Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bakuchiol jest roślinnym związkiem aktywnym, wykorzystywanym w kosmetologii. Ma on właściwości podobne do retinolu, jednak jest od niego łagodniejszy, dzięki czemu może być stosowany niezależnie od typu cery. Nie wykazuje właściwości fotouczulających, wygładza skórę, redukuje przebarwienia i działa antyoksydacyjnie. Dla kogo polecany jest bakuchiol i jakie ma zastosowanie?
Spis treści
Bakuchiol jest to naturalny fenol meroterpenowy, wyizolowany z roślin Psoralea corylifolia oraz Pubescens otholobium. Bakuchiol ma właściwości antybakteryjne, hamując wzrost Gram-dodatnich i Gram-ujemnych patogenów, w tym Streptococcus mutans. Związek ten znajduje zastosowanie między innymi w kosmetykach o działaniu oczyszczającym, ściągającym, przeciwzmarszczkowym, kojącym i normalizującym wydzielanie sebum. Jako funkcjonalny analog retinoidów, nazywany jest „roślinnym retinolem”, stanowiąc alternatywę dla stosowania pochodnych witaminy A.
W przeciwieństwie do retinolu, nie wchodzi on w reakcje ze słońcem, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok i może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Roślinny retinol to związek wpływający na syntezę kolagenu, wyrównanie kolorytu skóry (niweluje przebarwienia), spłyca zmarszczki, nie podrażnia skóry oraz posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Stosowany jest w produktach takich jak krem z bakuchiolem czy serum wygładzające. Przyczynia się do poprawy kondycji skóry, pomaga spłycać drobne zmarszczki .
Bakuchiol i retinol to dwie różne substancje pod kątem budowy chemicznej, które funkcjonalnie mają podobne właściwości. Bakuchiol jest składnikiem o łagodniejszym działaniu, który nie wywołuje podrażnień oraz nie fotouczula, dzięki czemu można go stosować również latem. Retinoidy z kolei, niestety wchodzą w reakcję ze słońcem, przez co nie powinny być stosowane w ciągu miesięcy ze znacznym nasłonecznieniem (wiosna, lato).
Retinol czasami wywołuje uciążliwe efekty uboczne takie jak pieczenie, swędzenie, łuszczenie się skóry i jej zaczerwienienie. Dzięki delikatniejszemu działaniu, "roślinny retinol" może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą, z trądzikiem, a także w okresie ciąży i karmienia piersią.
Bakuchiol jest roślinnym odpowiednikiem retinolu o podobnych właściwościach, który nie powoduje efektów ubocznych i jest lepiej tolerowany. Może być stosowany przez cały rok, przez osoby z każdym typem cery, również wrażliwą i trądzikową.
Bakuchiol jest roślinnym związkiem, który korzystnie oddziałuje na skórę na wielu poziomach. Właściwości bakuchiolu to między innymi:
Bakuchiol może być stosowany w każdym wieku, bez względu na typ cery. Ze względu na swoje właściwości, polecany jest w szczególności dla osób ze skórą trądzikową i skłonnościami do powstawania niedoskonałości, z przebarwieniami oraz chcących opóźnić procesy starzenia skóry.
Bakuchiol stanowi idealny element pielęgnacji nakierowanej na działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe. Działa przeciwutleniająco, redukując aktywność wolnych rodników. Stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny, przyczyniając się do poprawy jędrności skóry.
Bakuchiol, poprzez regulowanie wydzielania sebum, a także właściwości złuszczające i przeciwbakteryjne korzystnie wpływa na stan skóry trądzikowej, a także zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości. Łagodzi stany zapalne i działa kojąco. Stosowany regularnie pomaga w rozjaśnianiu przebarwień potrądzikowych.
Kosmetyki z bakuchiolem to m.in krem, serum i maski do twarzy. Można go znaleźć również w kremach pod oczy, peelingach enzymatycznych, kremach do rąk, balsamach do ciała, tonikach i płynach micelarnych oraz w preparatach o działaniu przeciwtrądzikowym.
Poza szerokim zastosowaniem w kosmetyce, coraz więcej badań skupia się na jego właściwościach prozdrowotnych. W dotychczas opublikowanych pracach, opisano jego ochronny wpływ na wątrobę oraz serce. Ze względu na jego działanie estrogenopodobne, może spowalniać postęp osteoporozy.
Cały czas trwają badania nad jego potencjalnym wpływem przeciwnowotworowym. Do tej pory zaobserwowano hamowanie przez bakuchiol proliferacji komórek raka żołądka, piersi i skóry.
Wykazano, że bakuchiol obniża poziom trójglicerydów oraz glukozy we krwi, a także chroni przed uszkodzeniem komórek beta trzustki, stanowiąc potencjalny element profilaktyki cukrzycy.
Kosmetyki z bakuchiolem są coraz szerszą grupą produktów stosowaną do codziennej pielęgnacji. "Roślinny retinol" to związek wpływający na produkcję kolagenu, niweluje wolne rodniki oraz działa przeciwstarzeniowo. Jest silnym antyoksydantem, więc opóźnia procesy starzenia. Nie powoduje podrażnień, dzięki czemu może być także stosowany do skóry wrażliwej a także w leczeniu zmian trądzikowych. Bakuchiol to roślinna alternatywa dla retinolu. Z powodzeniem stosowany jest w grupie kosmetyków wykazujących działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.