Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Roztocze kurzu domowego to grupa pajęczaków, należących do tak zwanych saprofitów (inaczej określanych mianem mikrokonsumentów), żywiących się martwą materią organiczną. W przypadku roztoczy domowych, ich pożywieniem jest oczywiście ludzki naskórek. W ogólnym ujęciu bytowanie tych organizmów w domach, wśród ludzi, nie jest groźne - problem pojawia się, gdy dana osoba ma alergię na roztocze kurzu domowego, choruje na astmę lub cierpi z powodu chorób skórnych, których objawy mogą zaostrzyć się po kontakcie z tymi pajęczakami. Na szczęście istnieją sposoby na to, by złagodzić symptomy styczności z roztoczami i ograniczyć ich potencjał alergizujący. Jak pozbyć się roztoczy? Kiedy odczulanie na kurz i roztocza ma sens? Czy ugryzienia roztoczy są w ogóle możliwe? Poznaj najważniejsze informacje o tych organizmach i sprawdź, w jaki sposób się przed nimi chronić!
Tak, jak zostało to wspomniane, roztocze są przedstawicielami pajęczaków, które żyją w różnych warunkach - części z nich bytuje na roślinach, część - w ziemi, ale te, które są omawiane w poniższym artykule to roztocze kurzu domowego, żyjące najczęściej pomiędzy włóknami tekstyliów - materacy, poduszek, dywanów czy pościeli. Ich najpowszechniejszym przedstawicielem jest skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus), który - jak sama nazwa wskazuje - żywi się ludzkim naskórkiem obecnym w domowym kurzu czy osądzającym się w pościeli, na tapicerkach mebli, dywanach i innych materiałach.
Idealne warunki do rozwoju roztoczy to wysoka wilgotność (w okolicach 70-80%) oraz stosunkowo wysoka temperatura (około 25 stopni Celsjusza). W innych niż podane okolicznościach, roztocze giną i trudno jest im się namnażać - ich całkowita eliminacja następuje przy spadku temperatury poniżej zera lub jej wzroście powyżej 60 stopni Celsjusza (co jest szczególnie ważną wskazówką dla alergików w kontekście prania tapicerek, pościeli czy dywanów).
Warto tutaj dodać, że roztocze kurzu domowego są czasem - błędnie - określane jako „roztocza”. Drugie brzmienie tego wyrazu, z końcówką „-a”, odnosi się jednak nie do pajęczaków, a do grupy specyficznych roślin, dlatego prawidłowa forma nazwy omawianych saprofitów to właśnie „roztocze”.
Wiele osób - czy to z uwagi na informacje o pokrewieństwie roztoczy z innymi pajęczakami, czy to na podstawie fałszywych skojarzeń - bardzo obawia się pogryzienia przez roztocze. Należy tu jednak zaznaczyć, że saprofity te nie gryzą ani nie żądlą ludzi - ich celem i obszarem żerowania są zakurzone, materiałowe powierzchnie, a nie ludzkie ciało. Ponadto żywią się one fragmentami martwego naskórka, a nie tego, który aktualnie pokrywa nasze ręce, nogi, tułów czy twarz - dlatego w kontekście pogryzienia z pewnością nie należy obawiać się roztoczy. Jeśli dana osoba zauważa u siebie podejrzanie wyglądające bąble, które swędzą lub źle się goją, powinna podejrzewać obecność innych pasożytów (komarów w okresie letnim lub też pcheł - jeśli śpi z nami zwierzak - czy pluskiew, przenoszonych do pomieszczeń z zewnątrz, najczęściej ze starymi meblami, ubraniami czy materacami).
Alergia na roztocze kurzu domowego to jedna z najczęściej występujących odmian alergii w Polsce. Reakcję uczuleniową wywołuje kontakt z różnymi czynnikami pochodzącymi od roztoczy, choć zwykle wskazuje się w tej sytuacji na specyficzne białka będące elementem ich organizmów oraz na odchody. Niezależnie od tego, jaki czynnik o wysokim potencjale alergizującym doprowadził do powstania objawów po kontakcie z roztoczami w kurzu, wśród najbardziej charakterystycznych symptomów można wyróżnić:
Należy także dodać, że alergia na roztocze kurzu domowego - w przypadku braku jej leczenia - sprzyja spadkowi odporności (i częstszym infekcjom górnych dróg oddechowych), a oprócz tego może doprowadzić do przewlekłego zapalenia gardła oraz do bakteryjnego zapalenia zatok (jeśli wydzielina wytwarzająca się na skutek reakcji obronnej organizmu na alergen znajduje się w zatokach na tyle długo, by rozwinęły się w niej bakterie). Symptomy alergii mogą nasilać się podczas czynności, które wymuszają „uniesienie” kurzu (głównie jest to sprzątanie czy ścielenie łóżka) oraz zimą - gdy pomieszczenia są wietrzone rzadziej i krócej, temperatura (za sprawą ogrzewania) wzrasta i zwiększa się wilgotność (z uwagi na suszenie prania w domu, wzmożone pocenie się, brak ruchu powietrza zapewnianego nie tylko przez wentylację, ale także przez wietrzenie).
Odczulanie na kurz i roztocza to potoczne określenie immunoterapii swoistej, a więc terapii mającej na celu uniewrażliwienie organizmu na dany alergen (zaliczającej się do kategorii leczenia przyczynowego). Terapia ta polega na ekspozycji pacjenta na określoną substancję (najczęściej podawaną w formie doustnej lub podskórnej) w indywidualnie zaplanowanym schemacie, określającym odstęp czasowy oraz dawki. Wadą tego rozwiązania jest niestety czas trwania terapii, który może sięgać nawet kilku lat. Zaletą jest natomiast wysoka skuteczność leczenia, zwłaszcza u pacjentów z astmą i nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych - efekty odczulania zdecydowanie poprawiają ich komfort życia i codziennego funkcjonowania.
Oprócz opisanej powyżej immunoterapii swoistej, w leczeniu alergii na roztocze kurzu domowego stosuje się także preparaty do niwelowania symptomów (leczenie objawowe), takie jak leki antyhistaminowe (w formie doustnej) czy też glikokortykosteroidy podawane miejscowo na skórę i błony śluzowe (są to wszelkiego rodzaju spraye i krople do nosa i oczu, ale również maści i kremy - jeśli odczyn alergiczny obecny jest na skórze ciała).
Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się roztoczy w takim stopniu, by ograniczyć objawy alergii oraz zmniejszyć populację w domu lub w mieszkaniu. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim:
Regularne sprzątanie, dbanie o pozbywanie się kurzu oraz pranie tekstyliów w odpowiednich temperaturach czy utrzymywanie właściwej temperatury powietrza zdecydowanie powinno ograniczyć odczuwane przez domowników objawów alergii na roztocze. Niektóre osoby polecają także zakup materacy, kołder, poduszek i pościeli o właściwościach antyalergicznych oraz sprzątanie przy pomocy specjalnych urządzeń z filtrami (odkurzacze ręczne i inne) - jest to co prawda duża, jednorazowa inwestycja, jednak przy potwierdzonej alergii lub w chorobach towarzyszących warto rozważyć takie możliwości.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny