Czarci pazur - właściwości, działanie i zastosowanie czarciego pazura w ziołolecznictwie

Arykuł banner - Czarci pazur - właściwości, działanie i zastosowanie czarciego pazura w ziołolecznictwie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Właściwości czarciego pazura - składniki aktywne

Czarci pazur (łac. Harpagophytum procumbens) jest byliną wieloletnią należącą do rodziny połapkowatych. Określana jest także jako diabelski pazur (ang. Devil's claw) lub hakorośl rozesłana. Roślinę porastają haczykowate kolce, przypominające pazury - stąd nazwa. Roślina wywodzi się z terenów Południowo-Zachodniej Afryki. Naturalnie rośnie m.in. w RPA, Zambii, Namibii, Angoli czy Zimbabwe. Jej korzeń wrasta bardzo głęboko w ziemię - nawet do 2 metrów. W porze deszczowej z korzenia wyrastają metrowe pędy nadziemne, pnące się po ziemi. Posiada kwiaty o wielkości 4-6 centymetrów w kolorze żółtym lub fioletowym. Surowcem zielarskim są korzenie drugorzędowe. Suszy się je i rozdrabnia. Ekstrakt z czarciego pazura (lub proszek) dodawany jest do żelów, maści, plastrów rozgrzewających, past do zębów oraz sprzedawany w postaci kapsułek.

Korzenie czarciego pazura są bogate w różne składniki aktywne. Za jego właściwości lecznicze odpowiadają:

  • glikozydy irydoidowe (harpagozyd, harpagid, prokumnid)
  • polisacharydy
  • fitosterole
  • triterpeny
  • flawonoidy (min. luteolina, kemferol)
  • kwasy fenolowe (kwas cynamonowy, kawowy, chlorogenowy)

Czarci pazur - właściwości lecznicze

Czarci pazur to roślina o działaniu przeciwzapalnym. Zmniejsza stan zapalny stawów i łagodzi dolegliwości bólowe. Najcześciej stosowany jest jako uzupełnienie terapii układu ruchu. Ponadto stymuluje wydzielanie soków trawiennych.

Czarci pazur ma właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbólowe
  • przeciwutleniające
  • poprawiające trawienie
  • łagodzące wzdęcia i niestrawność
  • poprawiające apetyt

Kiedy stosować czarci pazur?

W ziołolecznictwie szczególnie cenione się właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe rośliny. Łagodzi dolegliwości dyspeptyczne takie jak wzdęcia, biegunki czy niestrawność oraz bóle stawów. Preparaty z hakorośli rozesłanej stosuje się w przypadkach takich jak:

  • ból stawów
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów
  • ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa
  • utrata apetytu
  • niestrawność

Dawniej stosowano je także przy bolesnym miesiączkowaniu. W medycynie afrykańskiej czarci pazur jest powszechnie wykorzystywany. Plemiona używają go do produkcji środków oczyszczających, na ból i gorączkę. Co ciekawe, podawany jest także kobietom przed porodem w celu złagodzenia bólu. Napar z korzenia rośliny podawany jest w celu ograniczenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak dawkować kapsułki z diabelskim pazurem?

W aptekach dostępne są preparaty z czarcim pazurem zarówno o statusie leków, jak i suplementów diety. Dostępne leki z ekstraktem z diabelskiego pazura stosowane są wspomagająco w łagodnych bólach stawowych oraz w terapii chorób zwyrodnieniowych narządu ruchu u dorosłych. W suplementach diety na stawy często poza diabelskim pazurem w składzie znajdują się inne substancje korzystnie wpływające na zdrowie stawów m.in. siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kolagen, witamina C. Ze względu na różny skład, należy się stosować do dawek sugerowanych przez producenta. Najczęściej są to 2-3 kapsułki dziennie po 500 mg.

Plastry rozgrzewające z czarcim pazurem

W aptekach dostępne są również naklejane plastry rozgrzewające z czarcim pazurem. Najczęściej zawierają także kapsaicynę. Usprawniają miejscowe krążenie kwi oraz rozluźniają mięśnie. Łagodzą dolegliwości bólowe. Stosowane są przy przykurczach mięśniowych, bólach stawowych i mięśniowych, reumatycznych, krzyżowo-lędźwiowych, nerwobólach, sztywności karku. Plastry przykleja się na suchą, czystą skórę, najczęściej na maksymalnie 12 godzin. Ekstrakt z czarciego pazura dodawany jest także w maściach i żelach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Czarci pazur - interakcje z lekami

Wyciąg z czarciego pazura lub w postaci zmielonej może wchodzić w interakcje z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (np. warfaryna) oraz z lekami na nadciśnienie tętnicze.

Czarci pazur - skutki uboczne

Suplementacja Harpagophytum procumbens rzadko powoduje efekty uboczne. Najczęściej zgłaszane są zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak wzdęcia, nudności czy biegunka. W literaturze notuje się także przypadki skórnych reakcji alergicznych, bólów i zawrotów głowy.

Czarci pazur - przeciwwskazania do stosowania doustnego

Produkty lecznicze zawierające czarci pazur nie powinny być stosowane przez osoby poniżej 18 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące. Ze względu na pobudzanie wydzielania soków trawiennych nie są polecane dla osób z wrzodami żołądka i/lub dwunastnicy. Stymuluje produkcję żółci, dlatego pacjenci z kamicą pęcherzyka żółciowego powinni unikać jego stosowania bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przypisy

  1. Mariano, A., Di Sotto, A., Leopizzi, M., Garzoli, S., Di Maio, V., Gullì, M., ... & Scotto d’Abusco, A. (2020). Antiarthritic effects of a root extract from Harpagophytum procumbens DC: novel insights into the molecular mechanisms and possible bioactive phytochemicals. Nutrients, 12(9), 2545.
  2. Farpour, H. R., Rajabi, N., & Ebrahimi, B. (2021). The efficacy of harpagophytum procumbens (teltonal) in patients with knee osteoarthritis: A randomized active-controlled clinical trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2021, 1-8.
  3. Gxaba, N., & Manganyi, M. C. (2022). The fight against infection and pain: devil’s claw (Harpagophytum procumbens) a rich source of anti-inflammatory activity: 2011–2022. Molecules, 27(11), 3637.
  4. Mncwangi, N., Chen, W., Mulaudzi, N., Vermaak, I., & Viljoen, A. (2023). Harpagophytum procumbens. In The South African Herbal Pharmacopoeia (p. 211-246).
  5. Brendler, T. (2021). From bush medicine to modern phytopharmaceutical: A bibliographic review of devil’s claw (Harpagophytum spp.). Pharmaceuticals, 14(8), 726.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł