Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Witamina młodości - każdy się zgodzi, że brzmi zachęcająco. Mowa o witaminie E, która zyskała taką nazwę dzięki niezwykłym właściwościom przeciwutleniającym, które pomagają chronić komórki przed wolnymi rodnikami a tym samym opóźniają procesy starzenia. Choć do reakcji dochodzi na poziomie komórkowym i molekularnym to dbanie o prawidłowy poziom witaminy E przekłada się na kondycję całego organizmu, w tym skóry. Stąd też wynika zastosowanie witaminy E w kosmetyce i produkcji żywności.
Witamina E nie może być syntetyzowana przez organizm człowieka i zaliczana jest ze względu na swoje właściwości do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego też akumuluje się głównie w tkance tłuszczowej ale znajduje się również w wielu narządach takich jak: wątroba, nadnercza, przysadka mózgowa, serce, macica, jądra. Co to jest witamina E? Pod pojęciem witaminy E należy rozumieć grupę związków należących do tokochromanoli, a dokładniej czterech tokoferoli i czterech tokotrienoli. Wyjaśniając tokochromanole to bioaktywne związki pochodzące z roślin oleistych zaliczane do rozpuszczalnych w tłuszczach przeciwutleniaczy. Do grupy tokoferoli zalicza się alfa-, beta-, gamma- i deltatokoferol, spośród których α-tokoferol wykazuje największą aktywność. W organizmie człowieka znajduje się około 20 mg tej witaminy. Funkcje fizjologiczne witaminy E są bardzo różnorodne przez co jej niedobory powodują niestety wiele dolegliwości.
Witamina E jest bardzo silnym antyutleniaczem, który chroni przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywołanym przez reaktywne formy tlenu, Bierze udział w hamowaniu peroksydacji lipidów, Chroni przed utlenieniem i uszkadzaniem włókien kolagenowych przez co poprawia elastyczność skóry, stąd zastosowanie tokoferolu w kosmetyce, Łagodzi podrażnienia posłoneczne, poparzenia, a także działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo, Wspiera syntezę substancji przeciwkrzepliwych i zmniejsza agregację płytek krwi, Wpływa na utrzymanie odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych, Bierze udział w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych, Wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu trójglicerydów we krwi, Tokoferol wpływa na prawidłową wydolność mięśni, Witamina E wpływa na wytwarzanie nasienia u mężczyzn, Wspiera funkcjonowanie narządu wzroku, przeciwdziała powstawaniu zaćmy, Poprawia wchłanialność witaminy A.
Jeżeli odczuwasz ciągłe zmęczenie, często łapiesz infekcje, masz problemy z koncentracją, cierpisz na spadek libido, problemy z płodnością, walczysz z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów oraz zauważasz nasilenie wypadania włosów to prawdopodobnie możesz cierpieć na niedobór witaminy E. Objawów jest wiele i są niejednoznaczne dlatego warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w źródła tokoferolu. Awitaminoza tokoferolu może prowadzić do dystrofii, anemii, rogowacenia i starzenia się skóry, problemów z gojeniem się ran, nasilenia objawów zespołu napięcia miesiączkowego, zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Nadmiar witaminy E jest metabolizowany i wydalany z organizmu drogą pokarmową, więc hiperwitaminoza w tym przypadku występuje rzadko ale jeżeli się zdarza to powoduje osłabienie mięśni, zmęczenie, bóle głowy i problemy ze wzrokiem.
Aby zapobiec zaburzeniom poziomu witaminy E powinno się wzbogacić dietę w produkty będące jej źródłem albo wdrożyć suplementację witaminą E. Jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie organizmu na witaminę E jest różne i zależy od takich czynników jak: płeć, wiek, kondycja organizmu. Ponadto podkreśla się zależność między wzrostem zapotrzebowania na tokoferol wraz ze zwiększeniem spożywania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Normy spożycia witaminy E na podstawie danych z Instytutu Żywności i Żywienia: Niemowlęta w wieku:
Dzieci w wieku:
Chłopcy w wieku:
Dziewczęta w wieku:
Mężczyźni:
Kobiety:
Ciąża:
Laktacja:
Witamina E obecna jest głównie w produktach pochodzenia roślinnego, gdyż tylko rośliny potrafią ją syntetyzować: oleje roślinne, oliwki, orzechy włoskie, ziemne, pistacje, migdały, szpinak, brzoskwinie, nasiona słonecznika, dyni, sezamu, avocado, rośliny strączkowe, kiełki pszenicy. Produkty pochodzenia zwierzęcego bogate w witaminę E to tran, jajka, wątroba, mleko ale tylko ze względu na zdolność do magazynowania witaminy E. Poza tym witamina E stosowana jest jako dodatek spożywczy (bezpieczny konserwant zaliczany do przeciwutleniaczy) z oznaczeniem E306 (mieszanina tokoferoli) dlatego można ją spotkać w margarynach, olejach, serkach do smarowania, płatkach zbożowych, ciastkach, zupach, żywności dietetycznej i żywności dla dzieci. Co poprawia wchłanianie witaminy E? witamina A, witaminy B, witamina C, mangan, selen, fosfor, NNKT, tłuszcze. Natomiast światło, siarczan żelaza, mrożenie, smażenie w wysokich temperaturach, środki przeczyszczające, estrogen, hormony tarczycy, środki antykoncepcyjne to czynniki, które obniżają wchłanianie witaminy E z układu pokarmowego.
Kiedy stosować witaminę E? W aptece można dostać suplementy z witaminą E wskazane do zażywania, gdy organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie oraz gdy dieta nie pokrywa dedykowanych norm spożycia. Suplementacja diety w witaminę E szczególnie polecana jest dla osób narażonych na stres, na zanieczyszczenie środowiska, na wzmożony wysiłek fizyczny oraz dla palaczy. Ponadto podawanie wysokich dawek witaminy E wskazane jest w leczeniu mukowiscydozy (choroba genetyczna polegająca na zaburzeniu pracy gruczołów wydzielniczych) oraz abetalipoproteinemii (dziedziczna choroba metaboliczna objawiająca się niedoborem cholesterolu i trójglicerydów). Najczęściej suplementy diety z witaminą E mają postać kapsułek żelatynowych wypełnionych olejem, w którym znajduje się wysoka dawka tokoferoli. Poniżej wybrane preparaty apteczne z witaminą E:
Witaminy i mikroelementy – kliknij link by zapoznać się z najpopularniejszymi preparatami witaminowymi.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.