Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Joga twarzy (ang. face yoga), znana również jako fitness twarzy jest techniką ćwiczeń i masażu skupionych na wzmocnieniu, ujędrnieniu i zrelaksowaniu mięśni twarzy. Podobnie jak joga dla ciała, joga twarzy opiera się na połączeniu różnych ruchów, oddechów i technik relaksacyjnych, które mają na celu poprawę kondycji skóry i mięśni twarzy. W trakcie sesji jogi twarzy, osoba wykonuje serię specjalnych ćwiczeń, które mogą obejmować unoszenie brwi, żucie powietrza, unoszenie i napinanie policzków, unoszenie i opuszczanie warg, masaż twarzy za pomocą palców i innych technik. Celem tych ćwiczeń jest stymulacja krążenia krwi, ukrwienie i odżywienie mięśni twarzy, a także zwiększenie elastyczności i ujędrnienia skóry. Zwolennicy jogi twarzy twierdzą, że regularne wykonywanie tych ćwiczeń może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek, redukcji widoczności istniejących zmarszczek, zmniejszeniu obrzęków, poprawie owalu twarzy, a także ogólnie wzmocnieniu i odprężeniu mięśni twarzy. Choć nie ma dużo naukowych badań potwierdzających skuteczność jogi twarzy, niektórzy ludzie zgłaszają pozytywne efekty po regularnym wykonywaniu tych ćwiczeń. Jak w przypadku każdej nowej metody treningowej, ważne jest, aby zwrócić uwagę na własne ciało i konsultować się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny treningowej czy masażu twarzy. Bardzo często jako uzupełnienie ćwiczeń twarzy polecane są masaże, jako naturalna metoda na młodszy wygląd oraz zmniejszenie widoczności kurzych łapek, bruzd nosowo-wargowych i innych zmarszczek. Wiele osób twierdzi, że joga twarzy to naturalna metoda na promienny wygląd.
Joga twarzy może dostarczyć różnorodnych korzyści, zwłaszcza jeśli jest regularnie praktykowana.
Masaż twarzy można wykonywać w każdym wieku. Często do tego celu używa się specjalnych kamieni gua sha, ale można go wykonywać także dłońmi. Przed masażem mięśni twarzy i szyi należy wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Należy dokładnie umyć i osuszyć obszary, które będziemy masować, a także ręce. Ważne jest, aby nie masować skóry "na sucho" tylko zawsze używać kremu lub olejku. Należy unikać intensywnego masowania okolicy oczu, ponieważ skóra tam jest bardzo cienka i delikatna. Po masażu można pozostawić kosmetyk do wchłonięcia lub zmyć ciepłą wodą, po czym nałożyć serum nawilżające i krem odżywczy.
Aby wykonać ćwiczenie jogi twarzy na drugi podbródek, należy usiąść wygodnej pozycji, plecy prosto. Następnie, umieścić język na podniebieniu i zsunąć go w stronę dolnej wargi. Należy wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund, powtarzając ruch kilka razy, aby wzmocnić mięśnie szyi i podbródka.
W celu odżywienia i odprężenia mięśnia dobrze sprawdzi się masaż uciskowy. Poduszkę dłoni należy położyć na czole, palce na włosach. Następnie dłonią ucisnąć zmarszczkę, potrzymać 3 sekundy i puścić, unosząc dłoń. Takie ćwiczenie powtarzamy 10 razy i wykonujemy je w 2-3 seriach.
W celu poprawienia owalu twarzy można wykonać proste ćwiczenie polegające na naprzemiennym nadymaniu i wciąganiu policzków, trzymając dłoń na ustach, aby zapobiegać marszczeniu się skóry wokół ust. Ćwiczenie powtarzamy 15 razy w 4 seriach.
Pierwsze efekty jogi twarzy widoczne są już po 2 tygodniach regularnego wykonywania. Na zauważalne zmniejszenie oznak starzenia należy poczekać kilka miesięcy.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.