Czym jest błona dziewicza i jak wygląda?

Arykuł banner - Czym jest błona dziewicza i jak wygląda?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest błona dziewicza? To cienki fałd błony śluzowej, który znajduje się tuż za wejściem do pochwy (czasem określa się go również mianem hymenu). Kiedyś jej obecność była rozpatrywana jako oznaka dziewictwa - czyli nieodbycia wcześniej stosunku seksualnego. Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy, obecność błony dziewiczej wcale nie musi świadczyć o tym, że dana osoba nie rozpoczęła jeszcze kontaktów płciowych. Przez lata wygląd błony dziewiczej, jej znaczenie w kulturze i funkcje budziły wiele kontrowersji - dziś wiemy już, że tak naprawdę z biologicznego i medycznego punktu widzenia nie pełni ona żadnych istotnych funkcji. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest błona dziewicza, jakie może przybierać kształty, czy przebicie błony dziewiczej następuje wyłącznie podczas pierwszego kontaktu seksualnego z penetracją oraz w jaki sposób wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy - zapraszamy do dalszej lektury!

Gdzie jest błona dziewicza i jak jest zbudowana?

Tak jak zostało to już wspomniane, błona dziewicza jest cienkim fałdem błony śluzowej, charakteryzującym się dużą elastycznością oraz perforowaną powierzchnią (czyli powierzchnią z otworami). Gdzie jest błona dziewicza? Znajduje się za wejściem do pochwy - około 1 do 2 centymetrów wgłąb ciała.

Wygląd błony dziewiczej u każdej kobiety będzie różny - nigdy jednak nie będzie „zakrywała” wejścia do pochwy w całości, ze względu na konieczność wydostawania się przez pochwę krwi miesiączkowej oraz produkowanego śluzu. Jeśli jednak w badaniu ginekologicznym okazuje się, że hymen całkowicie zamyka światło pochwy (co zdarza się niezwykle rzadko - kształt błony dziewiczej jest wówczas niemożliwy do rozpoznania), koniecznym będzie jego zabiegowe przecięcie (z uwagi na wspomnianą powyżej fizjologię miesiączki).

Co do zasady, wyróżnia się 4 główne rodzaje błony dziewiczej, choć tak naprawdę mogą one występować w różnych wariantach. Jedną z opcji jest występowanie błony dziewiczej siatkowanej - z dużą liczbą małych otworków, błony perforowanej - z obecnością mniejszej liczby dużych otworów, a także błony półksiężycowatej brzeżnej (w tym przypadku błona śluzowa znajduje się tylko na brzegach pochwy) i błony półksiężycowatej (obecny jest jeden, duży otwór na środku błony dziewiczej).

„Przebicie” błony dziewiczej - czy zawsze wiąże się z bólem i krwawieniem?

Wokół momentu „przebicia” błony dziewiczej również narosło wiele mitów - w tym o ogromnym bólu oraz masywnym krwawieniu. W większości przypadków chwila naruszenia hymenu wiąże się jedynie z niewielkim bólem i dyskomfortem oraz z krótkotrwałym, przemijającym krwawieniem lub nawet z delikatnym plamieniem (u niektórych osób ten objaw w ogóle nie wystąpi). Wszystko to za sprawą wcześniejszych, niewielkich naruszeń błony dziewiczej (które następują zwykle podczas jazdy na rowerze, jazdy konnej, ale również w trakcie masturbacji), a także z uwagi na elastyczność i naturalną perforację hymenu. Tak naprawdę przy pierwszej inicjacji seksualnej przebiegającej z penetracją kobieta może nie odczuć żadnego dyskomfortu - właśnie ze względu na wcześniejsze naruszenia błony dziewiczej, jej specyficzny kształt lub… całkowity brak, ponieważ nieobecność hymenu obserwowana jest u niektórych dziewczynek, nastolatek i kobiet.

Tampony dla dziewicy - czy mogą ich używać podczas miesiączki?

Wiele dziewcząt i kobiet po rozpoczęciu miesiączkowania, a jeszcze przed inicjacją seksualną zastanawia się, czy w tym okresie może używać tamponów. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Krótkie, niewielkie „tampony dla dziewicy” to chwyt marketingowy, który stosowany jest przez producentów całkowicie bezpodstawnie. Z uwagi na - po pierwsze - elastyczność samego hymenu, a po drugie - naturalne otwory w nim występujące, dana osoba może z powodzeniem stosować tampony podczas okresu. Ważne jednak, by dobrała taki rozmiar, dzięki któremu czuje się pewnie i komfortowo. Nastolatkom i kobietom z mniej elastycznym, dość zabudowanym hymenem poleca się po prostu użytkowanie tamponów w rozmiarze mini oraz jak najczęstszą ich zmianę.

Badanie ginekologiczne u dziewicy - jak przebiega?

Kolejny, szkodliwy mit dotyczący hymenu to przekonanie o tym, że badanie ginekologiczne u dziewicy - przebiegające z wziernikowaniem czy wprowadzeniem głowicy USG do pochwy - nie może się odbyć. To oczywiście nieprawda - jeśli dla nastolatki czy danej kobiety zachowanie hymenu w nienaruszonym stanie jest ważne, może ona poprosić o wykonanie badania USG przez odbyt, a lekarz - przy wkładaniu wziernika - zadba o to, by nie przerwać błony dziewiczej (jest ona bardzo dobrze widoczna podczas badania). Jeśli jednak dla pacjentki nie ma znaczenia to, czy jej hymen zostanie naruszony, wówczas ginekolog delikatnie wprowadzi głowicę  USG do pochwy. Warto pamiętać, że zawsze powinna być to decyzja osoby poddającej się badaniu - dla niektórych bowiem fałd śluzówki obecny w pochwie może mieć znaczenie symboliczne, a dla niektórych może w ogóle nie mieć żadnego znaczenia.


mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

ORAL-B Pro-Expert All-In-One Szczoteczka do zębów