Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Smog jest jednym z niezwykle poważnych problemów środowiskowych, stanowiący czynnik rozwoju wielu chorób - w tym dotyczących układu oddechowego, ale również układu krążenia. W naszym kraju, głównie z uwagi na niedostateczną liczbę rozwiązań z zakresu ekologicznej energetyki i ciepłownictwa, a także ze względu na klimat czy ukształtowanie terenu, smog pojawia się w okresie zimowym niezwykle często - jest wówczas zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas, a szczególnie dla pacjentów cierpiących z powodu schorzeń wspomnianego już układu oddechowego oraz układu krążenia. Na szczęście istnieją sposoby na smog, które pozwalają ograniczyć jego oddziaływanie na zdrowie i samopoczucie. Jakie to sposoby? Jak powstaje smog i czym się charakteryzuje? Kto powinien szczególnie uważać na ekspozycję na pyły zawieszone w powietrzu? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym niebezpiecznym zjawisku!
Aby wyjaśnić, jak powstaje i czym jest smog, warto na początek rozgraniczyć dwa typy tego zjawiska - jedno z nich ma charakter fotochemiczny i bywa określane mianem smogu Los Angeles (bo to właśnie najczęściej w tym mieście jest obserwowany). Smog fotochemiczny pojawia się głównie latem (nierzadko również w wielkich miastach w Polsce) i składa się głównie z gazów, takich jak tlenki azotu, węgla czy węglowodorów. Jest on wynikiem reakcji zachodzących pomiędzy spalinami wydzielanymi przez pojazdy oraz innymi zanieczyszczeniami, a intensywnym promieniowaniem słonecznym. Efektem smogu typu Los Angeles jest zauważalna, brunatna mgła wytwarzająca się nad miastami.
Z kolei smog pojawiający się zimą (określany również mianem smogu londyńskiego), to zjawisko powodowane i nasilane przez szereg różnych czynników. Jego głównym powodem jest sposób ogrzewania domów i budynków za pomocą kotłów i innych systemów, generujących do atmosfery zanieczyszczenia w postaci gazów i pyłów. Do zwiększenia natężenia smogu przyczynia się niska temperatura, duża wilgotność powietrza oraz ukształtowanie terenu. Smog typu londyńskiego składa się przede wszystkim ze szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak tlenki azotu, węgla oraz siarki, a także z sadzy oraz pyłów: PM 1, PM 2,5 i PM 10. Oznaczenia te definiują w jednostce mikrometrów średnicę ziarenek pyłu zawieszonych w powietrzu.
Wpływ smogu na zdrowie może mieć konsekwencje krótko- i długofalowe, choć zwykle u pacjentów zamieszkujących tereny, na których smog utrzymuje się długo i jest bardzo intensywny, doraźne jego skutki mogą przekształcać się w skutki długofalowe oraz choroby. Do krótkofalowych następstw tego zjawiska zalicza się przede wszystkim zagęszczenie śluzu zalegającego w drogach oddechowych, katar, zmniejszenie odporności i cięższy oraz dłuższy przebieg infekcji „sezonowych” (grypa, przeziębienie), a także wywoływanie ataków astmy czy objawów alergii oddechowych.
Poważne, długofalowe konsekwencje intensywnej ekspozycji na smog dotyczą przede wszystkim:
Oczywiście wymienione powyżej konsekwencje nie są jedynymi zagrożeniami zdrowotnymi, jakie wynikają z ekspozycji na smog. Naukowcy wciąż badają wpływ tego zjawiska na płodność u ludzi, pojawienie się problemów psychicznych, słabszy rozwój (intelektualny i fizyczny) u dzieci, a także na choroby układu nerwowego.
Metody na to, jak uniknąć smogu, są różne - dla ochrony zdrowia swojego oraz swojej rodziny lub bliskich warto łączyć ich stosowanie i przestrzegać najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Wśród nich należy wyróżnić:
Oczywiście należy zaznaczyć, że smog - podczas wietrzenia pomieszczeń - dostaje się również do wnętrz domów i mieszkań. Z tego względu warto pomysleć o zaopatrzeniu się w oczyszczacz powietrza, który neutralizuje szkodliwe czynniki z uwagi na filtry cząstek oraz filtry węglowe (obecne w urządzeniu w zależności od modelu).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.