Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Do apteki z reguły udajemy się aby zrealizować receptę lub kupić suplementy diety i leki dostępne bez recepty. Jednak asortyment apteczny obejmuje też dermokosmetyki, które z powodzeniem można stosować do codziennej pielęgnacji, jak i na różne problemy skórne. Dlaczego warto kupować kosmetyki w aptece? Wyciskana tubka zamiast eleganckiego słoiczka nie zachęca do zakupu ale gdy spojrzymy na skład kremu z apteki to zazwyczaj będzie on jednoznacznie lepszy niż receptura kremu z drogerii. Jakie jeszcze są zalety kosmetyków z apteki i czy każdy może je stosować?
Po pierwsze kosmetyki z apteki posiadają większe stężenia substancji czynnych, co przekłada się na większą skuteczność. Przykładowo drogeryjne kremy do ciała z lanoliną, czy odżywki do włosów z olejem arganowym zawierają śladowe ilości tych substancji. Natomiast w aptece kupimy czystą lanolinę lub czysty olej arganowy, do tego w atrakcyjnych cenach. Po drugie kupując w aptece często trafimy na naturalne kosmetyki bez parabenów, sztucznych barwników, SLS-ów, olei mineralnych i kompozycji zapachowych. Potencjalnie są to substancje alergizujące, które mogą powodować podrażnienie lub przesuszenie skóry. Natomiast naturalne kosmetyki są bezpieczniejsze i mogą je stosować osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Po trzecie kosmetyki z apteki łagodzą różne problemy dermatologiczne, które każdego z nas czasami dotykają. Są to na przykład spierzchnięte usta, zrogowaciała skóra na łokciach i kolanach, wyprysk, wypadanie włosów, skóra poparzona słońcem i nadpotliwość. Po czwarte w aptece można kupić tanie kosmetyki. Z racji, że ich producent nie wydaje ogromnego budżetu na promocję i marketing cena opakowania kosmetyku aptecznego często jest niższa niż reklamowanych specyfików z drogerii. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż w aptece znajdziemy też droższe dermokosmetyki tworzone w innowacyjnych laboratoriach kosmetycznych, które wykorzystują nanocząstki i inne nowoczesne technologie, co przekłada się na wyższą cenę gotowego produktu. Ale w zamian uzyskujemy unikalność i wysoką jakość kosmetyku.
Sposób na popękane usta
Lanolina to naturalna substancja o działaniu natłuszczającym, ochronnym i regenerującym. W aptece znajdziemy takie kosmetyki z lanoliną jak maść na brodawki i sutki, którą można użyć właśnie na spierzchnięte usta. Maść z lanoliną można kupić w aptece już za około 10 złotych i zależnie od producenta poza lanoliną w składzie znajdziemy dodatkowe substancje np: olej kokosowy, masło shea, witamina E i pantenol. Dlaczego lanolina jest skuteczna na popękane wargi? Lanolina bardzo dobrze zabezpiecza pęknięcia i mikrouszkodzenia naskórka, regeneruje go, nawilża i natłuszcza. Do tego bardzo długo utrzymuje się na powierzchni skóry tworząc warstwę ochronną i może być stosowana na miejsca z przerwaną ciągłością skóry. Dlatego krem do pielęgnacji brodawek świetnie sprawdzi się na spierzchnięte i popękane usta. Przykładowe kosmetyki z apteki z lanoliną to: LINODERM MAMA Krem do pielęgnacji brodawek sutkowych, SKARB MATKI Femina Maść do brodawek, ZIAJA MAMMA MIA Lano-Maść i PHARMACERIS M maść na brodawki.
Sposób na zrogowaciałe łokcie i pięty
Bardzo dobre właściwości zmiękczające i nawilżające ma mocznik, który znajdziemy w kremie z apteki kosztującym tylko kilka złotych. W zależności od stopnia zrogowacenia skóry można wybrać krem z mocznikiem o 50%, 30% lub 10% stężeniu. Przykładowe kosmetyki zawierające mocznik to: Cremobaza 10% Krem półtłusty z mocznikiem, CERKOGEL 40 Żel mocznikowy z witaminą PP, LINOUREA 30% Krem mocznikowy z wit. A+E, PILARIX Balsam ceramidowy z mocznikiem i PARADERM UREA 40 Krem z 40% mocznikiem. Jeżeli komuś nie odpowiada zapach kremu mocznikowego to może wybrać nawilżająco-natłuszczający krem na łuszczycę i AZS zawierający składniki regulujące proces keratynizacji (rogowacenia) naskórka, np: MEDIDERM Krem, POLDERMIN HYDRO Krem, Karnosil, Emolient naprawczo kojący z jonami srebra i karnozyną, LINOMAG Maść i ALANTAN PLUS Maść. Cena maści lub kremu na łuszczycę może być bardzo zróżnicowana w zależności od producenta i może osiągać od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Sposób na zniszczone paznokcie i skórki
Drogeryjne olejki do paznokci potrafią kosztować krocie. Alternatywą są kapsułki z witaminą A+E z apteki. Opakowanie 30 sztuk kosztuje 5-10 złotych, a zawiera dużą dawkę witamin zawieszonych w oleju roślinnym. Przykładowe kapsułki z witaminą A+E: CAPIVIT A+E, VITAMINUM A+E HASCO i Dermogal A+E. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy naciąć kapsułkę, wycisnąć zawartość i rozprowadzić ją na paznokciach i skórkach. Nadmiar można też wetrzeć w końcówki włosów, brwi lub rzęsy aby odżywić osłabione włoski. Korzystne działanie na włosy, skórę i paznokcie ma też biotyna, czyli witamina B7. W aptece dostępne są tabletki z biotyną, np: Vitapil, Biotynox Forte, Amocon Forte C lub serum wzmacniające do paznokci z biotyną Biotebal .
Sposób na gęste rzęsy
Czym zastąpić drogie serum do rzęs z apteki? Dobre efekty daje olej rycynowy, za który zapłacimy zaledwie kilka złotych. Najlepiej nakładać go spiralką lub grzebykiem do rzęs przed snem i przechowywać go w lodówce. Efektów można się spodziewać po kilku tygodniach.
Sposób na cellulit
Olejek cynamonowy znajdziemy w składzie wielu drogich kosmetyków na cellulit. Ale można też kupić najtańszą oliwkę do ciała za kilka złotych np: Bambino lub Ziaja i dodać parę kropli olejku cynamonowego, a osiągniemy ten sam rozgrzewający efekt. Ma on przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, pobudzić krążenie i wygładzić skórę na udach i pośladkach.
Kosmetyki z apteki na nadpotliwość
Apteczny bloker potu to skuteczny sposób na nadmierną potliwość. Można go stosować na nadmierne pocenie się pod pachami, na dłoniach i stopach. Jest konkurencyjny cenowo oraz bardzo skuteczny dzięki zawartości składników takich jak chlorek glinu, który obniża aktywność gruczołów potowych. Przykładowe antyperspiranty zawierające chlorek glinu to PERSPIBLOCK DEO, Antidral, Medispirant Żel i Etiaxil.
Na sińce pod oczami bardzo skuteczna jest arnika stosowana również na siniaki, stłuczenia i obrzęki. W aptece można kupić maść arnikową lub żel pod oczy z arniką, np: Floslek, Arnimax, Bioderma Cicabio Arnica+. Wyciąg z arniki spotkamy też w kremach pod oczy z drogerii ale w mniejszym stężeniu i za wyższą cenę. Serum z witaminą C Serum z witaminą C dodaje skórze blasku, świeżości oraz działa antyoksydacyjnie. Czym zastąpić drogie serum z drogerii? Hitem są krople dla dzieci zawierające witaminę C w dużym stężeniu, wodę oczyszczoną i glicerol. Krople mogą być stosowane bezpośrednio na skórę lub dodawane do ulubionego kremu do twarzy. Przykładowe preparaty z witaminą C w płynie to: NeoVit C Junior, AURA HERBALS Witamina C dla dzieci, Juvit C, Vitbaby C i Witamilki Witamina C krople. Można je kupić w aptece internetowej w cenie od 7 złotych za 30 ml.
Sposób na trądzik
Pasta cynkowa lub maść ichtiolowa mogą być stosowane miejscowo na wypryski i zmiany trądzikowe, a za każdą z nich zapłacimy około 3 złotych. Mają działanie wysuszające i antybakteryjne, więc łagodzą stan zapalny i zmniejszają widoczność pryszczy. Ale nie można ich stosować na całą twarz, gdyż można doprowadzić do przesuszenia skóry.
Oparzenia słoneczne
Aby szybko złagodzić rumień po oparzeniu słonecznym można użyć piankę Panthenol, którą w aptece kupimy już za 7 złotych. Jest to niezbędny element wyposażenia kosmetyczki zabieranej na wakacje w ciepłych krajach. Pantenol ma działanie regenerujące i nawadniające, a nakładamy go nie dotykając podrażnionej skóry co poprawia komfort osoby poparzonej słońcem.
Sposoby na rozstępy
Serum na rozstępy z drogerii może zostać zastąpione przez żel silikonowy na blizny z apteki np: Oceanic BliznyDuo lub Sutricon. Silikon zmiękcza i wygładza rozstępy, które po kuracji stają się jaśniejsze, cieńsze i bardziej płaskie. Można też zastosować dermokosmetyki na rozstępy takie jak: Mustela Maternite lub Klorane Olejek przeciw rozstępom. Ich stosowanie uelastyczni i odżywi skórę co pomoże w walce z rozstępami.
Jak widać różnorodność i wybór kosmetyków w aptece jest ogromny. Do zakupu zachęcają atrakcyjne ceny, skuteczność oraz jakość produktów. Ponadto kosmetyki z apteki pomagają walczyć z niedoskonałościami skóry, z którymi ma problem większość osób.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.