Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Movember to akcja edukacyjno-informacyjna dotycząca profilaktyki męskich nowotworów - w tym raka jądra oraz raka prostaty. Odbywa się ona corocznie w Polsce oraz na świecie i trwa przez cały listopad. Uwzględnia między innymi działania edukacyjne, a także organizację badań profilaktycznych dla mężczyzn. Skąd wzięła się nazwa Movember i dlaczego mówi się, że warto podczas jej trwania zapuścić wąsy? Jakie znaczenie mają działania prewencyjne w kontekście rozwoju męskich nowotworów? Co daje wczesne wykrycie raka prostaty czy raka jądra i w jaki sposób przebiegają badania profilaktyczne? Poznaj najważniejsze informacje o akcji Movember i sprawdź, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!
Tak, jak zostało to już wspomniane, Movember to ogólnoświatowa akcja społeczna, promująca badania profilaktyczne dla mężczyzn w kierunku zmian nowotworowych. Pomysł dotyczący propagowania profilaktyki przeciwnowotworowej narodził się w 1999 roku w Australii - tam również powstała fundacja Movember, od lat zajmująca się szerzeniem swojej idei wśród panów. Z kolei od kilkunastu już lat akcja Movember w Polsce prowadzona jest przez Fundację Kapitan Światełko. Co roku włącza się w nią coraz więcej osób - zwłaszcza z grona sportowców oraz dziennikarzy sportowych.
Movember jest określany również jako Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Obecnie do ogólnej świadomości społecznej przebiły się akcje promocyjne profilaktyki nowotworów kobiecych (raka piersi, szyjki macicy czy raka jajnika), natomiast nadal niewielu panów wie o możliwości podjęcia działań zapobiegających późnemu wykryciu nowotworów męskich. Idea kampanii Movember jest prosta - w pierwszej kolejności chodzi o uświadamianie pacjentów o istotności działań prewencyjnych oraz o samobadaniach, a także o stwarzanie możliwości wykonania bezpłatnych badań w kierunku wykrycia raka jądra czy raka prostaty. Krótki czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii znacząco obniżają ryzyko powstania przerzutów, a także zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn.
Ze światową akcją Movember wiąże się kilka ciekawostek. Przede wszystkim jej nazwa tłumaczona jest na język polski jako Wąsopad. Dlaczego? Angielska nazwa akcji - Movember - powstała z połączenia dwóch słów - moustache oraz November, a więc „wąsy” i „listopad”. Z tego względu organizatorzy i uczestnicy polskiej wersji kampanii zamiennie z określeniem Movember stosują wdzięczną nazwę Wąsopad.
A co z wąsami? Jako męski atrybut, stały się one symbolem akcji Movember. Pojawiają się nie tylko na materiałach promocyjnych - plakatach, ulotkach i w spotach - ale również na twarzach znanych osób, które zapuszczają wąsy przez cały listopad. W ten sposób celebryci, sportowcy i dziennikarze wyrażają solidarność i zwracają uwagę na główny przedmiot kampanii - a więc na męskie zdrowie. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich mężczyzn do zapuszczania wąsów w tym właśnie okresie, by wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki zachorowalności na nowotwory - w tym na raka jąder i prostaty.
Jednym z najważniejszych aspektów działalności Fundacji Kapitana Światełko w Polsce, w ramach akcji Movember, jest organizacja badań profilaktycznych dla mężczyzn. Fundacja co roku publikuje listę miejsc, w których panowie mogą w listopadzie wykonać bezpłatne badania profilaktyczne, a w tym:
Oprócz powyższych badań, Fundacja Kapitan Światełko prowadzi również akcje informacyjne, edukujące mężczyzn oraz ich rodziny w zakresie samobadania, terminów badań profilaktycznych, a także działań, które pacjenci mogą podjąć natychmiast, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu. Cała kampania organizowana jest pod nazwą „Mosznowładcy”.
Co roku najważniejsze informacje o walce z nowotworem gruczołu krokowego oraz rakiem jąder dostępne są nie tylko na stronach internetowych kampanii, ale również w witrynach regionalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz na stronach rządowych - portalach gov.pl.
Oprócz wymienionych powyżej badań, istnieją również inne formy profilaktyki nowotworów prostaty i jąder. Zaliczamy do nich:
Oczywiście do wymienionych powyżej działań prewencyjno-profilaktycznych warto również dołączyć regularne wykonywanie podstawowych badań krwi, dzięki którym można szybko wykryć nieprawidłowości w układzie morfologicznym i skierować pacjenta na dalszą diagnostykę.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.