Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Nowy tatuaż - zwłaszcza ten wykonany kolorowym tuszem - zawsze prezentuje się świetnie: linie są wyraźne i równe, kontury utrzymują wypełnienie w ryzach, a barwy wydają się żywe i jaskrawe. W miarę upływu czasu tatuaż poprawnie „osadza się” w skórze, kolory nieco blakną, a linie i kontury stają się grubsze i bardziej rozmyte. To całkowicie normalny proces, którego nie należy się obawiać. Aby jednak rysunek na skórze wyglądał przez wiele lat nienagannie, należy szczególnie dbać o kwestię gojenia tatuażu - zwłaszcza do kilku tygodni po jego wykonaniu. Pracownicy studia powinni poinformować klienta o najważniejszych zasadach odpowiedniej pielęgnacji, natomiast wdrożenie tych zasad spoczywa już na osobie tatuowanej. Jakie to zasady? W jaki sposób dbać o tatuaż, by dobrze się wygoił, a po zagojeniu prezentował się świetnie przez wiele lat? Czego nie robić w trakcie gojenia i jakie preparaty do smarowania skóry wybierać do codziennej pielęgnacji? Sprawdź najważniejsze informacje o etapach gojenia tatuażu, o warunkach jego ekspozycji na słońce i innych aspektach mających wpływ na wygląd tatuażu!
W teorii tatuaż można wykonać tak naprawdę o każdej porze roku, niemalże na każdym rodzaju skóry. W praktyce istnieją jednak pewne zalecenia, których warto trzymać się, by zarówno zminimalizować ryzyko nieprawidłowego gojenia się wzoru, jak i ułatwić pracę tatuatorowi bądź tatuatorce.
Przede wszystkim najlepiej będzie wykonać tatuaż jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Ograniczamy wówczas ekspozycję świeżo zrobionego tatuażu na promieniowanie słoneczne, które ma niestety bardzo negatywny wpływ na rysunek na skórze. Oprócz tego wzory wykonuje się na ciele nieopalonym - przed zabiegiem wykluczone jest więc zarówno korzystanie z naturalnych kąpieli słonecznych, jak i z solarium. Wynika to z wielu czynników, a w tym z narażenia skóry na bardziej intensywne niż zazwyczaj łuszczenie, a także na zwiększone ryzyko podrażnienia. Dodatkowo zabezpieczony folią czy second skinem (rodzajem opatrunku określanym jako "druga skóra", o którym piszemy poniżej) jest łatwiejszy do „schowania” pod ubraniem.
Drugi, niezwykle ważny aspekt to przygotowanie skóry do tatuażu. Co prawda wzór można wykonać na skórze przesuszonej, podrażnionej czy z innymi problemami, jednak wówczas wynik pracy może być nieprzewidywalny i mijać się z oczekiwaniami klienta. Na kilka tygodni przez wykonaniem tatuażu warto więc przyłożyć się do codziennego, sumiennego nawilżania przy pomocy mleczek, balsamów czy maseł. Dodatkowo na 2-3 dni przed samą sesją można wykonać peeling, który pomoże wygładzić skórę i pozbyć się martwych komórek naskórka. Na tak przygotowanym „płótnie” tatuator jest w stanie wykonać precyzyjny rysunek, który nie będzie wymagał poprawek. Co istotne, różne choroby dermatologiczne w aktywnej fazie, dające objawy w obrębie pola, w którym tatuaż miałby być wykonywany (zaczerwienienia, trądzik, łuszczenie się) uniemożliwiają tatuowanie. Przed sesją konieczne będzie więc wyleczenie skóry.
Niektórzy tatuatorzy proszą również swoich klientów o ogolenie tatuowanego miejsca przed sesją, a inni robią to już w salonie - dlatego o tę kwestię warto zapytać wybranego przez nas artystę (zwłaszcza, jeśli jest to nasz pierwszy tatuaż w danym studiu). Dodatkowo należy poinformować tatuatora o swoich alergiach, a w przypadku tworzenia kolejnego wzoru - o procesie gojenia poprzednich, by specjalista mógł ewentualnie doradzić klientowi, jakich błędów nie popełniać przy dbaniu o świeży tatuaż.
Proces gojenia się tatuażu można podzielić na kilka etapów:
Zanim skóra w obrębie tatuażu zacznie przypominać tę na całym ciele, minie kilka tygodni. Zaobserwujesz również wtedy delikatne blednięcie kolorów oraz pogrubienie się konturów. Tak, jak zostało to wspomniane we wstępie, jest to całkowicie normalny proces i nie świadczy o błędach popełnionych przez tatuatora. Mając to na uwadze, warto wybierać wzory o konturach nieco cieńszych niż te oczekiwane.
Kolejną istotną kwestią w kontekście gojenia się tatuażu, jest jego zabezpieczanie przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Jeszcze w studiu tatuażu, po zakończeniu zabiegu, artysta na umyty i zdezynfekowany wzór nałoży folię spożywczą lub opatrunek second skin. Czym się różnią?
Przy folii spożywczej problem może stanowić samo mocowanie opatrunku, a przy second skinie - jego nieestetyczny wygląd (pod oddychającą folią zbiera się tusz i osocze, a czasem także krew) oraz odklejanie (ważne, by odbyło się to pod prysznicem - wówczas foliowy opatrunek odklei się od skóry nie pozostawiając podrażnień).
Tak, jak zostało wspomniane powyżej, po zdjęciu pierwszego opatrunku oraz przemyciu tatuażu i jego osuszeniu, należy zabezpieczyć nowy wzór warstwą produktu ochronnego. Czym więc pielęgnować tatuaż? Na rynku dostępne są takie formuły, jak:
Niezależnie od tego, jaki produkt do pielęgnacji tatuażu wybierzesz, należy pamiętać o jego aplikacji na czystą i osuszoną skórę - nigdy nie można „dokładać” kolejnych warstw produktu na nałożony wcześniej krem czy masło. Dodatkowo warstwa kosmetyku powinna być cieniutka - nakładanie grubej warstwy okluzyjnej z wykorzystaniem tłustej formuły może sprawić, że wzór będzie goił się wolniej i gorzej.
Oprócz ścisłego trzymania się instrukcji tatuatora lub tatuatorki co do dbania o świeżo wykonany wzór, warto również zadbać o pewne kwestie, które pomogą przyspieszyć proces gojenia w pierwszych dniach i tygodniach po wykonaniu wzoru. Mowa tu przede wszystkim o:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pielęgnacji tatuażu, procesu gojenia czy reakcji niepożądanych organizmu, należy zwrócić się do tatuatora, który wykonywał wzór. Jeśli jednak sytuacja jest naprawdę niepokojąca (u danej osoby utrzymuje się gorączką, rana nie chce się goić, krwawi i nie tworzą się na niej strupy), konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Po całkowitym wygojeniu rysunku należy dbać o skórę tak, jak zwykle, przy czym szczególną uwagę warto zwrócić na ochronę przeciwsłoneczną.
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej - promieniowanie UV nie jest najlepszym "przyjacielem" zarówno świeżego, jak i starszego tatuażu. Intensywna ekspozycja na słońce i ogólnie rzecz biorąc - opalanie (sztuczne czy naturalne) przyczyniają się do powstawania przebarwień, przyspieszenia procesów starzenia się skóry, do blaknięcia tatuażu i - w miarę upływu czasu - do rozmywania się konturów rysunku.
Aby zatrzymać działanie promieni słonecznych i łagodzić ich wpływ na skórę, należy stosować kremy z wysokim faktorem UV - najlepiej SPF50+. Dotyczy to oczywiście zarówno świeżych wzorów, jak i tych starszych. Niektóre kosmetyki do pielęgnacji tatuażu zawierają w sobie filtry, natomiast najlepszym wyborem jest stosowanie filtrów dedykowanych po prostu ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.