Recepta farmaceutyczna – czym jest? Kiedy można otrzymać receptę wystawioną przez farmaceutę?

Arykuł banner - Recepta farmaceutyczna – czym jest? Kiedy można otrzymać receptę wystawioną przez farmaceutę?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna jest szczególnym rodzajem recepty, który wystawia farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, w ramach podmiotu, w którym pracuje – apteki ogólnodostępnej. Kiedy może być wystawiona recepta farmaceutyczna? Taka recepta może być wystawiona w sytuacji, gdy choremu skończą się przyjmowane na co dzień leki niezbędne do utrzymania stabilnego stanu zdrowia pacjenta, kontynuowania terapii lub znajduje się w stanie nagłego zagrożenia życia. Wyłączone są z tego środki o działaniu psychotropowym oraz środku odurzające. W świetle ostatnich wydarzeń związanych z pandemią, od wiosny 2020 uprawnienia farmaceutów do wystawiania recept zostały rozszerzone. Zostały zrównane z tymi, które posiadają pielęgniarki i położne. Farmaceuci muszą jednak prowadzić specjalny rejestr wystawionych recept. Warto w tym miejscu wspomnieć, że farmaceuta ma prawo wypisać receptę, ale nie jest to jego obowiązek dlatego nie zawsze możemy otrzymać receptę farmaceutyczną.

Recepta farmaceutyczna jest pełnopłatna. Nawet jeśli pacjentowi przysługuje refundacja leku, gdy wystawia receptę lekarz, tak w przypadku recepty farmaceutycznej nie można skorzystać z dofinansowania i obowiązuje cena rynkowa. Wystawiana jest w formie elektronicznej. W przypadku braku dostępu do systemu informatycznego, może być przepisana tradycyjnie, w formie papierowej. Musi być zrealizowana w aptece, w której została wystawiona.

Recepta farmaceutyczna a recepta od farmaceuty

Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na dowolny produkt leczniczy o kategorii dostępności Rp, z pominięciem środków psychotropowych i odurzających w trakcie pracy farmaceuty w aptece ogólnodostępnej. Może być przepisana każdemu pacjentowi, przy użyciu systemu aptecznego maksymalnie na 180 dni stosowania według podanego na recepcie dawkowania (e-recepta), natomiast dla recepty papierowej – na 120 dni. Ewidencję recept farmaceutycznych prowadzi apteka, w jakiej jest ona wystawiona. Za jej poprawność odpowiada kierownik apteki. Przyczyna wydania leku z recepty farmaceutycznej musi być na niej umieszczona.

Recepta od farmaceuty wystawiana jest sobie lub rodzinie (pro auctore/ pro familiae) w zakresie wskazanym w ustawie o Prawie Farmaceutycznym poprzez system gabinet.gov.pl. Może być wystawiona na taką samą ilośc opakowań jak recepta farmaceutyczna, na taki sam zakres leków. Ewidencję recept prowadzi farmaceuta i odpowiada za jej prawidłowość. Przyczyna wystawienia nie musi być umieszczona na recepcie, jedynie wpisana w dokumentacji farmaceuty.

Na jaką ilość leku może być wystawiona recepta farmaceutyczna?

Farmaceuta może wystawić receptę elektroniczną na 180 dni kuracji, według dawkowania ustalonego przez lekarza, receptę papierową na 120 dni kuracji, na środki antykoncepcyjne na 60 dni w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Farmaceuta nie może wystawić recepty na lek robiony, wyrób medyczny lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Jakie informacje powinna zawierać recepta farmaceutyczna?

Na recepcie farmaceutycznej powinny się znaleźć informacje takie jak:

  • dane pacjenta – imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel
  • data wystawienia recepty
  • numer kolejny wpisu
  • dane podmiotu, w którym wystawiono receptę
  • dane farmaceuty wystawiającego receptę
  • przyczyna wystawienia recepty
  • dane przepisanego produktu leczniczego

Co to jest recepta pro familiae od farmaceuty?

Recepta pro familiae, czyli „dla rodziny” może byś wystawiona dla osób najbliższych: własnych dzieci, małżonka, rodziców, dziadków, pozostałych krewnych w linii prostej, do osoby pozostającej we wspólnym pożyciu (partner życiowy, z którym osoba wystawiająca receptę mieszka, ale nie jest w formalnym związku małżeńskim). W linii bocznej pokrewieństwa, recepta może być wystawiona do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby przepisującej. Znaleźć się na niej mogą tylko produkty lecznicze o dostępności Rp z wyłączeniem substancji odurzających i psychotropowych. Wykupić ją można w dowolnej aptece.

Recepta od farmaceuty pro auctore i pro familiae

Farmaceuta, przepisując takie rodzaje recept, musi umieścić w nich następujące informacje: numer PESEL pacjenta, a w razie braku numer, rodzaj i serię dokumentu tożsamości, datę wystawienia recepty, rozpoznanie choroby, dane produktu leczniczego (postać, dawkę, ilość, sposób dawkowania). Recepta „pro auctore” oraz „ pro familiae” może zostać wystawiona na leki refundowane.

Przypisy:

  1. Ustawa Prawo Farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. 2001 Nr 126 poz. 1381 z późn. zm.).
  2. U. z 2020 r. poz. 567, ze zm.
  3. U. z 2020 r. poz. 944., dalej: ufp.
  4. U. z 2020 r. poz. 702, ze zm.
  5. D U. z 2018 r. poz. 745, ze zm.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml