Wiosna i alergie – jak pozbyć się alergii na wiosnę? Sposoby na wiosenne alergie

Arykuł banner - Wiosna i alergie – jak pozbyć się alergii na wiosnę? Sposoby na wiosenne alergie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Katar sienny, zaczerwienione i łzawiące oczy – wiosna dla alergików potrafi być okresem niezmierne uciążliwym. Szacuje się, że na alergię wziewną choruje nawet 40% ludzi. Leki przeciwalergiczne występują w wielu rodzajach. Skąd wiedzieć które wybrać?

Najczęściej leki łagodzące objawy alergii zalicza się do substancji o działaniu przeciwhistaminowym. Histamina jest aminą biogenną, która powstaje na skutek przemian aminokwasu – histydyny. Histamina jest magazynowana w organizmie głównie w granulocytach zasadochłonnych oraz mastocytach. Na skutek uszkodzenia tkanek lub kontaktu z alergenami, następuje jej uwalnianie. Pojawiają się wówczas objawy takie jak duszność, alergiczny nieżyt nosa, łzawienie i swędzenie oczu oraz duszności. Przebieg reakcji alergicznej może być łagodny lub przybierać postać reakcji anafilaktycznej, zagrażającej życiu. W celu łagodzenia objawów alergii lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach również glikokortykoidów, kromoglikanów lub leków przeciwleukotrienowych.

Najczęstsze alergeny wziewne

Alergia wziewna może być wywołana przez wiele czynników, do tych najczęstszych zaliczamy pyłki roślin wiatropylnych (olcha, leszczyna, brzoza, żyto, bylica, tymotka), roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów pleśniowych. W przypadku alergii sezonowej, jest ona głównie spowodowana pyłkami roślin. Dobrze znać wtedy kalendarz pylenia, czyli zakres czasowy w jakim jest największe stężenie pyłków danej rośliny. Dla przykładu, w marcu jest wysokie stężenie pyłków topoli, brzozy i olszy, w kwietniu – brzozy i dębu, a w maju obserwuje się wysokie stężenie pyłków traw oraz zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium.

Rodzaje leków przeciwhistaminowych

Złotym standardem leczenia alergii jest przepisanie środków farmakologicznych o działaniu przeciwhistaminowym. Dzielimy je na leki I i II generacji. Leki przeciwalergiczne pierwszej generacji to między innymi antazolina, hydroksyzyna, dimenhydrynat, prometazyna, klemastyna, difenhydramina i ketotifen. Poza hamowaniem receptorów H1 dla histaminy, blokują także inne receptory (cholinergiczne, adrenergiczne, serotoninowe), są więc lekami nieselektywnymi. Powodują wiele działań niepożądanych, głównie nadmierną senność i osłabienie koncentracji, ale również suchość błony śluzowej jamy ustnej, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia, zaburzenia widzenia, osłabienie i nudności. Obecnie, nie poleca się ich stosowania, ze względu na dużo lepszą alternatywę – leki II generacji.

Leki przeciwalergiczne drugiej generacji zawierają związki takie jak astemizol, azelastyna, cetyryzyna, ebastyna, feksofenandyna, lewocetyryzyna, lewokabastyna, loratydyna, mizolastyna i rupatadyna. Są lekami o selektywnym działaniu, hamując receptor H1 dla histaminy. W mniejszym stopniu przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu ich stosowanie jest bezpieczniejsze. Są one dużo lepiej tolerowane przez pacjentów i nie powodują tak wielu efektów ubocznych jak preparaty I generacji.

Jaki lek przeciwhistaminowy wybrać?

W grupie leków przeciwhistaminowych II generacji znajdują się substancje w różnym stopniu przenikające do ośrodkowego układu nerwowego. Wzmożona senność będzie powodowana głównie przez cetyryzynę i lewocetyryzynę, powinny być więc unikane u osób prowadzących pojazdy. Barierę krew-mózg w najmniejszym stopniu przenika feksofenadyna i bilastyna, są więc substancjami powodującymi najmniej efektów ubocznych. Niektóre związki poza hamowaniem receptora dla histaminy wywierają inne korzystne efekty np. loratydyna i rupatydyna hamują wytwarzanie mediatorów reakcji zapalnej.

Inne rodzaje leków przeciwalergicznych

Leki o działaniu przeciwhistaminowym są najczęściej stosowaną terapią alergii. W sytuacji, gdy nie są one wystarczająco skuteczne, lekarz może przepisać dodatkowo leki o innych mechanizmach działania takie jak glikokortykosteroidy (preparaty doustne, wziewne, zastrzyki, maści) i kromony (aerozole, krople do nosa, preparaty do nebulizacji). Zastosowanie znajduje również odczulanie, czyli swoista immunoterapia. Przez kilka lat, podaje się preparaty zawierające kontrolowane stężenie alergenu,  co po zakończeniu terapii pozwala na złagodzenie lub zupełne ustąpienie objawów alergii.

Naturalne środki przeciwalergiczne

Naturalnym sposobem alternatywnym do przyjmowania leków przeciwalergicznych jest stosowanie roślin i substancji z nich wyodrębnianych, zmniejszających wydzielanie histaminy, która jest głównym czynnikiem rozwoju reakcji alergicznej. Działanie takie wykazują m.in. czarnuszka siewna (Nigella sativa), pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) i rumianek pospolity (Matricaria chamomilla).

Piśmiennictwo

1. Mazaheri, Yeganeh, et al. "A comprehensive review of the physicochemical, quality and nutritional properties of Nigella sativa oil." Food reviews international 35.4 (2019): 342-362.
2. Korbut, Ryszard. Farmakologia. Red. . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017, 646 s. ISBN 978-83-200-5450-7
3. Rajtar-Cynke, Grażyna. Farmakologia. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, 524 s. ISBN 978-83-200-4948-0
4. Dubey, Kamlesh Kumar. "Complementary and Alternative Treatment Methods for Allergic Rhinitis." (2020).
5. Mlcek, Jiri, et al. "Quercetin and its anti-allergic immune response." Molecules 21.5 (2016): 623.


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml