Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Obrzęki nóg to dolegliwość mogąca spotkać osobę w każdym przedziale wiekowym. Głównymi przyczynami pojawiania się obrzęków są zaburzenia przepływu krwi i limfy. Do ich powstawania może również przyczynić się ciężka praca fizyczna, ciągła praca w jednej stałej pozycji (stojąca bądź siedząca), ucisk, przegrzanie, urazy mechaniczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, zakrzepica żylna. Obrzęki często towarzyszą kobietom w ciąży lub podczas menstruacji.
Obrzękom mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak:
Zaleca się wizytę u specjalisty w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów.
Najczęstszymi obrzękami pojawiającymi się na nogach są obrzęki jednostronne, przewlekłe symetryczne czy ciastowate. Może również dojść do obrzęku kostek, powiek, pod oczami, czy też twarzy lub rąk. Samym obrzękom towarzyszą objawy które są związane z wywołującymi je dolegliwościami lub chorobami, takimi jak:
Ze względu na mechanizm powstawania obrzęków wyróżnić można
Przewlekła niewydolność żylna pojawia się na skutek schorzeń układu krążenia, takich jak żylaki kończyn dolnych, niedrożność żył głębokich. Ze względu na bardzo zbliżone objawy pomiędzy chorobami, bez szczegółowych badań ustalenie przyczyny dolegliwości jest bardzo trudne. Do rozpoznania niewydolności powszechnie stosowany jest ultrasonograf dopplerowski. Przewlekła niewydolność żylna częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Nieleczona może doprowadzić nawet do owrzodzeń żylnych. Leczenie jest zależne od przyczyny powstania niewydolności. Wykorzystuje się farmakoterapię bądź odpowiednio dobrane zabiegi.
Obrzęk limfatyczny jest schorzeniem wynikającym z nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego. W tkance podskórnej zaczyna gromadzić się płyn śródtkankowy. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych i obrzęków. Jest to choroba przewlekła i trudna do wyleczenia. Obrzęk limfatyczny dzieli się na dwie kategorie: pierwotny i wtórny. W przypadku obrzęku pierwotnego objawy mogą pojawić się zaraz po urodzeniu lub później, w przebiegu chorób. Pierwotny obrzęk limfatyczny jest wynikiem wrodzonych nieprawidłowości i często dotyczy tylko jednej kończyny.
Obrzęk wtórny jest skutkiem aktywności i schorzeń, które doprowadzają do uszkodzenia naczyń chłonnych. Mogą to być zakażenia grzybiczne lub bakteryjne, przewlekła niewydolność żylna, stany zapalne węzłów chłonnych lub skóry, otyłość, zabiegi chirurgiczne, kontuzje. Nieleczony obrzęk może doprowadzić do powikłań, a nawet do martwicy tkanek na których występuje. Obrzęk limfatyczny jest leczony poprzez drenaż limfatyczny i kompresjoterapię, a następnie rehabilitację.
Jak można leczyć obrzęki nóg? W radzeniu sobie z obrzękami nóg najczęściej zaleca się ruch i ćwiczenia fizyczne, moczenie nóg w zimnej wodzie lub okłady z octu, należy również pamiętać o regularnych przerwach w przypadku, gdy nasza praca wymaga od nas przebywania w tej samej pozycji przez dłuższy okres. Odpowiednio dobrane leki na opuchliznę mogą pomóc zniwelować obrzęk, wzmocnić naczynia krwionośne oraz wspomóc pracę żył. W przypadku stosowania leków zalecana jest konsultacja z lekarzem. Następną metodą jest kompresjoterapia. W aptekach można kupić stosowane do tego celu specjalne rajstopy uciskowe, pończochy i podkolanówki.
Czy istnieją domowe sposoby na obrzęki nóg? Jest szereg sposobów, by radzić sobie z obrzękami w domowych warunkach. Jest to między innymi:
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny