Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kosmetyki z peptydami to formuły, które na drogeryjnych czy aptecznych półkach są obecne już od wielu lat. Potencjał tych niepozornych składników jest naprawdę ogromy (bywają nawet nazywane nieinwazyjnym botoksem), dlatego laboratoria kosmetyczne wciąż prowadzą badania dotyczące jak najbardziej efektywnego wykorzystania peptydów w kosmetyce oraz w zabiegach medycyny estetycznej. Ich działanie oparte jest na pobudzaniu syntezy kolagenu i elastyny - substancji, które występują naturalnie w skórze i odpowiadają za jej młody wygląd. Kosmetyki z peptydami działają w ramach prewencji starzenia się skóry - a więc zapobiegają występowaniu zmarszczek, utracie gęstości skóry i jej jędrności. Okazuje się bowiem, że jest to jeden z niewielu składników, mogący wnikać w głąb skóry - dla pobudzenia i rozpoczęcia procesów redukcji zmarszczek mimicznych "u źródła". Kiedy peptydy stosowane na co dzień przyniosą efekty? Jak sprawdzić je w składach INCI i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jaka ilość peptydów w pielęgnacji będzie odpowiednia i na czym polega działanie peptydów biomimetycznych? Poznaj najważniejsze informacje o właściwościach tych wyjątkowych składników oraz o ich zastosowaniu!
Czym są peptydy, jak działają na naszą skórę i w jaki sposób wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny? Peptydy to organiczne związki chemiczne, które składają się z aminokwasów, połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi.Obecnie w kosmetykach można spotkać zarówno peptydy naturalne (często roślinne) oraz peptydy syntetyczne (powstające w wyniku biosyntezy białek). To, jaki efekt dają na skórze, zależy przede wszystkim od liczby i ułożenia łańcucha aminokwasów w cząsteczce peptydu, a także od wielkości tej cząsteczki (dlatego w kosmetologii wyróżnia się kilka rodzajów peptydów - o czym piszemy poniżej).
Kosmetyki z peptydami dostępne są pod postacią różnych formuł - najczęściej są to kremy oraz serum peptydowe, choć na aptecznych i drogeryjnych półkach spotyka się także esencje lub toniki z tym składnikiem. Aby uzyskać pożądane rezultaty w zakresie anti-aging (wygładzenie skóry, redukcję zmarszczek), należy uwzględniać peptydy w kosmetykach w ramach swojej rutyny pielęgnacyjnej przez dłuższy czas (powinny mieć one wielogodzinny kontakt z ciałem, by móc wniknąć w głąb skóry), więc nawet jeśli spotkamy kosmetyki z peptydami w postaci żelu lub pianki do mycia twarzy, to nie należy spodziewać się po nich długotrwałych efektów, oprócz doraźnego nawilżenia i ukojenia skóry.
Krem z peptydami, tonik, esencja czy serum mogą zawierać różne postacie tego składnika, choć każdy z nich będzie należał do tak zwanych peptydów biomimetycznych (określanych czasem jako bioaktywne peptydy). Nazwa ta powstała w związku z aktywnością peptydów, które - po wniknięciu w skórę - wykazują działanie naśladujące peptydy naturalnie obecne w ludzkiej cerze. Peptydy biomimetyczne mają za zadanie pobudzać komórki do procesów regeneracyjnych - w tym do produkcji i syntezy kolagenu i elastyny, tak istotnych dla zachowania młodego wyglądu skóry, jej sprężystości i elastyczności. W praktyce oznacza to, że mogą spowalniać procesy starzenia, a poprzez stymulację procesów naprawczych - również chronić pośrednio przed działaniem wolnych rodników, co w obecnych czasach jest naprawdę cenną wartością w pielęgnacji skóry.
Peptydy biomimetyczne - w zależności od sposobu ich działania w skórze i pobudzania konkretnych procesów - dzielimy z kolei na:
W przekazach reklamowych niektóre peptydy określa się nazwą „peptydy kolagenowe” - zwłaszcza w kontekście preparatów suplementowanych do przewodu pokarmowego (choć niektóre kosmetyki także zawierają tego rodzaju cząsteczki). Jest to najczęściej po prostu kolagen, którego działanie na skórę wciąż jest badane - dlatego pewniejszym wyborem konsumenckim mogą okazać się wymienione powyżej rodzaje peptydów, a niekoniecznie peptydy kolagenowe.
Ponieważ peptydy w kosmetykach najlepiej sprawdzają się w prewencji oznak starzenia poprzez stymulację produkcji naturalnych substancji występujących w komórkach organizmu, warto włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej w młodym wieku - w okolicach 20-25 roku życia, kiedy produkcja kolagenu i elastyny w skórze staje się coraz uboższa. Dzięki temu skóra - przy regularnym stosowaniu serum i kremów z peptydami - będzie stawała się coraz bardziej jędrna i elastyczna, dając wrażenie jej pogrubienia i maksymalnego odżywienia oraz zachowania owalu twarzy. Oczywiście preparaty z peptydami można polecać także dla nieco starszych osób - przy długotrwałym stosowaniu mogą bowiem wygładzać pierwsze zmarszczki i poprawiać gęstość skóry. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze kosmetyki z peptydami lub innymi, przeciwzmarszczkowymi składnikami nie będą w stanie "usunąć" czy "wyprasować" starszych, kilkunastoletnich zmarszczek - tutaj do działania musi wkroczyć medycyna estetyczna ze swoimi inwazyjnymi zabiegami.
To jednak nie wszystko - oprócz tego, że peptydy stymulują procesy naprawcze oraz redukują zmarszczki, krem czy serum z peptydami warto nakładać także, gdy skóra wymaga odżywienia (przykładowo - po zabiegach medycyny estetycznej, po użyciu preparatów z retinolem bądź po peelingach chemicznych i mechanicznych czy doustnych kuracjach przeciwtrądzikowych, a także - po prostu - jeśli jest to skóra dojrzała). Dodatkowo składy takich produktów zapewniają pośrednie nawilżenie i wzmacniają barierę hydrolipidową - co przekłada się na zmniejszenie poziomu transdermalnej utraty wody z naskórka. Warto je stosować przy pielęgnacji skóry dojrzałej, ale również przy cerze suchej, odwodnionej, wykazującej pierwsze oznaki starzenia się skóry.
Przy stosowaniu kosmetyków z peptydami należy pamiętać o jednej, ważnej zasadzie - ponieważ cząsteczki omawianych składników są zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami, równolegle nie można nakładać formuł bogatych w składniki aktywne, które mogłyby te wiązania uszkodzić. Mowa tu przede wszystkim o preparatach z retinolem, kosmetykach kwasowych (oczywiście wyłączając z tego grona nawilżający - a nie złuszczający - kwas hialuronowy), a także o peelingach chemicznych i enzymatycznych. Ich aplikację warto więc przełożyć na dzień, w którym nie będziemy stosować produktów peptydowych. Wiele mówi się także o tym, by nie nakładać peptydów razem z witaminą C, jednak podejrzenia co do wzajemnego niwelowania działania obu tych składników nie wydają się być ostatecznie potwierdzone. Najlepszym wyjściem może okazać się aplikacja serum z witaminą C rano, a zastosowanie peptydów - wieczorem.
Z czym łączyć peptydy? Oprócz wymienionych powyżej składników, można tak naprawdę łączyć je z wieloma popularnymi składnikami, które pośrednio spowalniają proces starzenia się skóry. Wspomniane już wcześniej produkty z witaminą C, ale także z bakuchiolem, kwasem hialuronowym, ceramidami czy olejami oraz roślinnymi masłami będą skutecznym dodatkiem w pielęgnacji cery dojrzałej, wymagającej odbudowy czy wzmocnienia bariery ochronnej oraz wygładzenia skóry i spowolnienia procesów starzenia.
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny