Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zima stawia naszej skórze wiele wyzwań. Dbamy o ręce, dłonie, skórę twarzy, ale co z ustami? To właśnie wargi narażone są niskie temperatury i suche powietrze. Nieodpowiednia pielęgnacja skutkuje dużym dyskomfortem i nieestetycznym wyglądem. Suche i spierzchnięte usta – jak sobie z nimi radzić?
Na suche usta wpływ ma wiele czynników. Wśród tych całorocznych wymienić można odwodnienie i nawet niedożywienie. Niekorzystne dla naszych warg jest też nadmierne spożywanie bardzo słonych i pikantnych potraw. Warto o tym pamiętać oraz zadbać o dostarczanie organizmowi witamin A, B oraz żelaza. W okresie zimowym nie pomagają natomiast niskie temperatury i suche powietrze w naszych mieszkaniach. Pękanie ust może być również powodowane faktem, że usta to część ciała pozbawiona gruczołów łojowych – czyli dodatkowej warstwy chroniącej przez utratą wody czy czynnikami zewnętrznymi. Pielęgnacja spierzchniętych ust zimą wymaga naszej obserwacji – czy nie chorujemy i nie odżywiamy się nieprawidłowo, ale też doboru odpowiednich kosmetyków i kroków, aby zadbać o suche i popękane wargi.
Zanim sięgniemy do sklepowej półki i wybierzemy profesjonalne specyfiki wspierające ochronę ust zimą, warto wypróbować szybkie i domowe sposoby na przesuszoną skórę warg. Tu przyda się na przykład twarożek, który należy trzymać na ustach przez kilka minut. Do klasycznych sposobów zalicza się też kurację miodem – jego gruba warstwa świetnie zregeneruje usta przez noc. Alternatywnie możemy wykorzystać również wazelinę. Podrażnione usta skorzystają natomiast z aplikacji olejku z drzewa herbacianego – bardzo łagodzi oraz przyspiesza gojenie się ran. Jeżeli szukamy szybkiego sposobu na odżywienie, pobudzenie w wargach krążenia i lekkie złuszczenie naskórka, to wystarczy chwycić po zwykłą szczoteczkę do ust o miękkim włosiu. Kilka minut takiego masażu okrężnymi ruchami wystarczy i nie uszkodzi skóry ust.
Przejdźmy jednak do niezbędników, których wymaga pielęgnacja ust zimą. Skóra warg musi być w tej porze nawilżona i natłuszczona, jednak zanim dojdziemy do tego etapu, to warto zadbać o prawidłowe przygotowanie ust na zimno. I tu czas na peeling do ust. Lekki masaż peelingiem wykonujemy wieczorem podczas codziennej toalety. Pomogą złuszczyć naskórek i nadadzą już miłego nawilżenia. Producenci kosmetyków oferują popularne peelingi cukrowe z dodatkiem ulubionych owoców. Forma zależy już tylko od naszych upodobań. Odżywcze i nawilżające peelingi w słoiczku wyróżniają się ładną formą i przyjemną konsystencją, ale dla szybszej i wygodniejszej aplikacji są również peelingi do ust w sztyfcie.
Przy skrupulatnej pielęgnacji przesuszonych ust należy pamiętać o kosmetykach, które możemy stosować podczas wieczornej toalety. Tu świetnie sprawdzi się serum do ust. Stosuje się je bezpośrednio na skórę ust. Dzięki składnikom skoncentrowanym w takich preparatach możemy zregenerować suchą i podrażnioną skórę ust, a także przynieść jej ulgę i ukojenie. Serum chroni również usta przed utratą wilgoci i nadaje im gładkości oraz elastyczności. Codzienna kuracja lub okresowa pielęgnacja z użyciem serum zapobiega szkodliwym czynnikom zewnętrznym, a to zimą przede wszystkim mróz, wiatr i suche powietrze.
Ostatnim ale kluczowym etapem pielęgnacji ust zimą będą wszelakie pomadki ochronne i balsamy do ust. Dzięki ich wygodnej formie możemy zawsze nosić je przy sobie i stosować kilka razy dziennie. Producenci w swoich ofertach posiadają cały wachlarz takich kosmetyków, a ich dobór zależeć będzie od naszych preferencji oraz potrzeb. Do bestsellerów należą balsamy głęboko nawilżające, ale też te o zawartości popularnych olejków i wyciągów. Dodatek aloesu skutecznie nawilży skórę ust i nie narazi ich na podrażnienia. Przy pomadkach ochronnych warto wspomnieć też o produktach bazujących na oleju z nasion wiesiołka. To dobry wybór dla osób o skłonności do alergii i przesuszeniu skóry. Kolejnym klasykiem będzie też masło shea – balsamy z jego dodatkiem pozostawiają nieinwazyjny zapach i delikatną warstwę ochronną. Jeżeli poszukujemy skutecznego zmiękczenia, to powinniśmy kierować się składem pomadki, w którym znajdzie się również olej jojoba.
Pamiętajmy, że stosowanie pomadki ochronnej lub balsamu nie sprawi, że nasze usta momentalnie staną się odporne na szkodliwe zimą czynniki zewnętrzne. Kompleksowa pielęgnacja ust o tej porze wymaga peelingów, nawilżenia i regularnego złuszczania naskórka. Spierzchnięte i przesuszone usta to częsty problem, ale jego zażegnanie nie powinno być wyzwaniem przy odpowiedniej pielęgnacji.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.