KONTROLOWANIE TEMPERATURY PODCZAS TRANSPORTOWANIA LEKÓW – DLACZEGO JEST TO WAŻNIEJSZE NIŻ MYŚLIMY?

Arykuł banner - KONTROLOWANIE TEMPERATURY PODCZAS TRANSPORTOWANIA LEKÓW – DLACZEGO JEST TO WAŻNIEJSZE NIŻ MYŚLIMY?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Sponsorowana
Miniaturka artykułu - MULTILAC Synbiotyk - 10 kapsułek
MULTILAC Synbiotyk - 10 kapsułek
14.44 zł
Sponsorowana
Miniaturka artykułu - Multilac Synbiotyk, 20 kapsułek
Multilac Synbiotyk, 20 kapsułek
25.17 zł
Sponsorowana
Miniaturka artykułu - MULTILAC Synbiotyk, 6 x 10 kapsułek
MULTILAC Synbiotyk, 6 x 10 kapsułek
86.67 zł
Sponsorowana
Miniaturka artykułu - MULTILAC Synbiotyk - 3 x 10 kapsułek
MULTILAC Synbiotyk - 3 x 10 kapsułek
43.33 zł
Sponsorowana
Miniaturka artykułu - Multilac, 50kaps.
Multilac, 50kaps.
55.41 zł
Sponsorowana
Miniaturka artykułu - Multilac Junior, 20 czekoladek bez cukru
Multilac Junior, 20 czekoladek bez cukru
26.72 zł

Nasza apteka internetowa Olmed współpracując z firmą UPS POLTRAF całkowicie spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia tym samym dbając o dobro swoich klientów. Bardzo ważne jest uświadamiane jak ryzykowne jest nieprzestrzeganie przepisów dotyczących jakości przechowywania preparatów medycznych. Nieodpowiednie przewożenie produktów leczniczych i ich przechowywanie może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia.


Odpowiedni transport leków – czemu tak ważna jest temperatura?

Gdy mówimy o procesie transportu czy dostawy leków, to wyróżnić musimy ich przewożenie między jedną placówką a drugą lub z określonej placówki bezpośrednio do klientów. Kluczowe jest, aby droga ta przebiegła zgodnie z wymogami dotyczącymi odpowiednich temperatur transportu preparatów farmaceutycznych. Leki mogą stracić swoją efektywność lub nawet stać się niebezpieczne dla zdrowia, jeżeli narażone zostaną na nieodpowiednią temperaturę lub zły poziom wilgoci. Transport i pakowanie zgodne z wytycznymi, to operacje wiążące się z ogromnym wysiłkiem i skrupulatnością. Kiedyś tzw. cold chain, czyli przewóz farmaceutyków w niskich temperaturach, wymagał kontroli między 2°C a 8°C, ale wraz z rozwojem nauki pojawiły się produkty, które wysyłane i przechowywane muszą być w kontrolowanej temperaturze otoczenia między 15 a 25°C. Wrażliwe na temperaturę produkty pojawiają się obecnie coraz częściej, więc prognozowany jest wzrost dostaw kontrolowanej temperatury nawet o 65% do roku 2022. Globalność sieci produkcyjnych tylko dodaje złożoności do całego procesu dostaw. Połączenie metod termicznego zarządzania i monitorowania farmaceutyków podczas cyklu transportu, ochroni nie tylko łańcuch dostaw, ale przede wszystkim pacjenta. 

Wymogi logistyczne dla produktów farmaceutycznych – które nas obowiązują?

Wymogi procesu transportu leków w Polsce nie są wyznaczane przez Światową Organizację Zdrowia, ponieważ WHO stawia takowe tylko dla szczepionek. Pozostałe preparaty podlegają regulacjom poszczególnych organizacji zajmujących się kontrolą leków w obrębie konkretnych państw. W Polsce, na przykład, według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. (w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych) transport produktu leczniczego odbywa się w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniających utrzymanie warunków temperaturowych przewidzianych dla tego produktu leczniczego przez podmiot odpowiedzialny lub odpowiednią farmakopeę. Czym jest farmakopea? To tzw. kodeks apteczny, czyli polska wersja Farmakopei Europejskiej. Zawiera spis podstawowych wymagań jakościowych oraz metod badania produktów leczniczych i ich opakowań oraz surowców farmaceutycznych. Ostatnie i aktualne wydanie powstało w 2017 roku i uzupełnione jest o suplementy dotyczące poszczególnych leków lub surowców, które pojawiły się już w kolejnych latach po tym wydaniu.

Bezpieczna dostawa leków w aptece internetowej

Cena końcowa preparatów leczniczych zależna jest również od kosztów dostawy leków w aptekach internetowych. Ale cena to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas zakupów online. Przed wyborem miejsca zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy apteka współpracuje z firmą dostawczą, która zapewni optymalne warunki transportu leków tak, aby nie straciły swoich właściwości lub by ich struktura chemiczna nie uległa zmianom powodując bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego. Jedną z takich firm jest polska firma UPS POLTRAF posiadająca w swojej dyspozycji ponad 200 specjalistycznych pojazdów do transportu produktów farmaceutycznych pozwalających na zapewnienie najwyższej jakości usług transportowych zgodnych z Prawem farmaceutycznym i Dobra Praktyką Dystrybucyjną. Dzięki własnej sieci dystrybucji transport leków do większości miejsc w kraju możliwy jest w ciągu 24 godzin. Wszystkie auta posiadają zabudowę izotermiczną i są wyposażone w agregaty chłodzące oraz urządzenia do pomiaru i rejestracji temperatury. W komorze ładunkowej pojazdu utrzymywana jest temperatura w zakresie 15-25°C, która jest optymalną temperaturą wymaganą w dyrektywach Farmakopei Polskiej. 


Korzystając z usług firmy UPS Poltraf transport leków odbywa się w kontrolowanej temperaturze, ryzyko, że temperatura wpłynie negatywnie na leki jest ograniczone do minimum. Wysyłka kurierem UPS Poltraf, który jako jedyny gwarantuje bezpieczny przewóz leków w monitorowanej temperaturze 15-25C. Kupując leki i wybierając dostawę UPS Poltraf otrzymujesz najwyższy standard dostaw farmaceutycznych dla produktów medycznych 

Czym skutkuje użycie preparatów leczniczych, które nie były odpowiednio transportowane?

Leki oraz inne produkty farmaceutyczne wymagają specjalnego transportu oraz przechowywania w trakcie całego procesu tak, aby temperatura pozostawała stabilna. Wysokie temperatury mogą mieć duży wpływ zarówno na leki na receptę, jak i te dostępne bez. „Podczas fal upałów i zimna miejsca przechowywania leków mogą znajdować się powyżej lub poniżej tych zakresów, powodując fizyczną zmianę leków, utratę mocy, a nawet zagrożenie dla zdrowia” - powiedział dr McKennon, adiunkt na University of Washington School of Pharmacy. Dla pacjentów z takimi przewlekłymi chorobami jak cukrzyca czy choroby serca, uszkodzona dawka leku (np. insulina lub nitrogliceryna) może zagrażać życiu. ,,Ale nawet zwykłe leki mogą się zepsuć z potencjalnie szkodliwymi skutkami, a patrząc na pigułkę lub płyn nie zawsze można stwierdzić, że wystąpił problem – jak mówi Janet Engle, farmaceutka i była prezes American Pharmacists Association. Dr. McKennon twierdzi na podstawie własnych badań, że kiedy struktura niektórych antybiotyków ulega uszkodzeniu, może powodować uszkodzenie żołądka lub nerek. Zepsuta aspiryna może wyrządzić więcej szkód niż zwykłe wrzody żołądka, a krem z hydrokortyzonem może się oddzielić i stać się zupełnie bezużytecznym przez wpływ ciepła. Szczególnie podatne na zmiany temperatury są leki na choroby tarczycy, antykoncepcja hormonalna w tabletkach i pozostałe preparaty z hormonami w składzie. Zawarte w nich białka zmieniają swoje właściwości, gdy za bardzo się nagrzeją. „Warto pomyśleć chociażby o jajku – kiedy jest w warunkach wysokich temperatur gotuje się, co na poziomie molekularnej oznacza zniszczenie struktury białkowej” - powiedział dr McKennon. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku insuliny, leków przeciwpadaczkowych i antykoagulantów. Niewielkie zmiany dawek niektórych leków, takich jak te, mogą mieć duży wpływ na zdrowie. Na koniec należy pamiętać też, że winowajcą może być również zimno. Leki takie jak insulina mogą stracić skuteczność, jeśli zamarzną.


Wszystkie te przyczyny są tylko kolejnym potwierdzeniem, jak ważne jest utrzymanie dobrych warunków transportowania leków. Właściwy dobór apteki internetowej musi być oparty nie tylko na podstawie cen, ale głównie na podstawie tego, jakie warunki zapewnia dla przechowywania i transportowania leków. Zaoszczędzenie na własnym zdrowiu może kosztować nas życie, a jak wszyscy wiemy od dzieciństwa – ludzkie życie jest bezcenne.1. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000481/O/D20150481.pdf

2. CargoSense. Cold chain shipping loss in pharmaceuticals. 2017. [Accessed January 23, 2018].

3. Van Asselt E. Improving packaging to manage temperature changes in pharma logistics. Schiphol Cargo; 2016. [Accessed January 23, 2018].

4. Markarian J. Understanding risks in pharmaceutical shipping. [Accessed January 23, 2018];Pharmaceutical Technology. 2015 39(8):52–54.

5. Tennermann J. Cold chain for beginners. Vaisala; Jun 20, 2012. [Accessed January 23, 2018].

6. UPS. Temperature-sensitive packaging snapshot. 2015. [Accessed January 23, 2018]

7. BioPharm International Editors. Challenges in managing the cold chain. [Accessed January 30, 2018];BioPharm International. 2013 26(11)

8. http://www.urpl.gov.pl/pl/urząd/farmakopea/farmakopea-polska


Redakcja AptekaOlmed.pl

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml