Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). Od dziesięcioleci stosowany był nie tylko w kosmetyce, ale także na zaparcia jako doustny środek przeczyszczający. Jego działanie przeczyszczające wynika z podrażnienia błony śluzowej jelit i żołądka, co powoduje przyspieszenie perystaltyki jelit.
Obecnie olej z nasion rącznika pospolitego w głównej mierze znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. W skład oleju rycynowego wchodzą głównie kwasy tłuszczowe i obojętne lipidy (trójglicerydy). Inne mniejsze biologicznie aktywne związki to: karotenoidy, związki fenolowe pochodzenia roślinnego (głównie flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki), fosfolipidy, związki fitochemiczne, fitosterole, tokoferole i tokotrienole. Wśród kwasów tłuszczowych oleju rycynowego dominują glicerydy kwasu rycynolowego, ale zawiera także kwas linolowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Olej rycynowy ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W kosmetykach stosowany jest jako substancja odżywiająca skórę, zmiękczająca i regulująca lepkość produktu. Sprzyja regeneracji skóry i łagodzi podrażnienia. Jest znany ze swoich właściwości wzmacniających włosy, brwi i rzęsy, ograniczając ich wypadanie. Na etykiecie w składzie kosmetyków występować może pod nazwami: Oleum Ricini lub Castor Oil. Można także spotkać jego inne formy np. oksyetylowana (PEG-2 castor oil), uwodorniona (hydrogenated castor oil) lub acetylowana (acetylated castor oil).
Określenia olej i olejek rycynowy często są stosowane zamiennie. Kupując czystą postać produktu warto wiedzieć, że nazwa "olej rycynowy" oznacza, że stanowi on 100% produktu, natomiast "olejek" może zawierać domieszki innych rodzajów olejów jak np. migdałowy czy kokosowy.
Olej rycynowy może być stosowany jako element pielęgnacji paznokci, skóry, włosów, brwi i rzęs:
Skuteczność stosowania okładów z oleju rycynowego nie ma żadnego potwierdzenia naukowego. Część osób stosuje je w celu poprawy jakości skóry lub zmniejszenia bólu stawów. Nie ma jednak badań potwierdzających te teorie.
Olej rycynowy od dawna stosowany jest jako kosmetyk wzmacniający cebulki włosów. Dzięki jego gęstej konsystencji z powodzeniem może być stosowany także do rzęs oraz brwi. Najłatwiej nałożyć go używając szczoteczki do tuszu do rzęs. W sprzedaży są specjalne jednorazowe szczoteczki, które często makijażystki używają, aby w higieniczny sposób nałożyć klientce tusz. Taką czystą szczoteczkę można zanurzyć w czystym oleju, usunąć nadmiar produktu, po czym przeczesać brwi oraz rzęsy. Należy uważać, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości oleju, by nie spłynął do oczu. W razie gdy dostał się do oka należy je przepłukać solą fizjologiczną lub wodą.
Olej rycynowy wykazuje korzystne działanie na skórę. Z tego powodu często w różnych formach stosowany jest na skórę twarzy. Używany jest jako dodatek do innych olejów w mieszankach do oczyszczania skóry olejami. Jest do pierwszy krok z dwuetapowego oczyszczania skóry twarzy. Jego dodatek procentowy powinno się dobrać w zależności od rodzaju cery: sucha - 10%, normalna i mieszana - 20%, tłusta - 30%. Można go mieszać z różnymi innymi olejami np. z pestek winogron, słodkich migdałów czy arganowym. Po oczyszczaniu olejami należy umyć twarz klasycznie - żelem i wodą. Olej rycynowy polecany jest także ze względu na przyspieszenie gojenia się ran do nakładania punktowo na zmiany trądzikowe. Ze względu na zawarte w nim składniki aktywne, może się świetnie sprawdzić jako dodatek do serum lub kremów.
Właściwości pielęgnacyjne oleju rycynowego wykorzystywane są także w kosmetykach do włosów: szamponach, mydłach, maskach, odżywkach i wcierkach. Olej rycynowy stosowany jest jako dodatek do mieszanek olejów do olejowania włosów i skóry głowy. Kilka kropli oleju rycynowego dodaje się do oleju bazowego, dobranego pod kątem porowatości włosów. Następnie mieszankę rozprowadza się na całej długości włosów i/lub skórze głowy, po czym nałożyć foliowy czepek i odczekać przynajmniej 30 minut, ale nie dłużej jak 3 godziny. Warto wykonać także 5-minutowy masaż skóry głowy. Po zabiegu należy umyć włosy. Aby dobrze zmyć olej z włosów, przed nałożeniem szamponu pomocne jest zemulgowanie go odżywką. Olejowanie można wykonywać na sucho lub na mokro, 1-2 razy w tygodniu. Najczęściej zaleca się, aby włosy zwilżyć przed nałożeniem oleju. Jak olej rycynowy działa na włosy? Efekty, jakich można się spodziewać dodając olej rycynowy do pielęgnacji włosów to zmniejszenie rozdwajania, łamliwości i wypadania, przyspieszenie wzrostu. Stosowanie oleju rycynowego na włosy zwiększa ich blask. Olej rycynowy łagodzi podrażnienia skóry głowy oraz reguluje wydzielanie sebum, co docenią osoby z przetłuszczającymi się włosami. Może także pomóc w walce z łupieżem. Należy pamiętać, że olej rycynowy powinien być jedynie dodatkiem do innych olejów, ponieważ jest bardzo gęsty i ciężko go zmyć.
Jak każdy składnik, olej rycynowy może powodować działania niepożądane. Przeciwwskazaniem do stosowania jest pojawienie się wysypki lub zaczerwienienia po nałożeniu oleju. Olej rycynowy może przyciemniać włosy, dlatego blondynki powinny monitorować czy zauważalne są zmiany koloru.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.