Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Mniszek lekarski, nazywany przez wielu mleczem lub dmuchawcem, jest rośliną powszechnie uznawaną za chwast, jednak znajduje ona zastosowanie w ziołolecznictwie. Ze względu na zawarte w mniszku związki bioaktywne, korzystnie wpływa na trawienie, między innymi poprzez wspomaganie wątroby i zwiększenie wydzielana soku żołądkowego. Jakie właściwości ma mniszek lekarski i jak go stosować?
W ostatnich dekadach, zainteresowanie rolą żywienia w utrzymaniu zdrowia systematycznie wzrasta. Coraz większą popularnością cieszą się terapie z zakresu medycyny alternatywnej, bazujące na składnikach pochodzenia naturalnego, w tym ekstraktach roślinnych. Mniszek lekarski, już od wieków był stosowany w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej czy arabskiej. Współcześnie, główne zastosowanie znajduje w stymulowaniu procesów trawienia.
Mniszek lekarski jest byliną z rodziny Astrowatych, która powszechnie występuje w strefie klimatu umiarkowanego Europy, Azji i Ameryki Północnej. Przez wiele osób nazywana jest mleczem polnym. W rolnictwie traktowana jest jako chwast, bardzo łatwo rozsiewany przez wiatr. W fitoterapii z mniszka lekarskiego stosowany jest jego korzeń (łac. Radix Taraxaci), ziele ( łac. Herba Taraxaci), liść (łac. Folium Taraxaci) oraz kwiatostan (łac. Anthodium Flos Taraxaci). Najczęściej wykorzystywany w lecznictwie jest korzeń mniszka lekarskiego. Zawiera on gorzkie związki seskwiterpenowe, triterpeny, fitosterole, inulinę, fenolokwasy oraz sole potasu. Liść mniszka, poza związkami triterpenowymi jest bogaty we flawonoidy, fenolowkasy, karotenoidy, pochodne apigenin i luteoliny oraz zawiązki magnezu, potasu i krzemu.
Na co pomaga mniszek lekarski? Wyciąg z korzenia mniszka lub korzenia wraz z zielem pobudza wytwarzanie żółci w wyniku bezpośredniego pobudzenia czynności wątroby. Wpływa również żółciopędnie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, co przekłada się na mniejszy opór w drogach żółciowych. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i stymuluje diurezę (działanie moczopędne). Dzięki zawartości związków fenolowych pochodzenia roślinnego ma właściwości antyoksydacyjne. Stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także regulująco na skórę, dlatego ekstrakt z mniszka stosowany jest również w kosmetyce. Ponadto, badania naukowe sugerują jego aktywność probiotyczną (dzięki zawartości inuliny) oraz poprawiającą profil lipidowy – obniżając poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów.
INFO | Mniszek lekarski wspiera procesy trawienia, działa moczopędnie i hepatoprotekcyjnie, hipoglikemizująco. |
Mniszek lekarski jest stosowany w takich dolegliwościach jak niestrawność, brak łaknienia, zbyt małe wydzielanie soku żołądkowego, niedomagania czynnościowe wątroby, niedostateczna produkcja żółci, zastoje w drogach żółciowych, problemy w trawieniu i przyswajaniu pokarmów. Czasami używa się go pomocniczo w przebiegu kamicy żółciowej, przewlekłych zapaleniu kłębuszków nerkowych, moczowodów i pęcherza. Opisywane są również jego właściwości obniżające poziom glukozy we krwi poprzez łagodne nasilenie wydzielania insuliny.
W aptekach, preparaty zawierające wyciąg z mniszka lekarskiego występują pod postacią kapsułek, herbatek, suszu do przygotowywania naparu lub odwaru, a także jako syrop. Ekstrakt z mniszka często dodaje się do preparatów wieloskładnikowych - moczopędnych oraz poprawiających trawienie. Dodawany jest również do kosmetyków takich jak maseczki do twarzy czy mydła. Zawartość ekstraktu z mniszka w poszczególnych preparatach różni się, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu i nie przekraczać maksymalnej dawki dziennej.
Przeciwwskazaniem do stosowania naparów i preparatów z mniszka lekarskiego jest niedrożność dróg żółciowych i/lub jelit, ropniak pęcherzyka żółciowego, ciąża i karmienie piersią. W przebiegu kamicy dróg żółciowych, mniszek wolno stosować tylko po konsultacji z lekarzem.
Ze względu na zawartość w mniszku substancji goryczkowych, podczas stosowania mogą wystąpić działania niepożądane takie jak nadkwaśność i dolegliwości żołądkowe. U osób uczulonych na mniszka może wywoływać reakcje alergiczne.
Mniszek lekarski jest znaną od wieków, acz niedocenianą rośliną o właściwościach fitoterapeutycznych. Wspomaga procesy trawienia, działa moczopędnie i hepatoprotekcyjnie, hipoglikemizująco, a także wywiera korzystny wpływ na skórę, między innymi ze względu na swoją aktywność przeciwutleniającą.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.