Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie trądziku

Arykuł banner - Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie trądziku

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Trądzik hormonalny jest przypadłością spowodowaną zaburzeniami układu wewnątrzwydzielniczego u osób dorosłych. Zbyt niskie lub wysokie stężenie niektórych hormonów i proporcji pomiędzy nimi powoduje powstanie zmian skórnych. Jak leczyć trądzik hormonalny i jak właściwie pielęgnować skórę?

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny jest postacią trądziku pospolitego, spowodowany zaburzeniami pracy układu wewnątrzwydzielniczego i okresowymi zmianami hormonów. Trądzik hormonalny powstaje najczęściej u dorosłych kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat. Leczenie trądziku hormonalnego prowadzi wspólnie dermatolog i endokrynolog. Niezmiernie istotna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry oraz dieta.

Przyczyny trądziku hormonalnego. Hormony a trądzik.

Zazwyczaj, trądzik kojarzony był z okresem dojrzewania, kiedy w organizmie gwałtownie zmienia się poziom hormonów płciowych. Trądzik u dorosłych to najczęściej trądzik androgenny (androgeny to testosteron i jego pochodne), trądzik różowaty lub spowodowany niepoprawnym wydzielaniem innych hormonów takich jak estrogeny, pozostałe hormony nadnerczy. Przyczyną powstawania trądziku hormonalnego jest nieprawidłowe stężenie hormonów (jednego lub kilku), najczęściej zaburzeniu ulega poziom następujących:

  • testosteron
  • dehydroepiandrostendion (DHEA)
  • dihydrotestosteron (DHT)
  • hormony tarczycy
  • insulina
  • hormon lutoetropowy (LH)
  • folikulotropowy (FSH)
  • prolaktyna
  • estrogeny
  • progesteron

Wzrost lub spadek stężenia niektórych hormonów przyczynia się do nadprodukcji sebum, powstawania wągrów, krost i stanów zapalnych na skórze. Na nasilenie łojtoku, produkcji sebum i pogorszenie stanu skóry mogą wpływać również czynniki takie jak przewlekły stres, nieprawidłowa dieta lub pielęgnacja skóry, używki, predyspozycje genetyczne.

Objawy trądziku hormonalnego - rodzaje trądziku u dorosłych.

Miejsca, w których najczęściej obserwuje się wzmożoną pracę gruczołów łojowych to twarz, klatka piersiowa i centralna część pleców. Krostki często tworzą się na brodzie, w linii żuchwy, na czole i w okolicy nosa. Łój zatykający pory powoduje powstawanie zaskórników otwartych, zamkniętych oraz bolesnych zmian podskórnych. Objawy trądziku hormonalnego, w dużej mierze zależą od rodzaju zaburzeń hormonalnych. Szczególną odmianą trądziku hormonalnego jest trądzik androgenowy. Zmiany trądzikowej wywołane przez androgeny (męskie hormony płciowe) objawiają się tworzeniem dużych, bolesnych grudek i wągrów na czole, brodzie i linii żuchwy. Cera jest błyszcząca i tłusta. W sytuacji, gdy odpowiedzialne za trądzik są estrogeny, krostki i grudki najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie, czole i policzkach. Miejsca te są zaczerwienione.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Preparaty przeznaczone do skóry z obecnym trądzikiem powinny zawierać składniki ograniczające rozwój mikroorganizmów, hamujące wydzielanie sebum, łagodzące podrażnienia oraz udrażniające ujścia gruczołów łojowych. Kluczową rolę odgrywają preparaty oczyszczające i peelingujące. Nie powinno się stosować mydła. Jego wysokie p przyczynia się do alkalizacji powierzchni skóry, stwarzając dobre środowisko do namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. W zamian, należy stosować specjalne żele myjące, nie zawierające alkoholu. Peelingi enzymatyczne poleca się stosować dwa razy w tygodniu, by ograniczyć tworzenie się zaskórników i innych zmian skórnych. Złotą zasadą jest unikanie substancji komodogennych w kosmetykach, najczęściej znajdujących się w kremach do twarzy. Zatykają one pory i powodują powstawanie nowych wykwitów. Największy potencjał komodogenny wykazują następujące skłądniki: olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, mało kakaowe, olej z nasion bawełny, parafina, kwas oleinowy, mirystynian izopropylu, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego.

W kosmetykach, powinny być zawarte substancje działające antyseptycznie np. olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, kwas azeleinowy, a także łagodzące i przeciwzapalne (allantoina, pantenol, aloes, zielona herbata). Warto, by zawierały również związki sebostatyczne - retinoidy, kwas azaleinowy, witamina B6, związki cynku. Pielęgnację idealnie uzupełniają maseczki do twarzy z glinką, która pomaga kontrolować błyszczenie się skóry.

Leczenie trądziku hormonalnego

Jak wyleczyć trądzik? Leczenie trądziku zależy od rodzaju trądziku, leki doustne, do stosowania miejscowego oraz naturalne metody. Lekarz prowadzący, przed podjęciem leczenia zaleci wykonanie badań laboratoryjnych, aby określić rodzaj zaburzeń gospodarki hormonalnej, z jakim pacjent się zmaga. Weryfikacji wymaga czy np. u kobiety nie występują hormony męskie w wysokich stężeniach, zespół policystycznych jajników itp. Badania hormonalne są niezbędne do zaplanowania skutecznego leczenia. Stosuje się leczenie farmakologiczne doustne, a także kremy i maści do bezpośredniego stosowania na skórę. Trądzik można leczyć stosując retinoidy (pochodne witaminy A) lub antybiotyki. Przy braniu pochodnych witaminy A, u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ w przypadku zajścia w ciążę, leki te powodują nieodwracalne wady płodu. Kurację uzupełnia prawidłowa dieta oraz pielęgnacja.

Dieta na trądzik

Wiele źródeł sugeruje, że dieta bogata w cukier, nabiał oraz ostre przyprawy i produkty typu fast-food jest wrogiem cery trądzikowej, nasilając tą przypadłość. W zamian, w jadłospisie powinny figurować produkty takie jak warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze roślinne oraz pełnoziarniste produkty zbożowe - źródło witamin z grupy B. Nie należy zapominać o kwasach tłuszczowych omega-3, zawartych w tłustych rybach morskich. Omega-3 korzystnie wpływają na przebieg wielu chorób chóry, w tym trądziku, m.in przez swoją aktywność przeciwzapalną. Składniki mineralne i witaminy, które najczęściej znajdują się w suplementach na skórę, włosy i paznokcie to witamina E, C, A i z grupy B, cynk oraz selen.

Trądzik wieku dorosłego, zazwyczaj pojawia się u dorosłych pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Jeśli cierpisz na trądzik wywołany nieprawidłowym poziomem testosteronu lub innych hormonów. Jego leczenie prowadzone jest przez endokrynologa oraz dermatologa. Występowanie trądziku zauważalne jest głównie na skórze twarzy.


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Reveasol - krem z ektoiną