Izotretynoina (Izotek) na trądzik - co to jest, wskazania i dawkowanie, przebieg kuracji, skutki uboczne leku

Arykuł banner - Izotretynoina (Izotek) na trądzik - co to jest, wskazania i dawkowanie, przebieg kuracji, skutki uboczne leku

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Izotretynoina - co to jest?

To substancja czynna zawarta w leku Izotek stosowana w dermatologii. Jest związkiem z grupy retinoidów do stosowania doustnego. Znajduje zastosowanie w leczeniu ciężkiego tradziku, poprzez hamowanie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zmniejszenie ich wielkości oraz aktywność przeciwzapalną. W znacznym stopniu wiąże się z białkami osocza, głównie albuminami. Jest wydalana z moczem i kałem. Podczas metabolizmu izotrerynoina i tretynoina ulegają wzajemnym odwracalnym przemianom (interkonwersja). Czas połowicznego rozpadu leku wynosi średnio 19-29 godzin, w zależności od izomeru.

Kuracja izotretynoiną na trądzik

Lek Izotek występuje w dwóch dawkach: 10 lub 20mg izotretynoiny w kapsułce. Powinno się ją przyjmować wraz z posiłkiem. Wówczas biodostępność jest dwukrotnie wyższa niż przyjmowana na czczo. Dawka leku dobierana jest indywidualnie przez lekarza. Czas trwania kuracji zależy od reakcji pacjenta, wybranej dawki i ciężkości choroby, jednak zazwyczaj wynosi od 16 do 24 tygodni. Z powodu silnego działania wysuszającego, poleca się codzienne stosowanie kremów o działaniu nawilżającym oraz balsamu do ust, by uniknąć ich spiechrznięcia i popękania. Suchość spojówek można złagodzić "sztucznymi łzami" w kroplach lub maścią nawilżającą do oczu. W trakcie kuracji powinno się regularnie monitorować stężenie lipidów, glukozy i enzymów wątrobowych.

W trakcie trwania leczenia, powinno się szczególną uwagę zwrócić na pielęgnację skóry. Należy myć twarz delikatnymi środkami myjącymi, bez dodatku kwasów czy alkoholu. Następnie zaleca się tonizację skóry w celu przywrócenia jej prawidłowego pH i jej odpowiednie nawilżenie. Wybierając kosmetyk, powinno się unikać w składzie substancji o działaniu drażniącym i wysuszającym.

Izotretynoina wskazania do stosowania

Podstawowym wskazaniem do leczenia izotretynoiną jest jest bardzo ciężka postać trądziku pospolitego oporna na odpowiednio przeprowadzone terapie standardowe lekami doustnymi o działaniu przecwbakteryjnym i stosowanymi miejscowo.

  • trądzik skupiony
  • trądzik guzkowy
  • trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn

Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leku u pacjentów, u których trądzik spowodował pogorszenie jakości życia i zaburzenia psychiczne (np. myśli samobójcze, zaburzenia lękowe, dysmorfofobię).

Izotretynoina dawkowanie

Dawkowanie dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. U osób dorosłych dawką początkową jest 0,5mg na kilogram masy ciała na dobę. Przykładowo, dla osoby ważącej 50 kilogramów będzie to 25mg/dobę. W przypadku braku poprawy, dermatolog może zalecić zwiększenie dawki do 1 mg/kg masy ciała. Bardziej niż wysoka dawka, istotna jest regularność stosowania. W większości przypadków, do uzyskania remisji wystarczy 16-24 tygodnie i wystarczający jest pojedynczy cykl leczenia. Lek przyjmuje się wraz z pokarmem, raz lub dwa razy na dobę.

Izotretynoina skutki uboczne

Izotek ma bardzi wiele działań niepożądanych. Wśród tych występujących najczęściej wymienia się:

  • niedokrwistość
  • małopłytkowość lub nadpłytkowość
  • podwyższone OB
  • suchość skóry i błon śluzowych
  • zapalenie spojówek
  • podrażnienie oka
  • suchość oczu
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • zapalenie czerwieni warg
  • świąd i nadwrażliwość skóry
  • miejscowe złuszczanie się naskórka
  • bóle mięśni i stawów
  • podwyższenie stężenia triglicerydów we krwi

Możliwe jest także wystąpienie wielu innych niekorzystnych następstw terapii, w tym zwiększenie stężenia glukozy we krwi, bóle głowy, krwawienie z nosa, krwiomocz, białkomocz, neutropenia, zapalenie jamy nosowo-gardłowej.

Izotretynoina przeciwwskazania

Kiedy nie można stosować leku Izotek lub substancji aktywnej zawartej w tym leku? Przeciwwskazania do stosowania izotretynoiny to między innymi niewydolność wątroby, wiek poniżej 12 lat, ciąża i karmienie piersią, nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperlipidemia, hiperwitaminoza A. Nie może być stosowana u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują doustnej antykoncepcji hormonalnej, ze względu na silne działanie teratogenne. Zabronione jest także równoległe stosowanie z tetracyklinami. Ważną informacją dla alergików jest fakt, że Izotek zawiera w składzie olej sojowy jako substancja pomocnicza.

Izotretynoina - interakcje z lekami

Osoby przyjmujące izotretynoinę powinny być świadome możliwości wystąpienia interakcji z innymi przyjmowanymi lekami takimi jak tetracykliny i inne leki zawierające witaminę A. Powinno się unikać jednoczesnego stosowania Izoteku z miejscowo działającymi środkami złuszczającymi lub keratolitycznymi o działaniu przeciwtrądzikowym ze względu na możliwość wystąpienia silnych podrażnień.

Izotretynoina środki ostrożności

Lek ten może mieć potencjalny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn, a także pogorszenia widzenia w nocy. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, senności i zawrotów głowy należy zaprzestać prowadzenie pojazdów mechanicznych i innych czynności, w których te objawy mogą stawiać siebie lub innych w niebezpieczeństwie.

Izotek wykazuje silne działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód. W przypadku przyjęcia leku przez kobietę ciężarną, występują ciężkie i zagrażające życiu wady wrodzone u dziecka. Z tego powodu jest on bezwzględnie przeciwwskazany u kobiet w ciąży, a także w wieku rozrodczym, które nie spełniają wszystkich warunków Programu Zapobiegania Ciąży, w tym stosowanie antykoncepcji hormonalnej, rozpoczynającej się na miesiąc przed leczeniem i kontynuowanej przez miesiąc po jej zakończeniu. Ponadto, w trakcie całej terapii, jak również przez 6 miesięcy po jej zakończeniu konieczne jest codzienne stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej do twarzy - kremu z filtrem SPF 50+ i co najmniej PA+++ (ochrona przez promieniowaniem UVA) w celu uniknięcia nieestetycznych przebarwień. Po zakończeniu kuracji należy unikać wykonywania silnych peelingów chemicznych, depilacji z użyciem wosku oraz leczenia skóry laserem.

 

Przypisy

  1. Fallah, Haady, and Marius Rademaker. "Isotretinoin in the management of acne vulgaris: practical prescribing." International Journal of Dermatology 60.4 (2021): 451-460.
  2. Sadeghzadeh‐Bazargan, Afsaneh, et al. "Systematic review of low‐dose isotretinoin for treatment of acne vulgaris: Focus on indication, dosage, regimen, efficacy, safety, satisfaction, and follow up, based on clinical studies." Dermatologic Therapy 34.1 (2021): e14438.
  3. Landis, Megan N. "Optimizing isotretinoin treatment of acne: update on current recommendations for monitoring, dosing, safety, adverse effects, compliance, and outcomes." American Journal of Clinical Dermatology 21.3 (2020): 411-419.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł