Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
USG jamy brzusznej to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób, stanów zapalnych i innych nieprawidłowości zachodzących w obrębie zarówno narządów składających się na układ pokarmowy, jak i układ rozrodczy człowieka. Obraz ultrasonograficzny jamy brzusznej pozwala między innymi na ocenę stanu wątroby, jelita grubego i cienkiego, pęcherza, moczowodów, w przypadku kobiet - jajników, jajowodów i macicy, a w przypadku mężczyzn - prostaty (przy zachowaniu odpowiednich procedur). Jak w praktyce wygląda USG jamy brzusznej? Interpretacja wyników jest dostępna od razu w trakcie badania, czy po nim? Czy konieczne jest szczególne przygotowanie do USG jamy brzusznej? Sprawdź najważniejsze informacje o tym badaniu!
Tak naprawdę profilaktyczne wskazania do USG jamy brzusznej mówią o tym, by poddawać się temu badaniu (w przypadku braku jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego czy rozrodczego) raz na 2 lata - taki okres pozwoli na szybkie wychwycenie ewentualnych zmian oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Szczególne wskazania do USG jamy brzusznej obejmują:
Oczywiście wskazaniem do przeprowadzenia USG jamy brzusznej będą także nieprawidłowości wykryte w innych badaniach (w laboratoryjnych badaniach krwi, moczu czy stolca, w badaniu rezonansem magnetycznym czy w RTG jamy brzusznej).
Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno zostać objaśnione pacjentowi w momencie skierowania go na tego typu badanie. Najważniejszą zasadą jest zgłoszenie się do gabinetu na czczo (jeśli odbywa się rano) lub po 6 godzinach od ostatniego posiłku. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie leku pomagające pozbyć się pęcherzyków powietrza z przewodu pokarmowego (przykładowo: Symetykon Max, lub leku Espumisan czy Ulgix wzdęcia), ponieważ pęcherzyki powietrza stanowią przeszkodę w obrazowaniu w technologii USG. Oprócz tego pęcherz do badania powinien być wypełniony - przygotowanie do USG jamy brzusznej obejmuje więc wypicie określonej ilości wody od 1 do 2 godzin przed wizytą w gabinecie (ułatwia to obrazowanie narządów położonych za pęcherzem, ponieważ ten - po optymalnym wypełnieniu - unosi się i „robi miejsce” do szczegółowej diagnostyki).
Jeśli nie wiesz, jak wygląda USG jamy brzusznej, możesz o wszystkie szczegóły badania zapytać lekarza prowadzącego lub lekarza wykonującego badanie. Przede wszystkim jest ono wykonywane u pacjentów w pozycji leżącej - osoba kładzie się na plecach, a lekarz smaruje jej brzuch specjalnym żelem do USG, by maksymalnie ułatwić pracę głowicy. Następnie przesuwa się głowice w poszczególne miejsca, by uwidocznić wszystkie, istotne dla badania bądź trybu diagnostyki narządy wewnętrzne. Po ocenie obrazu, który pojawia się na monitorze przed lekarzem, pacjent może udać się do łazienki celem oczyszczenia powierzchni brzucha i ubrania się. Ile trwa USD jamy brzusznej? Cała procedura USG brzucha trwa zwykle około 15 do 20 minut.
Wyniki USG jamy brzusznej powinny być przekazywane pacjentowi na piśmie - jest to tak zwany opis USG. Dodatkowo lekarz musi omówić z daną osobą to, co zaobserwował podczas wykonywania badania. Niestety, czasem z uwagi na stres i emocje występujące po badaniu, możemy zapomnieć o wyjaśnieniach, jakich udzielił nam lekarz. W opisie badania z reguły zawarte są stwierdzenia: „obraz prawidłowy”, „obraz nieprawidłowy”, a także informacje o poszerzeniu, powiększeniu pewnych struktur lub o ich normalnym wyglądzie - tego typu sformułowania łatwo jest odszyfrować. Co jednak z bardziej skomplikowanymi terminami? Warto zaznaczyć, że każdy pacjent ma prawo do informacji - jeśli cały opis lub jego fragment pozostają dla danej osoby niejasne, można zgłosić się do wybranej placówki w celu uzyskania stosowanych wyjaśnień. Niemniej, w wynikach USG jamy brzusznej mogą pojawić się takie sformułowania, jak:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.