Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób okulistycznych. Może mieć podłoże bakteryjne, alergiczne, wirusowe. Objawy zapalenia spojówek to między innymi łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd, przekrwienie. Jak rozpoznać zapalenie spojówek i jak wygląda jego leczenie?
Zapalenie spojówek jest niezmiernie dokuczliwe dla pacjenta. Powoduje łzawienie, zaczerwienienie oka, świąd, a czasami liczne objawy dodatkowe. W zależności od przyczyny, wyróżniamy zapalenie alergiczne, bakteryjne oraz wirusowe.
Stan zapalny spojówek wywołany wirusami występuje bardzo często. Czynnikiem etiologicznym są adenowirusy, które bardzo łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka. Powszechnie nazywane jest epidemicznym zapaleniem spojówek. W ramach profilaktyki zakażeń zalecane jest zachowanie należytej higieny, częste mycie rąk, stosowanie osobnych ręczników i przyborów toaletowych. Wirusowe zapalenie spojówek w rzadszych przypadkach może być również spowodowane wirusem świnki, ospy, grypy, różyczki, Newcastle oraz ludzkim papillomawirusem.
W przebiegu zapalenia wirusowego przyuszne węzły chłonne są powiększone, obserwuje się grudki w spojówce powiekowej. Wydzielina ze spojówek jest niewielka, co jest jednym z czynników odróżniających od zapalenia bakteryjnego. Pacjent nie ma uczucia sklejenia powiek po przebudzeniu. Oko jest zaczerwienione, silnie łzawi i swędzi. Obserwuje się zwężenie szpary powiekowej, światłowstręt i niewielką wydzielinę śluzową. Zwykle, początkowo objawy dotyczą jednego oka, ale szybko zakażenie rozprzestrzenia się na drugie. Zapalenie może współistnieć z gorączką i infekcją górnych dróg oddechowych.
W większości przypadków stosuje się leczenie objawowe - okłady, krople do oczu, sztuczne łzy. W przypadku wytworzenia błon rzekomych, lekarz usuwa je mechanicznie. Jeśli wystąpią zmiany w rogówce, włącza się do leczenia krople zawierające steroidy np. prednizolon, fluorometolon.
Alergiczne zapalenie spojówek powstaje w wyniku reakcji alergicznej na alergeny wziewne - pyłki traw, roztocza, spory pleśni. Może być dolegliwością sezonową lub całoroczną. Objawy mają nagły początek i ostry przebieg. Obserwuje się:
Symptomy schorzenia mogą czasami przypominać zespół suchego oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wybierać specjalne produkty przeznaczone dla alergików. Dotyczy to również kropli do oczu, które nie powinny zawierać chlorku benzalkoniowego i drażniących konserwantów.
Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia spojówek o podłożu alergicznym - sezonowe, całoroczne, ostre, wiosenne, atopowe zapalenie spojówek i rogówki oraz kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek.
jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek? W leczeniu farmakologicznych stosuje się krople do oczu z substancjami o działaniu przeciwhistaminowym i obkurczającym naczynia krwionośne oraz doustne leki przeciwhistaminowe. Terapię może uzupełniać stosowanie naturalnych substancji roślinnych:
Bakteryjne zapalenie spojówek stanowi zaledwie 5% wszystkich zapaleń spojówek. Do najczęstszych czynników etiologicznych zalicza się Staphylococcus aureus (grokowiec złocisty), Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes (paciorkoweic beta-hemolizujący), Staphylococcus epidermidis. Ze względu na przebieg kliniczny, bakteryjne zapalenia spojówek może mieć początek:
Wyróżnia się dodatkowo zapalenie spojówek wywołane chlamydiami. Czynnikiem etiologicznym jest Chlamydia trachomatis (jaglica) oraz Chlamydia oculogenitatis, wywołująca zapalenie wtrętowe spojówek.
Objawy występujące w przebiegu zapalenia to pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu, obecność wydzieliny oraz szczypanie powiek. Po przebudzeniu występuje uczucie sklejenia powiek. W badaniu przedmiotowym, okulista stwierdza obecność ropnej wydzieliny, obrzęk spojówek i powierzchniowe zadrażnienie spojówek. Powiększenie węzłów chłonnych przyusznych nie jest obecne. Czasami występuje obrzęk powiek.
W przypadku wtrętowego zapalenia spojówek początkowo silny obrzęk spojówki powiekowej i załamka powoduje rzekome opadnięcie powieki, szkliste grudki umiejscowione głównie na spojówce powieki dolnej, powiększenie przyusznych węzłów chłonnych. Przebieg zapalenia ma charakter przewlekły. Do zakażenia bakterią dochodzi drogą płciową lub przez zakażoną wodę w basenach kąpielowych. W leczeniu stosuje się miejscowo np. aminoglikozydy lub erytromycynę, a ogólnie tetracykliny, doksycyklinę lub erytromycynę. Leki przyjmuje nie tylko pacjent, ale także jego partner seksualny.
W zależności od czynnika etiologicznego, leczenie może być miejscowe oraz ogólne. U większości pacjentów miejscowo podaje się antybiotyki lub chemioterapeutyki np. neomycyna, ciprofloksacyna, chloramfenikol, gentamycyna. W przypadku zakażenia Haemophilus influenzae, ze względu na częste powiązanie z zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem płuc i opon mózgowych, stosuje się doustnie amoksycylinę z kwasem klawulenowym.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.