Mleko kozie modyfikowane - wartości odżywcze i zastosowanie mleka koziego

Arykuł banner - Mleko kozie modyfikowane - wartości odżywcze i zastosowanie mleka koziego

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Karmienie noworodków, niemowląt i dzieci wzbudza wśród młodych rodziców - a czasem nawet wśród członków ich rodzin oraz przyjaciół - wiele emocji i wątpliwości. Oczywistym jest, że najlepszy pokarm dla noworodka to mleko matki. WHO (World Health Organization), a także europejskie i polskie towarzystwa medyczne (w tym pediatryczne) zalecają, by karmienie piersią było utrzymywane co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka. Niestety, czasami nie udaje się tego osiągnąć - z różnych powodów, dla których nie należy oceniać rodziców, a jedynie służyć im wsparciem. Pomocne w takich sytuacjach są również mleka modyfikowane - w tym coraz popularniejsze mleko kozie. Modyfikowane wersje są obecnie dostosowywane i przetwarzane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby małego, rozwijającego się organizmu w 100%. Podając je maluszkowi nie trzeba mieć więc obaw o niedobory powstałe w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Czym charakteryzuje się mleko kozie dla noworodka? Czy jest ono lepsze, niż pokarmy tworzone na bazie mleka krowiego? W jaki sposób wprowadzać do diety noworodka lub niemowlęcia mleko kozie modyfikowane? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł - zapraszamy więc do lektury!

Mleko kozie – właściwości i różnice między mlekiem kozy a mlekiem krowy

Co do zasady, mleko od kozy dla dzieci i jego krowi odpowiednich cechują się podobnymi składami w kontekście zawartości wapnia czy innych składników odżywczych. Rozbieżności pomiędzy nimi nie są duże, jednak warto wśród nich wyróżnić następujące kwestie:

  • jeśli mówi się o właściwościach mleka koziego w porównaniu do jego krowiego odpowiednika, nie sposób pominąć kwestii mniejszego potencjału uczulającego - mleko kozie naturalnie zawiera bowiem mniej laktozy, a także mniej kazeiny - będącej alergenem. Nie może być oczywiście traktowane z tego względu jako alternatywa mleka krowiego dla osób z alergią, jednak w przypadku podawania preparatów mleka koziego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wywoła ono objawy alergii (może być mniej alergizujące niż mleko krowie);
  • zarówno cząsteczki tłuszczu, jak i cząsteczki białka są lepiej trawione przez ludzki organizm (a także organizm noworodka czy niemowlęcia) niż tłuszcze i białka z mleka krowiego;
  • mleko kozie jest dużo bardziej zbliżone profilem odżywczym do mleka kobiecego, z uwagi na jego wydzielanie z tego samego typu gruczołów - apokrynowych, a nie, jak w przypadku krów - merokrynowych;
  • mleko kozie jest bogate w witaminy i minerały i niezbędne do prawidłowego rozwoju wielu organów i struktur u dzieci - w tym na przykład kości, oczu czy układu odpornościowego. Zawiera między innymi duże ilości wapnia, fosforu, cynku czy potasu, a także witaminy: A, z grupy B oraz D;
  • mleko kozie modyfikowane bogate jest także w oligosacharydy (rodzaj węglowodanów wspierający trawienie w sposób podobny do błonnika) oraz kwasy omega-6, niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka.

Surowe mleko kozie i wpływ na zdrowie

Surowego mleka koziego - ze względu na zbyt duże ilości zawartych w nim minerałów - nie należy podawać jednak dzieciom poniżej 1 roku życia, ponieważ nerki czy wątroba nie byłyby w stanie ich przetworzyć. Problem ten - podobnie jak nieco zbyt niski poziom kwasu foliowego - zostaje rozwiązany przy modyfikacji mleka w taki sposób, by nadawało się do sporządzania mieszanek dla dzieci i niemowląt. Niektóre substancje występujące w produkcie są więc redukowane, a inne - dodawane. Przy podawaniu modyfikowanego mleka koziego nie trzeba więc mieć obaw o niedobory czy nadmiar konkretnych składników u maluszka karmionego produktami na bazie mleka koziego.

Kozie mleko dla noworodka i niemowlęcia - kiedy warto je podawać?

Modyfikowane mleko kozie dla niemowląt i małych dzieci można podawać maluszkowi tak naprawdę od pierwszych dni życia - bez szczególnych wskazań. Popularność tego typu produktów opartych na mleku krowim nie wynika bowiem z jego szczególnych właściwości czy lepszej przyswajalności - jest ono po prostu lepiej dostępne i produkowane w większych ilościach. Rodzice generalnie decydują się na podawanie koziego mleka dla noworodka czy malucha z uwagi na wskazania lekarza, swój własny wybór czy chęć przetestowania nowej formuły w celu redukcji kolek czy problemów z wypróżnieniem (tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, mleko kozie zawiera tłuszcz o mniejszych cząsteczkach, a dodatkowo ma mniej kazeiny - głównego alergenu - niż mleko krowie, co przyczynia się do lepszego i bardziej sprawnego trawienia, a w efekcie - do zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów „brzuszkowych”).

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem mleka koziego dla dziecka, jest większe prawdopodobieństwo pozyskiwania go w ramach etycznej produkcji. Co do zasady, na świecie hodowli kóz jest znacznie mniej, niż hodowli krów - z tego względu zwykle zapewniane są im lepsze warunki bytowe. Wielu producentów takich mlek tworzy swoje hodowle i dzięki temu może się poszczycić formułami wysokiej jakości, które powstają w sposób etyczny, wykluczający cierpienie zwierząt czy ich ponadnormatywną eksploatację.

W jaki sposób przejść z mleka koziego na krowie? Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowa zamiana produktów, rozłożona na kilka dni. Do „starego” mleka należy dosypywać 1/4, następnie - 1/2, później - 3/4 miarki, by w kolejnym dniu zamienić formułę całkowicie (oczywiście proporcje można rozłożyć na większą lub mniejszą liczbę dni - w zależności od potrzeb rodziców i maluszka). W całym procesie trzeba obserwować dziecko i jego reakcje - nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również manifestacji skórnych.

Na rynku funkcjonuje już kilku producentów oferujących mleka kozie, np: Capricare, Holle czy Kendamil.

Kosmetyki z kozim mlekiem dla dzieci - jakie są ich właściwości?

Mleko kozie dla dzieci występuje nie tylko w produktach spożywczych - bardzo często wykorzystywane jest również do produkcji kosmetyków (zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników). Ze względu na wysoką zawartość cennych kwasów tłuszczowych (w kontekście pielęgnacji mowa tu o emolientach), a także białka - czyli protein, formuły te wykazują właściwości regenerujące skórę i włosy, a także natłuszczające je i chroniące przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Oznacza to w praktyce, że olejki i płyny do kąpieli, kremy i balsamy, a także szampony czy odżywki do włosów z mlekiem kozim jak najbardziej nadają się do pielęgnacji delikatnej skóry czy włosów maluszka. Przy ich wyborze i zakupie należy jednak zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe kosmetyków z kozim mlekiem dla dzieci - producenci są bowiem zobowiązani do wskazania, na jakim etapie życia pociechy można stosować daną formułę. Kosmetyki z kozim mlekiem sprawdzą się także do pielęgnacji skóry podrażnionej, zaczerwienionej czy z dermatozami (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).

 

Źródła:

  1. H. Szajewska, P. Socha, A. Horvath, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci [w:] Medycyna Praktyczna. Pediatria 1 (133), 2021
  2. F. Iwańczak, Diety eliminacyjne w leczeniu alergii pokarmowej u niemowląt [w:] Borgis - Nowa Pediatria, 3/2002
  3. A. Horvath, P. Dziechciarz, Czy stosowanie mleka koziego u niemowląt i małych dzieci jest bezpieczne? [w:] Medycyna Praktyczna, 17.11.2021, dostęp: 28.06.2022

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Pieluszki Bambo Nature