Ginkgo biloba – działanie, stosowanie, przeciwwskazania do stosowania miłorzębu dwuklapowego

Arykuł banner - Ginkgo biloba – działanie, stosowanie, przeciwwskazania do stosowania miłorzębu dwuklapowego

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Ginkgo biloba czyli miłorząb dwuklapowy (potocznie miłorząb japoński) to roślina uprawiana m.in na potrzeby rynku farmaceutycznego. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krążenia oraz poprawia zdolności nauki i koncentracji. Ekstrakt z miłorzębu szczególnie doceniany jest przez osoby uczące się oraz pracujące umysłowo. Jakie inne właściwości ma ta roślina i jak ją stosować? 

Ginkgo biloba - co to jest?

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginkgo biloba) jest drzewem pochodzącym z Chin. Przetrwał bez zmian strukturalnych przez ponad 150 milinów lat. Aktualnie hodowany jest w wielu krajach Azji wschodniej, zwłaszcza w pobliżu świątyń. W Polsce występuje w niewielkich ilościach. Surowiec stosowany w medycynie stanowią liście rośliny (łac. Ginkgo biloba folium). Zbierane są jesienią, następnie suszone w zacienionym miejscu i używane do produkcji suplementów diety i herbatek.

Potocznie, roślina ta nazywana jest również miłorzębem japońskim. Nie jest to jednak określenie zgodne z systematyką biologiczną. Prawdopodobnie, nazwa ta została powiązana z krajem, z którego pierwszy raz sprowadzono tę roślinę do Europy, czyli z Japonią. Miłorząb to prawdziwie długowieczne drzewo. Szacuje się, że może rosnąć nawet przez 4 tysiące lat.


Miłorząb japoński (dwuklapowy) - składniki aktywne

Ginkgno biloba jest rośliną o znacznej koncentracji składników aktywnych. Wśród nich wymienia się między innymi:

 • witamina C
 • witamina E
 • selen
 • flawonoidy roślinne
 • proantocyjany
 • firosterole
 • terpeny
 • karoten
 • polisacharydy

Ze względu na ich zawartość, preparaty z tej rośliny znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości związanych z zaburzeniami ukrwienia mózgowego (np. demencja starcza, choroba Alzheimera, osłabienie pamięci). Poprawa zdolności uczenia się i koncentracji jest szczególnie doceniana w okresach wzmożonej pracy intelektualnej. Ginkgo biloba używa się również w dolegliwościach takich jak szumy uszne, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi. Ze względu na zawartość polifenoli roślinnych, może uzupełniać profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych, między innymi poprzez działanie przeciwmiażdżycowe.

Właściwości miłorzębu

Miłorząb znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości poprawiających pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania, pamięć krótkotrwałą, układ krążenia i procesy energetyczne mózgu. Dzięki zwiększeniu przepływu krwi przez naczynia krwionośne w obrębie mózgu, zapobiega jego niedotlenieniu. Zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych oraz ogranicza ich przepuszczalność, co ma znaczenie w prewencji epizodów sercowo-naczyniowych. Wykazuje działanie antyagregacyjne, ograniczając ryzyko tworzenia się zakrzepów oraz adhezji płytek krwi do śródbłonka naczyń krwionośnych. Dodatkowo, obniża stężenie "złego" cholesterolu LDL we krwi. Korzyści z jego stosowania mogą odnieść osoby cierpiące na zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, szum w uszach. Ponadto, niektóre substancje czynne miłorzębu to antyoksydanty, usuwające wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, ograniczając procesy utleniania lipidów.

 • obniżenie stężenie cholesterolu LDL we krwi
 • poprawa ukrwienia mózgu
 • poprawa pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się
 • zmniejszenie krzepliwości krwi
 • poprawa krążenia i elastyczności naczyń krwionośnych
 • działanie przeciwutleniające
 • ochrona układu nerwowego

Ginkgo biloba jako afrodyzjak

Miłorząb zaliczany jest do roślin o działaniu afrodyzyjnym. W wyniku poprawy ukrwienia i zwiększenia przepływu krwi, także w obrębie genitaliów, może poprawiać funkcje seksualne i ułatwiać erekcję. Prawdopodobnie jest to związane z pobudzaniem produkcji tlenku azotu, działającego wazodylatacyjnie.

Suplementy diety z miłorzębem

Preparaty z Ginkgo biloba dostępne w aptekach to między innymi kapsułki, sok, suszone liście w formie herbatki w saszetkach. Największą popularnością cieszy się miłorząb w kapsułkach. Zawartość ekstraktu w 1 kapsułce u większości producentów mieści się w zakresie 80-120mg. Często preparaty zawierają dodatkowo inne składniki aktywne takie jak np. witaminy z grupy B, lecytyna, magnez.

Przykładowe preparaty dostępne w aptekach to m.in:

 • Ginkgo Naturale (120mg ekstraktu w kapsułce)
 • GINKOFAR VITAL (110mg)
 • BILOMAG Plus (100mg)
 • AURA HERBALS Mój Wzrok - Naturalne wsparcie dla wzroku (100mg )
 • Ginkomag Plus, (100mg)
 • BILOBIL Forte (80mg)
 • NATURELL Ginkgo Intensive (80 mg)
 • Cardiobon (70mg)

Jak stosować Ginkgo biloba?

Preparaty należy stosować według ulotki producenta. Zazwyczaj jest to 1-2 tabletki na dobę. Zalecana dawka, w zależności od przyczyny stosowania i stanu zdrowia, może wynosić od 120 do 240 mg na dobę, podzielone na 2-3 dawki. Czas trwania kuracji nie powinien być krótszy niż 6 tygodni w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego i 8-12 tygodni w przypadku zaburzeń krążenia mózgowego.

Miłorząb dwuklapowy - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z miłorzębem to przyjmowanie leków zmniejszających agregację płytek krwi (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel, tikagrelor, warfaryna), zaburzenia krzepliwości krwi, wiek poniżej 18 lat, ciąża i karmienie piersią. Powinno zaprzestać się przyjmowania produktów z miłorzębem przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi i stomatologicznymi, ze względu na jego działanie antyagregacyjne.

Miłorząb - interakcje z lekami

Preparaty zawierające w składzie miłorząb dwuklapowy (japoński) mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, moczopędnych, paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wchodzi w interakcje z substancjami takimi jak:

 • heparyny
 • pochodne kumaryny
 • NLPZ
 • paracetamol
 • Ergotiaminy (stosowane w leczeniu naczyniowych bólów głowy np. migreny)
 • Kofeina
 • Tiklopidyna (lek przeciwpłytkowy)
 • Trazodon (lek przeciwdepresyjny)

Zastosowanie miłorzębu w kosmetykach

Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, witaminy C i E, ekstrakt z miłorzębu jest chętnie wykorzystywanym składnikiem w kosmetyce. Dodaje się go do preparatów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, w szczególności w produktach skierowanych do skóry dojrzałej i naczynkowej. Miłorząb nie tylko działając przeciwutleniająco spowalnia procesy starzenia się skóry, ale również spowalnia proces degradacji włókien kolagenowych i elastyny w skórze. Kosmetyki z miłorzębem dostępne w aptekach to m.in maski w płachcie, żele chłodzące i wspomagające krążenie do nóg, kremy do twarzy.

 

Przypisy:

 1. Belwal, Tarun, et al. "Ginkgo biloba." Nonvitamin and nonmineral nutritional supplements. Academic Press, 2019. 241-250.
 2. Nguyen, Tran, and Talal Alzahrani. "Ginkgo biloba." StatPearls [Internet](2021).
 3. Singh, Sandeep Kumar, et al. "Neuroprotective and antioxidant effect of Ginkgo biloba extract against AD and other neurological disorders." Neurotherapeutics3 (2019): 666-674.
 4. Fan, Yu, et al. "Does Adjuvant Treatment With Ginkgo Biloba to Statins Have Additional Benefits in Patients With Dyslipidemia?." Frontiers in Pharmacology9 (2018): 659.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Scholl - maska do stóp z miodem manuka