Krew w kale – przyczyny, objawy choroby, badania na krew w kale

Arykuł banner - Krew w kale – przyczyny, objawy choroby, badania na krew w kale

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Krew w kale – przyczyny

Przyczyn obecności krwi w kale może być wiele. Jeśli jest widoczna pod postacią ciemnych, smolistych stolców podejrzewa się krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego – przełyku, żołądka, dwunastnicy. Występuje ono w przebiegu np. wrzodów żołądka lub dwunastnicy, żylaków przełyku, krwotocznego zapalenia błony śluzowej żołądka, raka żołądka, raka przełyku. Jeżeli w kale zaobserwujemy domieszkę jasnoczerwonej krwi, świadczy to o źródle krwawienia zlokalizowanym w dolnym odcinku przewodu pokarmowego np. żylaki odbytu, nowotwory jelita grubego, zapalenie uchyłków, choroby zapalne jelit - wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Może pojawić się również w przebiegu zakażenia bakteryjnego Clostridium difficile.

Czasami, krew w kalce pojawia się w trakcie trwania ciąży. Wynika to ze zwiększonego ryzyka wystąpienia hemoroidów. W przypadku nasilonych wymiotów ciężarnych może dojść do uszkodzenia przełyku, krwawienia i wystąpienia smolistych stolców.

O czym świadczy świeża krew w stolcu? Diagnostyka

W przypadku zauważenia domieszki krwi w stolcu, wizyta u lekarza jest konieczna. Przeprowadzi on badanie jelita grubego per rectum w celu wykrycia obecności np. guzków krwawniczych zewnętrznych. Może on także skierować na badania takie jak morfologia krwi, kolonoskopia, endoskopia kapsułowa, anoskopia, tomografia komputerowa. Przy podejrzeniu krwawienia z przewodu pokarmowego, jednak bez widocznej gołym okiem krwi w stolcu, lekarz kieruje chorego na badanie krwi utajonej w kale.

Świeża krew w kale – przyczyny

Zmiany powodujące krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, co przekłada się na zaobserwowanie domieszki jasnoczerwonej krwi w stolcu do między innymi:

 • hemoroidy (guzki krwawnicze)
 • stosowanie doustnych preparatów potasu
 • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • polipy okrężnicy i odbytnicy
 • zapalenia jelit o etiologii bakteryjnej np. Shigella, Salmonella, Campylobacter jejuni
 • rak jelita grubego
 • uchyłki okrężnicy
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • owrzodzenie odbytnicy
 • szczeliny odbytu

Ciemna krew w kale – przyczyny

Smoliste stolce spowodowane są domieszką krwi, które została poddana działaniu kwaśnego soku żołądkowego. Pojawia się w wyniku krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do przyczyn ciemnej krwi w kale zalicza się:

 • żylaki przełyku
 • rak przełyku
 • wrzody żołądka
 • wrzody dwunastnicy
 • krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka

Krew utajona w kale - objaw raka jelita grubego

Jeśli ilość krwi jest niewielka, może być niewidoczna w kale gołym okiem. Jeżeli lekarz podejrzewa, że u pacjenta występuje krwawienie z przewodu pokarmowego, zleca badanie na krew utajoną w kale. Kał pobierany jest do specjalnego pojemnika. Wadą tego badania jest jego mała swoistość. Stosunkowo łatwo jego wynik może być zafałszowany przez np. suplementację witaminy, C, jedzenie przed badaniem brokułów, kalafiora, mięsa, rzodkiewki czy chrzanu. (wynik fałszywie dodatni). Produkty te powinny być wykluczone z diety na 3 dni przed wykonaniem badania.

Badanie na krew utajoną jest także badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego. Zalecane jest jego cykliczne wykonywanie, co 2 lata, u osób po 50 roku życia.

Krew w kale – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny krwawienia. W przypadku hemoroidów i krwawienia z odbytu stosuje się leki ograniczające stan zapalny, wzmacniające żyły, usprawniające motorykę jelit, maści antyseptyczne, przeciwświądowe, ściągające i miejscowo znieczulające. Przy chorobie wrzodowej przepisywane są blokery pompy protonowej, zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, a w razie współtowarzyszącej infekcji Helicobacter pylori, również antybiotyki. W leczeniu raka jelita grubego konieczne jest leczenie chirurgiczne. Przy przewlekłej utracie krwi pojawia się niedokrwistość. Wówczas stosuje się preparaty żelaza.

Krew w kale może być objawem poważnej choroby, dlatego w przypadku jej zaobserwowania, należy zgłosić się do lekarza.

Przypisy

 1. Szczeklik A. Interna Szczeklika, PZWL 2016.
 2. Margetis, Nikolaos. "Pathophysiology of internal hemorrhoids."Annals of gastroenterology 3 (2019): 264.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno