Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Witamina A - nazwa ta obejmuje całą grupę związków - retinoidów, które wykazują zbliżoną aktywność i mają podobne wzory strukturalne. U zwierząt i ludzi najistotniejsze działanie wykazuje retinol, a w mniejszym stopniu retinal, 3-dehydroretinol. Natomiast u roślin i grzybów wykryta została prowitamina A czyli beta-karoten, który w organizmie ludzkim ulega przekształcaniu do witaminy A. Nadmiar witaminy A magazynowany jest w tkance tłuszczowej i w skórze. Tu ciekawostka: karotenoidy, do których należy prowitamina A odpowiadają za żółty, pomarańczowy i czerwony kolor warzyw w związku z tym za duże ilości spożywanego i kolejno magazynowego w skórze beta- karotenu może powodować jej zażółcenie. Na największy niedobór witaminy A narażone są osoby pracujące przed komputerem i szczególnie ich powinna zainteresować suplementacja witaminy A.
Niedobór witaminy A powoduje: zespół suchego oka, pogorszenie wzroku a nawet ślepotę zmierzchową, łamliwość paznokci, suchość skóry, rogowacenie skóry, łuszczycę. Źródła witaminy A (retinolu i pochodnych) to produkty pochodzenia zwierzęcego: wątróbka wieprzowa i drobiowa, podroby, żółtka jaj, tran. Źródła prowitaminy A (beta karoten i pochodne) to produkty pochodzenia roślinnego: marchew, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak, dynia. Ciekawostki na temat witaminy A:
Zalecane dzienne spożycie witaminy A: kobiety 700 mikrogram/dzień, mężczyźni 900 mikrogram/dzień Suplementacja witaminy A lub karotenu musi być prowadzona zgodnie z ulotką preparatu jaki wybierzemy, głównie ze względu na ryzyko przedawkowania. W aptekach znajdziemy wiele suplementów diety z witaminą A, kosmetyków i maści np. na trądzik. Często witamina A występuje w towarzystwie witaminy E i głównie są to kapsułki na włosy, skórę i paznokcie. Ponadto witaminę A znajdziemy w tabletkach multiwitaminowych. Preparaty z apteki z witaminą A:
Witaminy i mikroelementy - kliknij link by zapoznać się z najpopularniejszymi preparatami witaminowymi.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.