Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ból głowy to jedna z tych dolegliwości, którą w medycynie określa się jako objaw nieswoisty - oznacza to, że ten symptom może pojawiać się w przebiegu różnych chorób, jednak zazwyczaj nie wskazuje on na żadne konkretne schorzenie. Przyczyn bólu głowy jest wiele - od zmian ciśnienia, poprzez stres i napięcie w ciele, aż po niewłaściwą dietę, odwodnienie i inne czynniki. Niezależnie jednak od przyczyny, ból głowy można spróbować załagodzić za pomocą domowych, naturalnych sposobów. Uwzględniają one między innymi aromaterapię, masaż i akupresurę czy wykorzystanie oddechowych technik relaksacyjnych. Jak zastosować je w praktyce? Kiedy należy sięgnąć po leki na ból głowy? Jakie rodzaje bólu głowy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub neurologa? Poznaj najważniejsze informacje o domowych sposobach na ból głowy i sprawdź, które z nich mają szansę zadziałać u Ciebie i Twoich bliskich!
Różnicowanie rodzajów bólu głowy jest szczególnie istotne z punktu widzenia doboru konkretnej terapii - inaczej bowiem leczy się ból głowy pochodzenia mięśniowego czy napięciowego, a inaczej - migreny, zatokowy ból głowy czy klasterowy ból głowy. Ogólnie rodzaje bólów głowy dzieli się na:
Dokładny podział bólów głowy, a także ich charakterystykę zawarliśmy w jednym z naszych poprzednich tekstów: Bóle głowy - przyczyny, rodzaje bólu głowy, leczenie. W artykule opisujemy również informacje dotyczące profesjonalnej diagnostyki bólu głowy.
Ból głowy może mieć różne przyczyny - niektóre z nich są zależne od czynników zewnętrznych (zmiany ciśnienia, hałas), a inne - od wewnętrznych (choroby towarzyszące objawiające się bólem głowy, długotrwały stres). W przypadku bólu głowy pojawiającego się często, zdecydowanie warto zidentyfikować okoliczności i czynniki wpływające na jego wystąpienie, by w przyszłości móc je ograniczać lub zupełnie niwelować. Niemniej, wśród najczęstszych przyczyn bólu głowy wyróżnia się:
Oczywiście katalog przyczyn bólu głowy obejmuje znacznie więcej czynników niż te wymienione powyżej - można wskazać dodatkowo chociażby zmiany ciśnienia, zmiany strefy czasowej i wiele innych okoliczności. Część osób wskazuje także na pojawianie się omawianej dolegliwości w następstwie wykonywania pracy w jednej pozycji (najczęściej siedzącej) przez wiele godzin, co prowadzi do usztywnienia mięśni karku, barków i ramion, a w konsekwencji - do przykrego bólu głowy.
W diagnostyce różnicowej bólu głowy istotne są także objawy towarzyszące, które mogą ukierunkowywać wybór badań czy testów służących prawidłowemu rozpoznaniu problemu. Bólom głowy często towarzyszą:
Warto także obserwować u siebie symptomy pojawiające się zwykle przed napadem bólu głowy - to zdecydowanie ułatwi diagnostykę w kierunki migreny czy też klasterowych bólów głowy (to właśnie w tych przypadłościach obserwuje się tak zwaną aurę, czyli symptomy zapowiadające wystąpienie bólu).
Jednym z naturalnych sposobów na ból głowy jest aromaterapia. W momencie, w którym zaczynamy odczuwać ból głowy, można zadziałać na dwa sposoby:
Do aromaterapii stosowanej przy bólu głowy sprawdzą się olejki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wśród nich wyróżnić można olejek miętowy, geraniowy, bazyliowy, olejek lawendowy czy majerankowy. W bólu głowy o charakterze migrenowym poleca się stosowanie olejku imbirowego, natomiast jeśli nie odpowiada nam forma aromaterapii, wówczas możemy posiłkować się naparem z imbiru - wystarczy kilka plasterków świeżego korzenia imbiru zalać wrzątkiem i wypić (dla lepszych odczuć smakowych do naparu można dodać miód, syrop z agawy, syrop klonowy czy ksylitol).
Na napięciowy ból głowy czy też ból wywołany spięciem w ciele i sztywnością mięśni, mogą pomóc techniki relaksacyjne, których stosowanie prowadzi do „wyciszenia i uspokojenia” układu nerwowego. Wśród takich technik można wyróżnić:
Oczywiście ból głowy można próbować uśmierzyć także klasycznymi sposobami, takimi jak drzemka w cichym i ciemnym pomieszczeniu lub ciepła kąpiel (rozgrzanie ciała pomaga jednocześnie rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić przepływ krwi). Wielu pacjentów stosuje zimne okłady na czoło i skronie - czasem ta metoda może zadziałać, jednak należy z nią uważać, ponieważ bardzo chłodny okład przyłożony do skóry może spowodować skurcz naczyń krwionośnych i nasilić, a nie złagodzić ból. Niektórym osobom pomaga wypicie filiżanki kawy (i nic w tym dziwnego - kofeina jest składnikiem niektórych leków na ból głowy), a innym - spacer na świeżym powietrzu i dotlenienie organizmu. Dla pewności powinniśmy także nawodnić się i zjeść lekki posiłek - być może ból wynika właśnie ze zbliżającego się odwodnienia czy też głodu.
Jeśli żadne z domowych sposobów na ból głowy nie pomagają, a same dolegliwości utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, beztroskie spędzanie wolnego czasu czy nocny odpoczynek, wówczas można zdecydować się na sięgnięcie po leki na ból głowy - dostępne w aptece bez recepty. Są to przede wszystkim:
Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy także ASA (kwas acetylosalicylowy) - czyli popularna aspiryna. Często występuje ona jako jeden ze składników złożonych leków na ból głowy. Ogólnie rzecz biorąc, preparaty z „czystą” aspiryną stosowane są przewlekle u osób cierpiących z powodu chorób związanych z nadmierną krzepliwością krwi. ASA pomaga bowiem zmniejszyć zjawisko agregacji płytek krwi i minimalizować ryzyko powstawania złogów miażdżycowych. Niemniej, jej przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie znajduje swoje zastosowanie również w leczeniu bólu głowy. Należy tutaj zaznaczyć, że kwas acetylosalicylowy przeciwwskazany jest u dzieci. W innych przypadkach jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Epizody bólu głowy, który nie przechodzi zarówno po zastosowaniu domowych sposobów, jak i leków dostępnych w aptece bez recepty, zdecydowanie powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Dodatkowo objawami niepokojącymi będą objawy towarzyszące w postaci zaburzeń widzenia, czasowej ślepoty (jedno- lub obuocznej), a także zaburzenia równowagi, świadomości, omdlenia czy zawroty głowy prowadzące do niebezpiecznych sytuacji. Ogólnie każdy ból głowy przy którym nie działają zwykłe leki oraz wyciszenie, drzemka i inne, naturalne metody, będzie wymagał skonsultowania się z lekarzem - zwłaszcza, jeśli takie symptomy pojawiają się u dzieci, kobiet w ciąży, seniorów lub pacjentów z chorobami towarzyszącymi (szczególnie z chorobami układu krążenia i chorobami serca).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.