czasowej. Kosmetyki aknegenne nie „zapychają” porów, natomiast stosowane przez kilka tygodni lub dłużej, na cerze skłonnej do podrażnień i wrażliwej, mogą prowadzić do wysypu zmian trądzikowych z uwagi na aktywację konkretnych mechanizmów obronnych skóry.

Wśród substancji aknegennych wyróżniamy:

  • składniki drażniące - a więc takie, które doprowadzają do podrażnienia skóry i naruszenia jej bariery hydrolipidowej, a także - do wystąpienia reakcji alergicznej, która może przypominać zmiany trądzikowe. Wśród składników wywołujących podrażnienia i stany zapalne wyróżniamy między innymi kwasy czy retinol, a także syntetyczne konserwanty i substancje konsystencjotwórcze (PEG, glikole, Disodium EDTA i inne) oraz silne substancje zapachowe;
  • składniki wysuszające - prowadzące do naruszenia lub całkowitego zniszczenia bariery hydrolipidowej, w efekcie czego skóra zaczyna produkować jeszcze więcej potu i sebum - by uzupełnić cząsteczki wody oraz cząsteczki tłuszczowe, w połączeniu zapobiegające utracie wody z naskórka. W ten sposób dochodzi do zapchania ujść gruczołów łojowych, zanieczyszczenia porów oraz tworzenia się wyprysków. Wśród substancji wysuszających wymienia się między innymi alkohol denaturowany, alkohol izopropylowy oraz silne detergenty i substancje pianotwórcze (SLS, SLES).

Tak, jak zostało to wspomniane, substancje aknegenne stosowane w kosmetykach nie wywołują zmian trądzikowych od razu - do podrażnienia lub wysuszenia skóry dochodzi na przestrzeni kilkunastu dni lub nawet kilku tygodni, a do wysypu jako reakcji na te zjawiska - jeszcze później. Z tego właśnie względu znacznie trudniej odnaleźć „winowajcę” odpowiedzialnego za powstanie wyprysków, niż w przypadku działania komedogennego innych substancji. Niemniej, przy świadomości dotyczącej aknegenności konkretnych składników, ich rozpoznanie jest znacznie łatwiejsze. Aby doprowadzić do poprawy stanu skóry, należy odstawić te właśnie substancje i systematycznie pielęgnować cerę w celu jej regeneracji i odbudowy bariery hydrolipidowej, stosując kosmetyki ściśle dopasowane do preferencji naszej skóry. Warto zastosować preparaty punktowe które przyspieszają gojenie, a w razie potrzeby - zgłosić się do specjalisty mającego zdolność do leczenia trądziku i blizn potrądzikowych - czyli do dermatologa.

Pamiętajmy, że zarówno wysoce komedogenne składniki, jak i w teorii niekomedogenny olej lub inna substancja z powodzeniem mogą być stosowane u różnych osób, bez wywoływania niepożądanych efektów - na przykład olej kokosowy sprawdzi się u posiadaczy i posiadaczek cery suchej, natomiast już emolient syntetyczny będzie wysoce komedogenny i sprawi, że na twarzy pojawią się pryszcze. Obserwuj więc swoją skórę i z uważnością podchodź do listy substancji zapychających i niekomedogennych dla skóry, by dokonywać świadomych wyborów pielęgnacyjnych.

Źródła:

  1. Mgr inż. D. Andrys, Komedogenność składników kosmetycznych głównym problemem skóry? [w:]  Biotechnologia.pl, 20.06.2013
  2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie [w:] Kosmetologia Estetyczna 2/2017
  3. Lek. L. Marek, Trądzik [w:] Medycyna Praktyczna, 07.06.2017


mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł