Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Często słyszymy, że żelazo to bardzo istotny, wręcz niezbędny dla zdrowia pierwiastek. Postaramy się wytłumaczyć jaka jest rola żelaza w organizmie, jakie są skutki zaburzenia ilości żelaza i jak temu zaradzić. Bez wątpienia żelazo to powszechnie dostępny mikroelement, czyli pierwiastek występujący w organizmach żywych w niewielkiej ilości, przez co zaliczany jest do pierwiastków śladowych. W układzie pokarmowym żelazo wchłaniane jest w dwunastnicy i jelicie cienkim w postaci jonu na drugim stopniu utlenienia. W błonie śluzowej wychwytuje je apoferrytyna tworząc ferrytynę transportowaną do miejsca magazynowania czyli wątroby.
Mimo, że - tak, jak zostało to już wspomniane powyżej - żelazo znajduje się w ustroju człowieka w śladowych ilościach, to właśnie zachowanie tych ilości jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jakie konkretne funkcje i role omawiany pierwiastek spełnia w organizmie? Oto kilka z nich:
W przypadku, gdy poziom żelaza w organizmie jest niski, może dojść do wystąpienia konkretnych symptomów chorobowych, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Zawartość żelaza w organizmie człowieka uzależniona jest od wieku i płci, a odchylenia od wartości prawidłowej zależą od wielu czynników. Niemniej, norma stężenia żelaza w surowicy krwi wynosi:
Po przekroczeniu dolnych wartości podanych zakresów mamy do czynienia z niedoborem żelaza. Najczęściej wynika on z:
Wśród objawów mogących świadczyć o niedoborach żelaza wyróżnia się m.in:
Należy pamiętać o tym, że wymienione powyżej symptomy nie są swoiste wyłącznie dla niedoboru żelaza, dlatego po ich zaobserwowaniu należy udać się do lekarza, by ustalić konkretną przyczynę dolegliwości.
Długotrwały i pogłębiający się niedobór żelaza może prowadzić do anemii i niedokrwistości zagrażającej życiu. W skrajnych sytuacjach pacjenci mają wykonywane przetaczanie krwi, które jest może inwazyjną, ale jednocześnie najskuteczniejszą metodą leczenia. Zatem warto obserwować swój organizm i w razie wątpliwości zapytać lekarza o poradę i poprosić o skierowanie na badania. Lekarz może zlecić morfologię krwi, która wykaże ewentualne nieprawidłowości, następnie poinformuje nas jak wygląda leczenie i profilaktyka niedoborów żelaza oraz pomoże dobrać skuteczny preparat z żelazem.
Skutkiem niedoborów żelaza, które trwają miesiącami, jest tak zwany utajony niedobór żelaza, który nie powoduje żadnych objawów, ale jednocześnie może rozwinąć się w niedokrwistość. Aby go wykryć, konieczne jest zbadanie nie tylko poziomu żelaza, ale również poziomu ferrytyny - białka, którego rolą jest magazynowanie omawianego pierwiastka w organizmie.
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, ciąża jest okresem, w którym u kobiety zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Objawy niedoboru omawianego pierwiastka są podobne do tych, które opisano w jednym z poprzednich akapitów. Obecnie jednak nie zaleca się rutynowego przyjmowania żelaza w ciąży. Preparaty żelaza zostaną przepisane pacjentce przez lekarza jedynie wówczas, gdy taki niedobór potwierdzą badania krwi - w tym obniżony poziom hemoglobiny w krwinkach czerwonych (która jest odpowiedzialna za transport tlenu), zmniejszony hematokryt i niedobór ferrytyny.
Prawidłowy poziom żelaza w ciąży jest istotny nie tylko z uwagi na zdrowie przyszłej mamy, ale również jej dziecka. W wyniku niedoboru tego pierwiastka może dojść bowiem do hipotrofii wewnątrzmacicznej płodu, zwiększonego zagrożenia poronieniem lub porodem przedwczesnym, a w skrajnych przypadkach - do wystąpienia wad rozwojowych.
Niedobór żelaza w organizmie zawsze warto uzupełniać dietą. Produkty, które są najbogatsze w ten pierwiastek, to oczywiście wątróbka wieprzowa, a oprócz tego płatki kukurydziane (nierzadko wzbogacone o żelazo), kakao, natka pietruszki, migdały i orzechy laskowe. Pokarmowymi źródłami żelaza będą także: szpinak, gorzka i mleczna czekolada, chleb żytni, jaja, por czy łosoś. Warto jednak pamiętać, że przy dużych niedoborach zmiana nawyków żywieniowych i wyborów dietetycznych może okazać się niewystarczająca, dlatego nieprawidłowy poziom żelaza zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Co na niedobory żelaza? Wpisując w wyszukiwarkę hasła "żelazo tabletki" lub "żelazo apteka" w odpowiedzi uzyskamy całą listę preparatów zawierających żelazo w różnych cenach i dawkach. Najczęściej posiadają one w składzie sole żelaza dwuwartościowego, które jest lepiej wchłaniane niż trójwartościowe np: glukonian żelaza, siarczan żelaza, cytrynian, bursztynian lub jabłczan. Ich wchłanialność jest podobna, więc wybierając tabletki z żelazem należy kierować się dawką przeliczoną na zawartość samego żelaza, a nie soli, gdyż nie jest to jednoznaczne. Plusem będzie dodatek substancji poprawiających biodostępność żelaza - czyli kwasu foliowego lub witaminy C.
Zanim zaczniemy suplementować żelazo warto też poznać substancje zmniejszające wchłanianie żelaza: kawa obniża wchłanianie Fe o 40%, herbata redukuje absorpcję Fe o 60%, czerwone wino redukuje wchłanianie żelaza o 75%, a ponadto wchłanianie żelaza osłabiają: wapń, mangan, cynk, białko jaja kurzego (jeżeli jesteś wegetarianinem, to radzę spożywać samo żółtko, bogate w żelazo), kazeina, błonnik pokarmowy, białka roślin strączkowych. Mając niedobór żelaza możemy również sięgnąć po wyciągi roślinne bogate w żelazo np: ekstrakt z pokrzywy, buraka, chlorella, spirulina i lucerna.
Czy nadmiar żelaza jest niebezpieczny? Żelazo w nadmiarze jest niebezpieczne dla zdrowia, gdyż powoduje problemy z sercem, wątrobą, trzustką, stawami, przyspiesza procesy starzenia i ma negatywny wpływ na profil lipidowy. Częściej dotyczy to mężczyzn niż kobiet ze względu na kobiece menstruacje ale każdy powinien regularnie wykonywać morfologię a wyniki konsultować z lekarzem rodzinnym.
Źródła:
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.