Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Mezoterapia mikroigłowa określana także jako microneedling czy mikronakłuwanie to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, który wykorzystywany jest do redukcji widoczności zmarszczek, przebarwień, blizn, poprawy elastyczności skóry, a także jako element terapii przy nadmiernym wypadaniu włosów. Polega na kontrolowanym nakłuwaniu skóry w celu stymulowania procesów naprawczych i jej odnowy. Do zabiegu wykorzystywane jest specjalne urządzenie (dermapen), do którego wpina się sterylne, jednorazowe kartidże z cienkimi igłami. Kartidże mogą mieć różną ilość igieł. Różne rodzaje końcówek mają odmienne zastosowania. Najczęściej używane są takie z 12 lub 24 igłami. W trakcie zabiegu urządzenie nakłuwa skórę na ustawioną głębokość - od 0,2 do 2,5 milimetra. Kosmetolog dobiera głębokość nakłuwania w zależności od celu zabiegu i jego lokalizacji. Mezoterapię mikroigłową zazwyczaj wykonuje się jako serię 6-ciu, w odstępach od 2 do 4 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem, który działa w dwóch podstawowych zakresach. Po pierwsze, dzięki nakłuciom w skórze zwiększa się biodostępność substancji aktywnych z preparatów używanych podczas zabiegu. Wprowadzone substancje przenikają do układu krwionośnego i limfatycznego, gdzie na poziomie skóry właściwej oraz naskórka wywierają swoiste działanie. Po drugie na skutek mikro uszkodzeń skóry dochodzi do stymulowania mechanizmów jej odnowy, co jest głównym celem zabiegu. Pobudza to komórki macierzyste do podziału oraz stymuluje ich aktywność metaboliczną, co przekłada się m.in. na zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego - elementów budulcowych. Powierzchowne uszkodzenie naczyń krwionośnych skutkujące mikrokrwaawieniem prowadzą do uruchomienia kaskady reakcji gojenia: stan zapalny, tworzenie nowych komórek i przebudowa skóry. Etap reakcji zapalnej jest niezbędny, aby zainicjować właściwy proces regeneracji skóry. Trwa on maksymalnie 72 godziny. Płytkowe czynniki wzrostu pośrednio wpływają na fibroblasty, stymulując je do produkcji kolagenu i elastyny. W dalszych etapach dochodzi m.in. do uzupełniania ubytków przez odkładanie kolagenu typu I i III, zwiększenia ilości prawidłowo ułożonych włókien elastycznych (sprężystych), tworzenia się nowych naczyń krwionośnych (poprawienie ukrwienia i dotlenienia skóry). Co istotne, pomimo, że mezoterapia mikroigłowa polega na intensywnemu nakłuwaniu skóry, to nie powoduje powstawania bliznowacenia. Do 72 godzin po zabiegu obserwuje się wzrost przeznaskórkowego przenikania substancji aktywnych, dlatego po zabiegu warto stosować specjalne preparaty odżywcze zalecone przez kosmetologa.
Mezoterapia mikroigłowa to zabieg, który może być wykonywany na skórze twarzy, dekoltu, głowy, ciała. Do jego przeprowadzenia mogą być używane dermarollery, dermastampy lub dermapeny. W praktyce profesjonalnej wykorzystuje się dermapeny, które cechują się największą precyzją i skutecznością. Kosmetolog może w nim ustawić nie tylko głębokość wykonywanych nakłuć, ale także częstotliwość ich wysuwania. Przed przystąpieniem do zabiegu skóra jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. W zależności od głębokości nakłuwania i okolicy, może być zastosowane znieczulenie miejscowe kremem z lidokainą. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, zmywa się krem znieczulający i dezynfekuje skórę. Wszystkie przyrządy stosowane podczas zabiegu powinny być sterylne/zdezynfekowane, a kartidże z igłami - jednorazowe i sterylne. Substancje użyte do mezoterapii powinny być preparatami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Nie mogą być to preparaty na bazie oleistej ani alkoholowej. Wykorzystywane są ampułki sterylne, ze składnikami aktywnymi rozpuszczalnymi w wodzie, o pH od 5 do 7. Kosmetolog dobiera głębokość nakłuć w zależności od adresowanego problemu i grubości skóry w danym obszarze ciała. Przykładowo, na skórze głowy stosuje się zazwyczaj głębokości z zakresu 0,2-0,75mm, w okolicy oczu 0,2-0,5mm, w celu redukcji zmarszczek 0,5-1,5mm, a przy rozstępach czy cellulicie nawet do 2,5 mm. Podczas zabiegu kosmetolog prowadzi dermapena po skórze, kontrolując siłę nacisku i kąt przyłożenia. Po zakończonym zabiegu skóra powinna być oczyszczone z krwi i złuszczonych komórek naskórka.
W trakcie zabiegu można odczuwać drapanie, lekki ból, swędzenie lub szczypanie. Po zakończonym mikronakłuwaniu skóra jest zaczerwieniona, można także zaobserwować delikatny obrzęk, punktowe krwawienia czy ściągnięcie - jest to zależne od głębokości nakłuć i ilości przejść w jednym miejscu. Zaczerwienienie powinno ustąpić do 3 dni. Bezpośrednio po zabiegu, w ciągu 24 godzin nie można wykonywać makijażu. Zaleca się stosowanie kosmetyków z witaminami A, E, C, K, które wspomagają procesy regeneracyjne. Przez 2 tygodnie po zabiegu należy codziennie używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, SPF minimum 30. Przez 30 dni po zabiegu nie powinno się opalać.
Terapia mikroigłowa powinna być wykonywana w seriach. Najczęściej rekomendowane jest 4-6 zabiegów w odstępie 2-3 lub 4 tygodni (dobiera specjalista). Pomiędzy seriami zazwyczaj rekomendowana jest 3-miesięczna przerwa.
Efekty mezoterapii mikroigłowej zależą od wielu aspektów takich jak wyjściowy stan skóry, rodzaj skóry, wiek, czynniki osobnicze, głębokość nakłuć, ilość serii zabiegów, stosowana pielęgnacja i wiele wiele innych. Efekty zabiegu mogą obejmować:
Pierwsze efekty mezoterapii mikroigłowej widoczne są już po miesiącu od zabiegu.
Mezoterapia mikroigłowa ma szerokie zastosowanie. Najczęściej wykonywana jest w celu poprawy jędrności i elastyczności skóry na twarzy, szyi i dekolcie, spłycenia drobnych zmarszczek oraz redukcji przebarwień. Jest to zabieg polecany dla osób, które chcą zminimalizować problemy estetyczne takie jak:
Mezoterapia mikroigłowa to bezpieczny zabieg, jednak mogą istnieć przeciwwskazania do wykonania mikronakłuwania. Przeciwwskazania do zabiegu mogą obejmować m.in. sytuacje takie jak ciąża i laktacja, niektóre choroby autoimmunologiczne (bielactwo, stwardnienie rozsiane), nowotwory, infekcje skórne, aktywny trądzik, tendencja do powstawania bliznowców, małopłytkowość, aktywne infekcje.
Mezoterapia mikroigłowa to skuteczna metoda stosowana, by odżywić skórę, dostarczyć składniki aktywne w głąb skóry, a także spłycić blizny lub drobne zmarszczki. Zabieg polega na wykonywaniu kontrolowanych nakłuć, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Mezoterapią powinno się wykonywać w klinice medycyny estetycznej.
Przypisy
1. Kołodziejczak A. Kosmetologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
2. English, R., Ruiz, S., Doamaral, P. Microneedling and its use in hair loss disorders: a systematic review. Dermatology and Therapy, 2022, 1-20.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny