Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Karmienie noworodków, niemowląt i dzieci wzbudza wśród młodych rodziców - a czasem nawet wśród członków ich rodzin oraz przyjaciół - wiele emocji i wątpliwości. Oczywistym jest, że najlepszy pokarm dla noworodka to mleko matki. WHO (World Health Organization), a także europejskie i polskie towarzystwa medyczne (w tym pediatryczne) zalecają, by karmienie piersią było utrzymywane co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka. Niestety, czasami nie udaje się tego osiągnąć - z różnych powodów, dla których nie należy oceniać rodziców, a jedynie służyć im wsparciem. Pomocne w takich sytuacjach są również mleka modyfikowane - w tym coraz popularniejsze mleko kozie. Modyfikowane wersje są obecnie dostosowywane i przetwarzane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby małego, rozwijającego się organizmu w 100%. Podając je maluszkowi nie trzeba mieć więc obaw o niedobory powstałe w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Czym charakteryzuje się mleko kozie dla noworodka? Czy jest ono lepsze, niż pokarmy tworzone na bazie mleka krowiego? W jaki sposób wprowadzać do diety noworodka lub niemowlęcia mleko kozie modyfikowane? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł - zapraszamy więc do lektury!
Co do zasady, mleko od kozy dla dzieci i jego krowi odpowiednich cechują się podobnymi składami w kontekście zawartości wapnia czy innych składników odżywczych. Rozbieżności pomiędzy nimi nie są duże, jednak warto wśród nich wyróżnić następujące kwestie:
Surowego mleka koziego - ze względu na zbyt duże ilości zawartych w nim minerałów - nie należy podawać jednak dzieciom poniżej 1 roku życia, ponieważ nerki czy wątroba nie byłyby w stanie ich przetworzyć. Problem ten - podobnie jak nieco zbyt niski poziom kwasu foliowego - zostaje rozwiązany przy modyfikacji mleka w taki sposób, by nadawało się do sporządzania mieszanek dla dzieci i niemowląt. Niektóre substancje występujące w produkcie są więc redukowane, a inne - dodawane. Przy podawaniu modyfikowanego mleka koziego nie trzeba więc mieć obaw o niedobory czy nadmiar konkretnych składników u maluszka karmionego produktami na bazie mleka koziego.
Modyfikowane mleko kozie dla niemowląt i małych dzieci można podawać maluszkowi tak naprawdę od pierwszych dni życia - bez szczególnych wskazań. Popularność tego typu produktów opartych na mleku krowim nie wynika bowiem z jego szczególnych właściwości czy lepszej przyswajalności - jest ono po prostu lepiej dostępne i produkowane w większych ilościach. Rodzice generalnie decydują się na podawanie koziego mleka dla noworodka czy malucha z uwagi na wskazania lekarza, swój własny wybór czy chęć przetestowania nowej formuły w celu redukcji kolek czy problemów z wypróżnieniem (tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, mleko kozie zawiera tłuszcz o mniejszych cząsteczkach, a dodatkowo ma mniej kazeiny - głównego alergenu - niż mleko krowie, co przyczynia się do lepszego i bardziej sprawnego trawienia, a w efekcie - do zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów „brzuszkowych”).
Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem mleka koziego dla dziecka, jest większe prawdopodobieństwo pozyskiwania go w ramach etycznej produkcji. Co do zasady, na świecie hodowli kóz jest znacznie mniej, niż hodowli krów - z tego względu zwykle zapewniane są im lepsze warunki bytowe. Wielu producentów takich mlek tworzy swoje hodowle i dzięki temu może się poszczycić formułami wysokiej jakości, które powstają w sposób etyczny, wykluczający cierpienie zwierząt czy ich ponadnormatywną eksploatację.
W jaki sposób przejść z mleka koziego na krowie? Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowa zamiana produktów, rozłożona na kilka dni. Do „starego” mleka należy dosypywać 1/4, następnie - 1/2, później - 3/4 miarki, by w kolejnym dniu zamienić formułę całkowicie (oczywiście proporcje można rozłożyć na większą lub mniejszą liczbę dni - w zależności od potrzeb rodziców i maluszka). W całym procesie trzeba obserwować dziecko i jego reakcje - nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również manifestacji skórnych.
Na rynku funkcjonuje już kilku producentów oferujących mleka kozie, np: Capricare, Holle czy Kendamil.
Mleko kozie dla dzieci występuje nie tylko w produktach spożywczych - bardzo często wykorzystywane jest również do produkcji kosmetyków (zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników). Ze względu na wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych (w kontekście pielęgnacji mowa tu o emolientach), a także białka - czyli protein, formuły te wykazują właściwości regenerujące skórę i włosy, a także natłuszczające je i chroniące przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Oznacza to w praktyce, że olejki i płyny do kąpieli, kremy i balsamy, a także szampony czy odżywki do włosów z mlekiem kozim jak najbardziej nadają się do pielęgnacji delikatnej skóry czy włosów maluszka. Przy ich wyborze i zakupie należy jednak zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe kosmetyków z kozim mlekiem dla dzieci - producenci są bowiem zobowiązani do wskazania, na jakim etapie życia pociechy można stosować daną formułę. Kosmetyki z kozim mlekiem sprawdzą się także do pielęgnacji skóry podrażnionej, zaczerwienionej czy z dermatozami (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.