Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bakteryjne zapalenia gardła u dzieci występują trzykrotnie częściej niż u dorosłych. W ponad 90% powodowane są przez Streptococcus pyogenes - paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A. W mniejszym stopniu przyczyną ostrego zapalenia gardła może być infekcja wywołana przez Streptococcus grupy C i G. Chorobę tą określa się jako „angina”- ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. W wyniku infekcji bakteryjnej rozwija się stan zapalny błony śluzowej gardła, czasami przebiegający z zajęciem tkanki limfatycznej gardła, czyli migdałków podniebiennych. Angina rozwija się bardzo szybko. Zakażeniu towarzyszy temperatura ciała powyżej 38 stopni.
Bakteryjne zapalenie gardła może być powodowane także przez inne bakterie, jest to jednak niezmiernie rzadkie. W mniej niż 1% infekcja może być wywołana przez m.in. Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma, Neisseria gonorrhoeae czy Corynebacterium diphteriae.
Do zakażenia patogenami powodującymi infekcje górnych dróg oddechowych dochodzi drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni z chorą osobą. Najwięcej zachorowań obserwuje się późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Częściej chorują dzieci w wieku od 3 do 15 lat i osoby z upośledzoną odpornością. W przypadku zapaleń paciorkowcowych okres wylęgania wynosi od 12 godzin do 4 dni. Okres zakaźności kończy się 7 dni po ustąpieniu objawów lub 24 godziny od rozpoczęcia skutecznej antybiotykoterapii. Ryzyko rozwoju infekcji u pozostałych domowników wynosi 25%.
Najczęściej występujące objawy bakteryjnego zapalenia gardła to zaczerwienienie i obrzęk migdałków, wysoka gorączka, ostry ból gardła i trudności w przełykaniu. Języczek podniebienny jest krwistoczerwony i obrzęknięty. Na migdałkach i tylnej ścianie gardła jest widoczny wysięk ropny lub śluzowy. Mogą pojawić się nudności, wymioty, bóle brzucha i bóle głowy. Powiększeniu ulegają węzły chłonne szyjne przednie.
Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego. Użyteczny jest test punktowy taki jak skala Centora/McIsaaca, w której za poszczególne objawy wskazujące na zakażenie paciorkowcowe punkty są sumowane. Do typowych objawów zalicza się temperaturę ciała powyżej 38 stopni, powiększenie przednich szyjnych węzłów chłonnych, wysięk na migdałkach i ich obrzęk, wiek od 3 do 14 lat. Jeśli przebieg infekcji jest nietypowy, wykonuje się badania dodatkowe np. Streptotes, posiew wymazu z gardła, CRP, morfologia.
Jak wygląda leczenie? W leczeniu anginy stosuje się antybiotyk np. penicylina V (fenoksymetylopenicylina), amoksycylina, cefalosporyny I generacji, klindamycyna, klarytromycyna lub azytromycyna.
Brak podjęcia leczenia może skutkować różnymi powikłaniami jak ropień okołomigdałkowy, ropne zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, a nawet tak poważna jak gorączka reumatyczna i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.
Napar z szałwii, rumianku, prawoślazu, liści porzeczki czarnej, kwiatu bzu czarnego można wykorzystać także do płukania śluzówki gardła.
Wspomagająco w leczeniu infekcji będzie działał syrop z młodych pędów sosny, propolis czy miód manuka.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.