Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Opuchnięte nogi i kostki oraz uczucie ciężkości towarzyszy wielu osobom - a zwłaszcza kobietom - niemalże na co dzień. Symptomy te nasilają się głównie wieczorem, a także w ciepłe dni, choć można wyróżnić zdecydowanie więcej czynników sprzyjających wystąpieniu uczuciu ciężkich nóg. Czasem dodatkowo osoby cierpiące z powodu tej dolegliwości odnotowują również ból kończyn dolnych, a nawet pajączki na udach czy łydkach, których liczba i wielkość rośnie wraz z upływem czasu. Czy opuchnięte kostki i ociężałe nogi są pierwszym sygnałem do wizyty u flebologa - czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem naczyń krwionośnych? A może wystarczy wprowadzenie do swojej codziennej rutyny kilku prostych nawyków, pozwalających całkowicie pozbyć się problemu? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na ciężkie nogi? Sprawdź, jak zapobiegać tego typu symptomom i znów cieszyć się uczuciem lekkości oraz smukłością nóg!
Objawy ciężkich nóg bywają przez świadomych pacjentów utożsamiane z problemami z krążeniem, zwiększonym ryzykiem powstawania żylaków czy też choroby określanej mianem zakrzepicy. Przypuszczenia tych osób są słuszne, choć nie zawsze oczywiście sporadyczne problemy z opuchniętymi nogami czy kostkami będą oznaczały konieczność natychmiastowego podjęcia leczenia. Ociężałość kończyn dolnych połączona z bólem i obrzękiem nie jest stanem pożądanym, jednak jeśli nie towarzyszą mu inne objawy (w postaci pajączków, bólów charakterystycznych dla zakrzepicy, podwyższonych parametrów krzepliwości krwi i innych) - wówczas nie ma powodu do niepokoju i należy postawić w takiej sytuacji na działania profilaktyczne.
Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje pacjenta na dalszą diagnostykę lub do odwiedzenia chirurga naczyniowego i wykonania USG kończyn dolnych powinny nas jednak skłonić objawy ciężkich nóg współwystępujące z rwącym, piekącym bólem w konkretnym miejscu, bólem występującym podczas chodzenia, a ustającym w spoczynku (to tak zwane chromanie przystankowe), a także widoczne żylaki lub podwyższony poziom d-dimerów w morfologii krwi. Wszystkie te objawy mogą bowiem zwiastować zakrzepicę, zapalenie żył, a także - konieczność włączenia odpowiedniego leczenia.
Przyczyny ciężkich nóg są naprawdę różne i jest ich wiele - co z jednej strony oznacza, że mamy do dyspozycji mnóstwo sposobów na zapobieganie opuchnięciu i zmęczeniu kończyn dolnych, a z drugiej - jesteśmy narażeni na występowanie tej dolegliwości niemalże codziennie. Co ważne, bezpośrednią przyczyną ciężkich nóg jest zaburzenie prawidłowego krążenia krwi w kończynach, co przekłada się na wspomniane już powyżej symptomy. Wśród powodów pojawiania się opuchniętych kostek i ociężałych nóg możemy wyróżnić:
Oczywiście wymienione powyżej przyczyny pojawienia się uczucia ciężkich nóg nie są wszystkimi, w ramach których może wystąpić ta dolegliwość. Opuchlizna i ból kończyn dolnych towarzyszą także wspomnianym już wcześniej chorobom żył i chorobom układu krążenia, a także nadciśnieniu, niewłaściwej diecie, niskiej aktywności fizycznej oraz wysokiej temperaturze panującej późną wiosną czy latem.
Jakie są najlepsze sposoby na ciężkie nogi? Z pewnością wśród domowych metod warto wspomnieć o takich zabiegach, jak:
Sposoby na ciężkie nogi z apteki to z kolei chłodzenie i masowanie kończyn dolnych z wykorzystaniem kremów, maści i żeli na zmęczone nogi. Zawierają one roślinne wyciągi i substancje aktywne w różny sposób wpływający na wsparcie krążenia krwi, zmniejszenie opuchlizny czy wzmocnienie naczyń krwionośnych. W składach tego typu preparatów warto poszukiwać mentolu, wyciągu z kasztanowca, diosminy, a także ekstraktu z miłorzębu japońskiego, witaminy C i rutyny.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.