INCI w kosmetykach – wszystko o systemie nazewnictwa składników kosmetyków

Arykuł banner - INCI w kosmetykach – wszystko o systemie nazewnictwa składników kosmetyków

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Co to jest INCI?

INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to Międzynarodowa Nomenklatura Surowców Kosmetycznych. Mówiąc prościej, jest to po prostu lista składników kosmetyku, których nazwy zostały ujednolicone. W języku angielskim podane są nazwy związków chemicznych, a po łacinie nazwy roślin. System INCI obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, a także w wielu państwach spoza niej.

Składniki kosmetyków - kolejność ma znaczenie

Na etykiecie skład produktu poprzedzony jest słowem „Ingredients”, co tłumacząc z języka angielskiego oznacza „składniki”. Wszystkie składniki muszą być w uporządkowanej kolejności. Na początku listy występują te związki, których w produkcie jest najwięcej. Im dalej w składzie, tym mniejsza zawartość danego surowca. Wyjątek stanowią składniki znajdujące się w ilości mniejszej niż 1%. Ze względu na niewielkie stężenie, mogę być wymienione w dowolnej kolejności.

Co musi znajdować się na etykiecie kosmetyku?

Poza składem, na etykiecie kosmetyku muszą znaleźć się następujące informacje: data minimalnej trwałości preparatu, funkcja kosmetyku, ilość kosmetyku (gramy/mililitry), numer partii, szczególne środki ostrożności, dane producenta.

Czy w INCI wymienione są wszystkie składniki?

We wszystkich kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów analiza składu powinna być podstawą przy wyborze produktu. Czy zawsze jednak producent ma obowiązek podać wszystko, co wchodzi w skład produktu? W składzie INCI muszą znaleźć się wszystkie substancje aktywne oraz bazowe produktu. Czasami zdarza się, że producent chce ukryć jakiś składnik stosowany w produktach, aby inne firmy nie kopiowały składu. Wówczas zamiast nazwy składnika może być podany jego numer lub opatentowana nazwa formuły. Za składniki produktu nie są natomiast uważane nośniki kompozycji zapachowych i aromatycznych, rozpuszczalniki (stosowane w ściśle niezbędnych ilościach), zanieczyszczenia w stosowanych surowcach, a także dodatkowe materiały techniczne, które są wykorzystywane do produkcji kosmetyków, lecz w produkcie końcowym lub nie występują. Nie muszą one być podawane w produkcie.

Dlaczego warto zwracać uwagę na składniki w produktach kosmetycznych?

Czytanie składów może pomóc nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czasami uniknąć problemów skórnych. Nie zawsze droższe znaczy lepsze. Bardzo często te najdroższe produkty mają dodane więcej konserwantów i związków zapachowych. Są rzadziej kupowane, więc producenci chcą, aby mogły dłużej stać na półce. Jeżeli nie mamy pamięci do trudnych nazw i nie potrafimy rozszyfrować składu, z pomocą przychodzą specjalne aplikacje lub po prostu wyszukiwarka internetowa. Wiedząc jakie związki korzystnie działają na naszą skórę, będzie łatwiej dokonać trafnego zakupu. Analizując skład INCI poznamy właściwości produktu, jakie ma składniki aktywne. Ocenimy czy dany kosmetyk ma substancje czynne wysoko w składzie. Po pomoc w doborze produktów można również udać się do gabinetu kosmetologicznego.

Lista składników kosmetycznych działających przeciwstarzeniowo

Kiedy organizm zaczyna się starzeć i pojawiają się pierwsze zmarszczki bardzo często jest to przełomowy moment w pielęgnacji skóry. Wiele osób zaczyna się interesować kosmetologią i szukać sposobów na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Niestety nie ma kremu, który cudownie wypełni nam zmarszczki od środka - od tego jest medycyna estetyczna. Dzięki prawidłowej pielęgnacji można osiągnąć poprawę nawilżenia, wygładzenie powierzchni skóry, poprawę jej napięcia oraz natłuszczenia. W pielęgnacji stawiamy na nawilżenie, natłuszczenie i działanie przeciwutleniające. Składniki o działaniu nawilżającym i zapobiegającym utracie wody, wiążące wodę na powierzchni naskórka np. kwas hialuronowy, kolagen, sorbitol, jak również składniki wnikające w głębsze warstwy skóry – glicerol, glikol propylenowy, mocznik, pantenol, mleczan sodu. Korzystnie na barierę ochronną naskórka będą wpływały nienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, ceramidy. Bariera ta jest niezbędna do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Popularne składniki wykazujące działające przeciwstarzeniowe stosowane w kosmetykach to m.in:

 • Pochodne witaminy A - retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu, retinal
 • Witamina C jw stężeniach 5-10%
 • Witamina E
 • Witamina B3 (niacynamid)
 • Peptydy
 • Genisteina, daidzeina (izoflawonoidy)
 • kwas alfa-liponowy
 • Koenzym Q10
 • niektóre ekstrakty pochodzenia roślinnego – z zielonej herbaty, miłorzębu, skrzypu, winorośli, soi, ostropestu.

Idealny kosmetyk przeciwstarzeniowy do pielęgnacji twarzy na dzień chroni skórę przed promieniowaniem UV, zapobiega utracie wody z naskórka, przyspiesza proces regeneracji skóry, tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, poprawia elastyczność i nawilżenie warstwy rogowej naskórka, wygładza skórę oraz zawiera przeciwutleniacze. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji warto spojrzeć czy nie zawierają składników, które mogą podrażniać skórę, tym samym wywołując rumień, świąd czy stany zapalne skóry.

Składniki w kosmetykach - czego unikać?

Analizując skład kosmetyku poza zwróceniem uwagi na korzystnie działające składniki, powinno się wyszukiwać czy na liście znajdują się także te niepożądane. Jeżeli chodzi o substancje zapachowe to oczywiście są na rynku specjalne kremy perfumowane, kiedy zawartość perfum wysoko w składzie jest pożądaną cechą produktu. Jeżeli natomiast ktoś szuka produktu typowo do pielęgnacji i stara się ograniczać w niej preparaty, które potencjalnie mogą powodować podrażnienia – w tym przypadku najlepiej aby produkt nie zawierał dodatkowych substancji zapachowych lub żeby występowały one daleko w składzie. Mogą być opisane zbiorczo (fragrance, parfum) lub wyszczególnione np. Citronellol, Limonene, Geraniol,Linalool, Coumarin, Benzyl Benzoate, Citral, Eugenol.

W kremach i produktach pozostających na skórze niekorzystnie będzie działał dodatek alkoholi wysuszających np. alkohol denat., alkohol, isopropyl alcohol. Co ważne, nie wszystkie alkohole wysuszają. Przykładem może tutaj być alkohol cetylowy, poprawiający nawilżenie skóry i działający zmiękczająco.

Wśród substancji, których powinno się unikać na pewno wymienić można komogodeny, które poprzez zapychanie porów mogą sprzyjać powstawaniu wągrów, a nawet wywołać trądzik kosmetyczny. W szczególności należy przeszukać pod ich kątem skład kremów i innych kosmetyków długo pozostających na skórze. Jednym z najpowszechniej występujących związków okluzyjnych, które niestety sprzyjają powstawaniu zaskórników są parafina, wazelina, oleje mineralne ( Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Ceresin). Powinny na nie uważać w szczególności osoby z cerą trądzikową i tłustą.

Parabeny stosowane są w wielu produktach jako środek konserwujący. Nie działają toksycznie, są dobrze przebadane, jednak czasami mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Kobiety karmiące piersią powinny unikać kosmetyków zawierających triclosan, ponieważ jego śladowe ilości mogą przenikać do mleka. Związek ten może być wykorzystywany w produkcji past do zębów, dezodorantów w kulce, pudrów do twarzy, korektorów, a także produktów do mycia rąk i czyszczenia paznokci.

Dużo mówi się o silnych spieniaczach takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate). Nie są one szkodliwe, jednak jeśli występują w dużych stężeniach mogą wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Można kupić środek myjący z łagodniejszym spieniaczem, jakim jest np. Cocamidopropyl Betaine.

W celu nadania elastyczności produktu, jedną ze stosowanych grup związków są ftalany. Mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niektóre z nich są zakazane do stosowania w krajach Unii Europejskiej, w tym

Dibutyl phthalane, benzyl butyl phthalane, di-pentyl phthalane, diisopentylphtalane, bis (2-Ethylhexyl)phthalate, (2-Methoxyethyl)phthalate.

Osoby z delikatną, wrażliwą skórą powinny zwrócić również uwagę na skład antyperspirantów. Dodawane są do nich sole glinu w celu zmniejszenia wydzielania potu. Chlorek glinu oraz azotan glinu mogą działać drażniąco. Łagodniejszym związkiem jest chlorowodorek (Aluminium Chlorohydrate).

Związkiem, którego warto unikać w kosmetykach jest toluen. W składzie znajdziemy go pod nazwami Toluene, Toluol, Phenylmethane czy Mythylbenzene. Powstaje w procesie destylacji smoły węglowej. Pełni funkcję rozpuszczalnika. Dodawany jest głównie do odżywek do paznokci, lakierów i farb do włosów. Wdychanie jego oparów przez dłuższy czas powoduje nudności, wymioty i bóle głowy.

 

Przypisy

 1. Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/831 z dnia 22 maja 2019 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
 2. Diane Koniecki, Rong Wang, Richard P. Moody, Jiping Zhu, Phthalates in cosmetic and personal care products: Concentrations and possible dermal exposure, Environmental Research,Volume 111, Issue 3,2011.
 3. Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION ON the safety of aluminium in cosmetic products, 2014.
 4. Robinson, Valerie C., et al. "Final report of the amended safety assessment of sodium laureth sulfate and related salts of sulfated ethoxylated alcohols." International journal of toxicology 4_suppl (2010): 151S-161S.
 5. Noszczyk, M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
 6. Baumann, L. Dermatologia estetyczna. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml