Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Metylofenidat (chlorowodorek metylofenidatu) jest substancją czynną leków psychiatrycznych stosowanych w przebiegu ADHD, czyli w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (zarówno u dzieci z ADHD, jak i u dorosłych). Działa stymulująco na OUN (ośrodkowy układ nerwowy), co przekłada się na złagodzenie objawów wspomnianego zaburzenia neurorozwojowego. W ostatnim czasie o preparatach z zawartością chlorowodorku metylofenidatu mówi się coraz więcej, z uwagi na ich niską dostępność oraz braki w aptekach, a także ze względu na zwiększenie liczby stawianych diagnoz ADHD u osób dorosłych. Jak działa metylofenidat? W jaki sposób poprawnie go dawkować? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku i czy można się od niego uzależnić?
Konkretny mechanizm działania metylofenidatu do dziś pozostaje nieznany. Z uwagi na jego właściwości spowalniające wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy podejrzewa się, że zwiększa ilość tych neuroprzekaźników, co pozytywnie wpływa na samopoczucie, motywację do działania oraz skupienie osób z ADHD, u których ilość noradrenaliny i dopaminy jest zaburzona. Chlorowodorek metylofenidatu działa - tak jak zostało to już wspomniane - łagodnie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i w odpowiednich dawkach, nie powoduje znacznego pobudzenia psychoruchowego czy uczucia euforii.
Pożądane efekty działania metylofenidatu u pacjentów (zarówno dorosłych, jak i dzieci) ze zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej obejmują:
Warto tutaj dodać, że metylofenidat w większym stopniu działa na psychiczne trudności związane z ADHD - a więc na motywację, funkcje wykonawcze, zdolność do skupienia uwagi (dlatego jego pozytywne działanie obserwuje się u pacjentów głównie w zakresie postępów w szkole czy w pracy). W mniejszym stopniu natomiast wpływa na ograniczenie nadpobudliwości ruchowej.
Na polskim rynku dostępne są preparaty zawierające metylofenidat o różnym mechanizmie uwalniania:
O tym, jakie dawkowanie i jaką postać leku będzie przyjmował pacjent, decyduje lekarz (dotyczy to także ewentualnej modyfikacji dawek dobowych lub zmiany sposobu leczenia). Obecnie w Polsce (stan na maj 2024 roku) metylofenidat jest refundowany u pacjentów do 18 roku życia. Dorośli z ADHD muszą więc zapłacić pełną cenę.
Z uwagi na to, że metylofenidat wpływa ogólnie na ośrodkowy układ nerwowy (który kieruje wieloma procesami i funkcjami organizmu), ma on również przeciwwskazania. Do najważniejszych zalicza się:
Oczywiście wśród przeciwwskazań wyróżnia się także brak reakcji lub występowanie reakcji niepożądanych na lek w przeszłości oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Interakcje leków z metylofenidatem obejmują przede wszystkim:
Przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia pacjenta preparatami z chlorowodorkiem metylofenidatu, specjalista będzie z pewnością weryfikował dotychczasowe terapie farmakologiczne pacjenta pod kątem interakcji. Oprócz tego może również skierować daną osobę na badania serca (zazwyczaj EKG) oraz zalecić jej monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi.
Metylofenidatu absolutnie nie należy łączyć z alkoholem. Może on bowiem spowodować intensyfikację skutków ubocznych oraz wystąpienie działań niepożądanych (które przy normalnym stosowaniu w ogóle by nie wystąpiły), a także zmieniać farmakokinetykę (czyli czas i sposób uwalniania leku), co dotyczy zwłaszcza postaci o zmodyfikowanym, opóźnionym czy kontrolowanym uwalnianiu.
Wśród działań niepożądanych i skutków ubocznych obserwowanych jako następstwo przyjmowania preparatów z metylofenidatem zalicza się:
Metylofenidat może powodować zawroty głowy, zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia. Jeśli takie objawy pojawią się u osoby dorosłej, należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn i wykonywania innych czynności, w trakcie których wymienione powyżej objawy mogłyby narazić na uszczerbek na zdrowiu czy życiu samego pacjenta, jak i jego otoczenie.
Przedawkowanie metylofenidatu jest możliwe, przy czym należy zaznaczyć, że przy długotrwałym stosowaniu leku wzrasta tolerancja organizmu na substancję czynną, w związku z czym objawy przedawkowania mogą pojawić się tak naprawdę po przyjęciu różnych dawek preparatów z chlorowodorkiem metylofenidatu. Objawy przedawkowania wiążą się przede wszystkim ze zwiększoną aktywnością ośrodkowego układu nerwowego. Można wśród nich wyróżnić wymioty, znaczne pobudzenie, drżenia mięśniowe, drgawki, splątanie, uczucie euforii, różnego rodzaju omamy, uderzenia gorąca, obfite pocenie się, wysoką gorączkę, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i inne.
Więcej informacji o farmakoterapii stosowanej w przebiegu ADHD znajduje się w artykule: ADHD u dorosłych (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) - jak wyglądają objawy, jak przebiega proces diagnozy, leczenie i terapia?.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.