Blizna po cesarce – jak usunąć? Jak zmniejszyć widoczność blizn po CC?

Arykuł banner - Blizna po cesarce – jak usunąć? Jak zmniejszyć widoczność blizn po CC?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Przyjście dziecka na świat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu wielu kobiet. W wyjątkowych sytuacjach, poród nie może przebiegać w sposób naturalny i wskazane jest wykonanie cesarskiego cięcia. O bliznę po operacji należy dbać o samego początku, by była jak najmniej widoczna i elastyczna. Jak pielęgnować bliznę po cesarce aby zmniejszyć jej widoczność?

Jak wygląda blizna po cesarce(CC)?

Wielkość blizny po cesarskim cięciu uzależniona jest od masy ciała noworodka oraz jego ułożenia w brzuchu. Zazwyczaj nie przekracza ona 15 cm długości i 3 mm szerokości. Cięcie wykonywane jest poprzecznie, nad spojeniem łonowym. Dobrze wykonany zabieg umożliwia ukrycie blizny pod bielizną. Szycie może być wykonane przy użyciu klasycznych lub rozpuszczalnych szwów. Największą rolę w tym, jak wyglądać będzie blizna, mają umiejętności i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg.

Naturalnie, w pierwszych dniach po porodzie blizna jest czerwono-różowa. W miarę upływu czasu, blednie i staje się mniej widoczna. Prawidłowo gojąca się blizna nie ulega pogrubieniu. Zdarza się jednak, że dochodzi do pojawienia się bliznowca, czyli przerostu blizny. Wygląda to mało estetycznie, a także może powodować ból i dyskomfort. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się bliznowca, należy odpowiednio pielęgnować bliznę z zastosowaniem preparatów wspomagających procesy regeneracji i działających przeciwzapalnie.


 

Pielęgnacja świeżej blizny po cesarskim cięciu

Jak pielęgnować świeżą bliznę po cesarce? Bezpośrednio po cesarskim cięciu, rana będzie przykryta opatrunkiem. Nie należy go moczyć wodą, a jeśli przypadkowo to nastąpi – szybko wymienić. Opatrunek zdejmuje się po 2-3 dniach. Dobrze jest zapewnić ranie dostęp powietrza, aby zapewnić lepsze warunki do procesu gojenia. Do momentu zagojenia się, 2-3 razy dziennie należy ranę oczyszczać i osuszać aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia. Bielizna powinna być dopasowana tak, aby nie uciskała i nie podrażniała rany.

Nie wolno wysilać się, podnosić dziecka, schylać się nad łóżeczkiem, podnosić ciężkich przedmiotów, aby nie dopuścić do rozejścia się blizny i narośnięcia krwiaka. Zamiast gorącej kąpieli lepiej brać letni prysznic. Ranę należy przemywać wodą z mydłem i następnie osuszać czystym ręcznikiem. Należy bardzo dbać o utrzymanie tego miejsca w czystości.

Mobilizacja uformowanej blizny

Aby blizna po CC odpowiednio się goiła, na około 4 tygodnie po zabiegu (gdy już odpadną strupki) należy rozpocząć jej mobilizację. Jest to rodzaj masażu i ćwiczenia z blizną, które ma na celu zwiększenie jej ruchomości i elastyczności. Wykonuje się ruchy okrężne oraz przesuwanie blizny na boki, z dołu do góry i z górny na dół, w delikatny sposób, bez bólu. Najlepiej udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która zademonstruje odpowiednie wykonanie ćwiczeń, wykona początkowe zabiegi oraz rozpisze plan mobilizacji blizny.

Objawy alarmowe – gdy z raną jest coś nie tak

Kiedy kolor blizny nie blednie, pojawia się silny ból i obrzęk – mogą to być objawy zakażenia rany! Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku braku wykonywania ćwiczeń na mobilizację blizny mogą pojawić się zrosty pod powierzchnią skóry, przyczyniające się do stanów zapalnych. Kolejnym niepokojącym objawem są symptomy rozejścia się blizny: bóle podbrzusza, krwawienia między miesiączkami, ból podczas oddawania moczu, trudności z zajściem w kolejną ciążę.

Preparaty do zadań specjalnych – pielęgnacja uformowanej blizny

Jakie kosmetyki i preparaty stosować na blizny po cesarce? Kiedy rana się zagoi, a strupki odpadną, można rozpocząć pielęgnację blizny z zastosowaniem specjalnych preparatów. W celu zmniejszenia, wygładzenia, uelastycznienia i rozjaśnienia blizny warto rozpocząć od stosowania specjalnych silikonowych plastrów na blizny, specjalnie przeznaczonych do blizn po cesarskim cięciu. Są one wygodne w stosowaniu, cienkie i zawierają półprzepuszczalną membranę, umożliwiającą skórze oddychanie. Plastry zmienia się co kilka dni (3-5), jednak najlepsze rezultaty otrzymuje się przy wymianie co 24 godziny. Długość ich stosowania jest zależna od wielu czynników, jednak przy świeżych bliznach jest to minimum 3 miesiące.

W aptekach dostępne są również specjalistyczne olejki na blizny i rozstępy. Pomagają one zachować odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. W poniższej tabeli przedstawiono właściwości niektórych olejów roślinnych.

Tabela 1. Wpływ na skórę wybranych olejków roślinnych.

Działanie na skórę

Surowiec

Ujednolicenie kolorytu skóry

Olejek z soi, olej z nasion krokosza barwierskiego, bisabolol

Przeciwzapalne i łagodzące

Olejek z krokosza barwierskiego, olejek z pestek granatu, olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek nagietkowy, olejek Patchouli, bisabolol

Poprawienie wyglądu blizn i rozstępów

Olejek z nasion krokosza barwierskiego, olejek z pestek granatu, olejek z owoców dzikiej róży

Regeneracja

Olejek z soi, olejek Jojoba, olejek z nasion Chia, olejek z owoców dzikiej róży, olejek z kiełków pszenicy

Nawilżanie

Olejek z nasion słonecznika, Olejek z Incha Inchi

Wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego

Olejek z soi, olejek z nasion słonecznika, olejek z nasion Chia, olejek Incha Inchi, olejek Patchouli, olejek jojoba

 

Przypisy

  1. Bordoni, Bruno Davide; Zanier, Emiliano. Terapia manualna. Blizny. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020
  2. Kosmetologia t. 1. Red. Kołodziejczak, Anna . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł