Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym (badaniem prenatalnym), które pozwala na wykrycie wad genetycznych (aberracji chromosomowych) u dziecka jeszcze przed porodem - a więc w tak zwanym życiu płodowym. Warto także wiedzieć, że ta forma diagnostyki służy nie tylko rozpoznaniu nieprawidłowości chromosomalnych, ale również chorób i infekcji obejmujących tkanki płodowe - które często przebiegają bezobjawowo lub z nieswoistymi symptomami o niewielkim nasileniu. Niestety, w temacie amniopunkcji wciąż pokutuje wiele mitów dotyczących między innymi sposobu jej wykonania, poziomu bezpieczeństwa czy celowości jej przeprowadzania. Niemalże każda kobieta, mająca przed sobą perspektywę wykonania diagnostyki inwazyjnej, boi się o konsekwencje zabiegu- w tym o utratę często wyczekanej ciąży. Czy naprawdę jednak jest się czego obawiać? Jak w praktyce wygląda przebieg amniopunkcji, inaczej określanej mianem amniocentezy? Czy trzeba przygotowywać się do badania i czy po jego wykonaniu można od razu wrócić do codziennych czynności? Jakie są wskazania do ciążowej diagnostyki inwazyjnej i kiedy amniopunkcja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Poznaj najważniejsze informacje o badaniu płynu owodniowego, by świadomie podjąć decyzję o poddaniu się tej procedurze!
Bezpośrednim celem wykonania zabiegu amniopunkcji jest pobranie próbki płynu owodniowego (popularnie nazywanego wodami płodowymi), który znajduje się w jamie owodni - czyli w macicy, w bezpośrednim otoczeniu płodu. To właśnie w tym płynie znajdują się komórki DNA płodu, które - po namnożeniu w specjalnej hodowli - mogą zostać zbadane i na podstawie tego badania lekarze diagnozują konkretne wady płodu, infekcje wewnątrzmaciczne lub inne choroby.
Badanie płynu owodniowego może odbyć się w trzech trybach:
Amniopunkcja polega na pobraniu i dokładnej analizie oraz badaniu komórek płodu, na podstawie których można ocenić jego kariotyp. Powszechnie uważa się, że wskazaniem do amniopunkcji jest wiek kobiety (powyżej 35 lat), co jest tożsame z warunkiem refundacji tej procedury. Warto jednak zaznaczyć, że wskazania do jej wykonania są liczniejsze, a wśród nich wyróżnić można:
Co ważne, wskazania te nie muszą wystąpić łącznie - jeśli kobieta ma 20-25 lat, a podczas pierwszego USG prenatalnego czy w trakcie testu PAPP-A lub testu wolnego DNA płodowego (tak zwane testy NIPT), czyli w trakcie nieinwazyjnych badań wykryto nieprawidłowości, wówczas jak najbardziej lekarz prowadzący powinien skierować ją na dalszą diagnostykę inwazyjną (zalicza się do nich także biopsja kosmówki czy kordocenteza, o których piszemy w ostatnim akapicie).
Dzięki amniopunkcji można wykryć wiele różnych chorób - zarówno powodowanych przez wady genetyczne, jak i infekcje wewnątrzmaciczne. Jest to istotne nie tylko ze względu na możliwość podjęcia świadomej decyzji co do kontynuacji ciąży, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość przygotowania psychicznego rodziców na przyjęcie chorego dziecka, a także na zaplanowanie dalszego postępowania terapeutycznego. W obliczu wiedzy o wadzie występującej u płodu można wybrać szpital o najwyższym stopniu referencyjności (i z oddziałem neonatologicznym), a także wyposażyć się w wiedzę o konsekwencjach zdrowotnych danej wady, leczeniu, opcjach terapii.
Dzięki amniopunkcji można wykryć takie choroby, jak:
Warto tutaj dodać, że amniopunkcja daje także pewność co do rozpoznania płci dziecka, a także może służyć potwierdzeniu lub wykluczeniu ojcostwa. Oprócz tego, wykorzystując metodę amniopunkcji, można ewakuować nadmiarową ilość wód płodowych przy wielowodziu lub regenerować je - przy małowodziu (w konkretnych przypadkach). Co ważne, amniopunkcja nie wykrywa wad rozwojowych, niesprzężonych z wadami genetycznymi (czyli tak zwanych wad izolowanych, bez podłoża nieprawidłowości chromosomalnych).
Przebieg amniopunkcji jest dość szybki - samo badanie trwa od 5 do 15 minut i w jego trakcie pobiera się około 20 ml płynu owodniowego. Przygotowanie pacjentki obejmuje jedynie opróżnienie pęcherza, dlatego zazwyczaj przed procedurą jest ona proszona o udanie się do toalety i oddanie moczu. Nie ma wskazań co do ograniczania pokarmów czy konkretnych napojów przed wizytą w gabinecie. Amniopunkcję wykonuje się po skończeniu 15 do 20 tygodnia ciąży (przy konkretnych wskazaniach również w późniejszych tygodniach). Wynika to z faktu, że na tym etapie ciąży w worku owodniowym znajduje się odpowiednia ilość wód płodowych, „produkowanych” na bieżąco przez dziecko, a oprócz tego tkanki ciążowe i struktury mają ustabilizowaną formę.
Przed rozpoczęciem badania lekarz znieczula miejsce na brzuchu, w które będzie się wkłuwał (znieczulenie jest powierzchniowe i wykonuje się je z wykorzystaniem środka w sprayu lub w kremie, co oczywiście następuje po dokładnej dezynfekcji danego miejsca). Następnie - pod kontrolą USG - do jamy macicy, przez powłoki brzuszne, wprowadzana jest cienka i długa igła, dzięki której można pobrać odpowiednią ilość płynu owodniowego. Po uzyskaniu wód płodowych, lekarz przeprowadzający badanie wyjmuje igłę i opatruje miejsce wkłucia. Pacjentka może wstać od razu (chyba, że czuje się źle z uwagi na inwazyjność badania - wówczas może odpocząć na leżąco). Wiele pań zastanawia się, czy amniopunkcja boli - dzięki powierzchownemu znieczuleniu odczucia bólowe są zminimalizowane, a pacjentki porównują swoje wrażenia do nieco bardziej bolesnego pobierania krwi.
Wkłucie po amniopunkcji jest niewielką dziurką, która jednak potrzebuje czasu, by się zasklepić - właśnie dlatego do kilku dni po wykonaniu badania kobieta musi prowadzić oszczędny tryb życia i uważnie obserwować reakcje organizmu.
Wyniki amniopunkcji są dość proste do odczytania nawet dla osoby niezwiązanej z medycyną. Otrzymuje się je na piśmie (trzeba odebrać dokument osobiście - w wyjątkowych przypadkach może być on przesyłany pocztą elektroniczną, w zależności od reguł i norm panujących w ośrodku wykonującym badanie). Rodzice mogą odczytać listę trisomii i innych wad, w kierunku których wykonywane było badanie, a także nieprawidłowości występujące w tych chromosomach - są one także oznaczane wynikiem „prawidłowy” i „nieprawidłowy”. Oprócz tego pod listą znajduje się słowna interpretacja, uwzględniająca określenie kariotypu żeńskiego lub męskiego, a także stwierdzająca (lub nie) obecność wady. Oczywiście wynik powinien być skonsultowany z lekarzem genetykiem oraz z lekarzem prowadzącym ciążę.
Przy opisie metod wykonywania amniopunkcji wspominaliśmy również o czasie oczekiwania na wynik badania - bo to właśnie od wykorzystanej metody zależy termin udostępnienia diagnozy. I tak, przy klasycznej amniopunkcji wynik otrzymuje się po około 2-4 tygodniach od pobrania płynu owodniowego, przy rapid-FISH wynik dostępny jest po koło 3-4 dniach roboczych, a przy amniopunkcji metodą mikromacierzy rodzice mogą poznać wynik po około 5 dniach roboczych.
Największa obawa kobiet mających wskazania do wykonania amniopunkcji to oczywiście ryzyko poronienia - w zależności od źródeł, jest ono szacowane od 0,1 do 1% przypadków, przy czym warto wspomnieć, że przy braku chorób u płodu (jeśli dziecko jest zdrowe) ryzyko to oscyluje w okolicy dolnej granicy. Ponadto kontrola USG podczas całego badania znacząco redukuje możliwość naruszenia płodu igłą, wywołania krwawienia wewnątrzmacicznego czy innych powikłań.
Do rzadki powikłań amniopunkcji zalicza się także spontaniczne, ale niegroźne plamienie z dróg rodnych, wyciek płynu owodniowego, a także bóle podbrzusza (najczęściej w miejscu wykonania zabiegu), obrzęki nóg (często powiązane z pozostawaniem w pozycji leżącej do kilku dni po zabiegu) czy infekcje wewnątrzmaciczne. Niemniej, ogólnie rzecz biorąc, amniopunkcja wykonana przez profesjonalistę, w ośrodku na co dzień przeprowadzającym inwazyjną diagnostykę prenatalną, jest badaniem bezpiecznym.
Tak, jak zostało to już wspomniane, zalecenia po amniopunkcji obejmują oszczędny tryb życia (brak długich spacerów, zakaz dźwigania, intensywnego wysiłku fizycznego), a także obserwację własnego organizmu (plamienia, wyciek wód płodowych). W przypadku odnotowania jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę lub na izbę przyjęć szpitala położniczego. Dodatkowo w przypadku kobiet posiadających grupę krwi Rh-, należy podać takiej pacjentce immunoglobuliny anty-Rh w celu zapobieżenia rozwojowi konfliktu serologicznego.
Kiedy nie należy wykonywać amniopunkcji? Przeciwwskazaniem do badania jest już potwierdzona infekcja pacjentki (chodzi tu o przeziębienie, grypę - wówczas warto przełożyć termin badania), a także objawy świadczące o ryzyku poronienia (plamienia z dróg rodnych, odpływanie wód płodowych i inne).
Amniopunkcja, choć jest najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym, nie jest jedyną opcją w kategorii diagnostyki wad genetycznych. Do innych badań inwazyjnych w ciąży zalicza się:
Strach przyszłej mamy oraz przyszłego taty przed inwazyjnymi badaniami prenatalnymi jest całkowicie zrozumiały - bardzo często ciąże kierowane na takie badania to ciąże powikłane, wyczekane, po wieloletnich staraniach. Niemniej przy rozmowie o ryzyku powikłań warto pamiętać o korzyściach z uzyskania wyników takich badań - od możliwości psychicznego przygotowania się na następstwa wady (lub psychicznego odpoczynku po wielu tygodniach napięcia, co jest istotne zwłaszcza dla kobiety w ciąży), aż po zaplanowanie dalszych działań - opieki nad dzieckiem i jego terapii.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny