Opieka nad małym dzieckiem w okresie noworodkowym i niemowlęcym to wyzwanie da każdego rodzica. Szczególnie wymagająca jest troska o dziecko przeziębione, które męczy katar powodujący dyskomfort podczas oddychania, jedzenia, spania oraz wywołujący rozdrażnienie. Często zatroskany rodzic przez całą dobę czuwa nad zakatarzonym dzieckiem pilnując jego oddechu. Co warto wiedzieć o katarze u niemowlaka i jakie są metody leczenia kataru u małego dziecka?
Objawy kataru infekcyjnego u dzieci
Dziecko, które nie potrafi jeszcze mówić nie sygnalizuje objawów przeziębienia ale katar łatwo zdiagnozować obserwując zwiększoną ilość wydzieliny z noska i kichanie. Ponadto dziecko ma problemy z oddychaniem, jest rozdrażnione, zmęczone, źle śpi i nie chce jeść.
Ważną informacją dla świeżo upieczonych rodziców jest fakt, iż do pierwszego roku życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos a zatoki nosowe są bardzo wąskie przez co łatwo ulegają zatkaniu. Co więcej kataru u dziecka nie można bagatelizować, gdyż może prowadzić do rozwoju
zapalenia zatok lub uszu.
Katar u niemowlaka jak też u dorosłych wywołany jest przez wirusy więc nie stosujemy antybiotyków na katar, gdyż działają one na bakterie. Mimo to warto udać się z katarem do pediatry, szczególnie gdy towarzyszy mu podwyższona temperatura lub trwa on powyżej kilku dni. Lekarz po zbadaniu maleństwa może zalecić witaminy lub leki ale najczęściej doradzi odpowiednią pielęgnację dziecka.
Przyczyny kataru u niemowląt
Nos oraz wyścielająca go błona śluzowa pełni kilka funkcji: ogrzewa powietrze dostające się do dróg oddechowych, filtruje je, nawilża i oczyszcza. Podrażnienie i obrzęk błony śluzowej noska może powodować zaczerwienienie, obrzęk i zwiększoną produkcję wydzieliny.
Małe dzieci cierpią na katar wywołany przez:
- wirusy
- alergeny
- zanieczyszczone i suche powietrze
Sposoby na katar u niemowlaka
Jest kilka sposobów na udrożnienie noska u małego dziecka. W większości są to mało inwazyjne metody, które wymagają trochę wysiłku od rodzica ale są bezpieczne dla malucha.
- Oczyszczanie zatok nosowych. W związku z tym, że małe dziecko nie potrafi samo wydmuchać nosa trzeba mu pomóc i samemu usunąć zalegającą wydzielinę. Służy do tego aspirator do nosa. Może mieć formę niewielkiej gruszki, której wąską końcówkę przykładamy do dziurki nosa i zasysamy nadmiar wydzieliny lub aspirator, który może mieć formę urządzenia medycznego podłączanego do odkurzacza lub rurki do zasysania powietrza przez rodzica. Ważne aby w każdym przypadku po każdym użyciu dokładnie wyczyścić aspirator. Cena aspiratora może być bardzo różna i zazwyczaj osiąga do kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zalegająca wydzielina jest gęsta można przed oczyszczaniem zakroplić sól fizjologiczną przed i po zabiegu do każdej dziurki od nosa.
- Krople do nosa dla dzieci. U niemowlaków najlepiej stosować możliwie jak najbardziej naturalne preparaty. Powszechnie polecana jest woda morska dla dzieci w sprayu, która dobrze rozrzedza wydzielinę z nosa, którą następnie usuwamy za pomocą aspiratora lub ręcznie zwiniętego rulonika z chusteczki higienicznej. Taki produkt aplikujemy jednokrotnie do każdej dziurki nosa pilnując aby dziecko miało uniesioną postawę. Dzięki temu płyn nie spłynie gardłem tylko wypłynie przez nosek na zewnątrz.
- Aromaterapia i inhalacje na katar u dziecka. Działanie udrażniające nosek mają również olejki eteryczne, które stosuje się do inhalacji przy użyciu inhalatora ( o ile producent urządzenia dopuszcza stosowanie olejków i aromatów) lub domowej inhalacji z zastosowaniem miski z gorącą wodą z dodatkiem rumianku lub olejków zaleconych przez lekarza np: eukaliptusowym. Stosując inhalator należy stosować się do instrukcji obsługi a wykonując domową inhalację należy uważać aby dziecko miało najlepiej siedzącą pozycję ciała oraz żeby gorąca para wodna nie oparzyła delikatnej skóry dziecka. Przed snem można też olejkiem skropić pościel lub poduszkę aby ułatwić oddychanie dziecku. W aptece dostaniemy również maść zawierającą składniki poprawiające komfort oddychania takie jak maść majerankowa.
- Zadbanie o odpowiednie warunki. Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie błony śluzowej nosa ma zbyt gorące i suche powietrze. Dlatego szczególnie w okresie grzewczym warto pilnować odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Optymalna temperatura otoczenia to 18-21 st. Celsjusza i aby ją osiągnąć można wietrzyć pomieszczenie oczywiście na ten czas dziecko musi zostać przeniesione do innego pokoju. Kolejna kwestia to poprawa wilgotności powietrza. Na rynku dostępne są nawilżacze powietrza, które generują parę wodną. Taki elektroniczny nawilżacz wystarczy włączyć na 15 minut 3-4 razy dziennie. Dużo bardziej ekonomiczna opcja to rozwieszenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze.
- Przydatne informacje. Zakatarzone dziecko aby było spokojniejsze powinno spać z główką powyżej reszty ciała. Jednak niemowlakom nie można podkładać poduszek pod głowę dlatego najlepiej pod materacyk od strony główki podłożyć złożony kocyk lub unieść z jednej strony cały stelaż łóżeczka podkładając coś stabilnego. Z kolei w ciągu dnia warto układać maleństwo na brzuszku, gdyż taka pozycja również ułatwia wypływ wydzieliny z noska.
Karmienie dziecka z katarem
Jeżeli dziecko jest karmione piersią to w trakcie infekcji można zwiększyć częstotliwość karmienia aby po pierwsze nawadniać chorego niemowlaka a po drugie wraz z mlekiem matki przekazywane są przeciwciała wzmacniające odporność dziecka. Jeżeli małe dziecko karmione jest butelką może być dodatkowo pojone wodą lub herbatą ziołową z malin, dzikiej róży lub czarnego bzu. Zatkany nosek utrudnia karmienie, gdyż dziecko mając w ustach pierś lub smoczek nie ma jak zaczerpnąć powietrza więc musi robić częste przerwy co wydłuża karmienie i często uniemożliwia jego dokończenie.
Podsumowując katar u małego dziecka nie jest powodem do paniki ale przez kilka dni trzeba regularnie oczyszczać nosek przed karmieniem i snem, warto stosować inhalacje i sięgnąć po preparaty na katar u dzieci z apteki takie jak woda morska i sól fizjologiczna w ampułkach.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.