Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Testy na ojcostwo to testy wykorzystujące w praktyce technologię badań DNA - a więc naszego „śladu” genetycznego - indywidualnego dla każdego człowieka, ale jednocześnie stworzonego z sekwencji DNA matki oraz ojca. Na podstawie porównania materiału genetycznego od mężczyzny (potencjalnego ojca) oraz dziecka (a czasem także matki) można z niemal stuprocentową pewnością stwierdzić, że to właśnie ta osoba jest ojcem potomka. Badania na ojcostwo wykonuje się w różnych sytuacjach - najczęściej są to sprawy spadkowe lub sprawy o alimenty, choć zdarza się, że jedno z rodziców chce wykonać takie badanie jedynie dla potwierdzenia lub zaprzeczenia… zdradzie przez partnera. Ile kosztuje test na ojcostwo, jak pobieranie materiału genetycznego wygląda w praktyce i czy można wykonać test na ojcostwo… w ciąży? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z badaniami genetycznymi rodziców i ich dzieci!
Tak jak zostało to już wspomniane, testy na ojcostwo bardzo często wykonuje się w momencie, w którym konieczne jest ustalenie alimentów lub dziedziczenia spadku - wówczas wykonanie takich badań może zlecić sąd, przy jednoczesnym utrzymywaniu pieczy nad ich przeprowadzeniem. Dodatkowo zdarza się, że testy na ojcostwo trzeba przeprowadzić przy rozwodzie (zwłaszcza przy orzekaniu o winie, jeśli jedna lub druga strona podejrzewają zdradę).
Oczywiście badania na ojcostwo wykonuje się także prywatnie, przy czym w takim wypadku konieczna jest zgoda obojga osób (zarówno matki, jak i „domniemanego” ojca) - przy badaniu nakazanym do wykonania przez sąd nie ma konieczności uzyskania takiej zgody. Warto tutaj wspomnieć, że przy badaniu wykonywanym prywatnie może być obecny wyłącznie ojciec dziecka, natomiast przy testach wykonywanych w ramach sprawy sądowej, pobranie materiału genetycznego musi odbywać się w obecności matki i minimum dwóch świadków.
To, jak wygląda test na ojcostwo, zależy przede wszystkim od okoliczności jego wykonania. W praktyce przeprowadza się je następująco:
Jaki materiał genetyczny pozyskuje się od mężczyzny, kobiety i dziecka? Oczywiście najlepszą opcją są próbki krwi, jednak jeśli nie jest to możliwe lub gdy chcemy zaoszczędzić maluchowi stresu, można pobrać próbki w postaci wymazu z policzka, wydzielin ciała (przykładowo - wydzielina z nosa), włosów z cebulkami (cebulka jest tu istotna, ponieważ to właśnie w niej kryją się dane genetyczne) czy paznokci.
Wiele osób zastanawia się także, czy można kupić test na ojcostwo w aptece. Niestety, często pomimo szerokiej oferty testów diagnostycznych (od testów ciążowych aż po testy na przeciwciała w przypadku przechodzenia różnych chorób), nie jest to możliwe, choć niektóre placówki współpracujące z laboratoriami dysponują zestawami diagnostycznymi do pobierania próbek (najczęściej wymazów) samodzielnie, w domu. Następnie taki pakiet przesyła się lub zanosi do wskazanego przez producenta laboratorium.
Test na ojcostwo w ciąży jest możliwy do wykonania na dwa sposoby:
To, ile kosztuje test na ojcostwo, zależy od wielu czynników - od samego laboratorium, od tego, czy badanie wykonuje się z udziałem jedynie próbek domniemanego ojca oraz dziecka czy może całej trójki „pacjentów” (wraz z matką), a także formuły samego badania. Ceny wahają się więc od 500-600 złotych, aż po 2-3 tysiące. W przypadku badań zleconych przez sąd, kosztami zostanie obciążona strona przegrana, aczkolwiek można też ubiegać się o zwolnienie z opłaty, jeśli żadna z osób uczestniczących w sprawie nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Warto dodać, że niektóre laboratoria rozkładają płatności na raty. Wyniki testu na ojcostwo dostępne są najczęściej po 6-8 dniach roboczych, natomiast na wyniki testów przeprowadzonych w trakcie ciąży trzeba poczekać nieco dłużej (o czym pisaliśmy już powyżej).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.